Katalog

Joanna Juszczuk, 2018-06-21
Chotyłów

Język rosyjski, Scenariusze

Scenariusz lekcji języka rosyjskiego

- n +

Scenariusz lekcji języka rosyjskiego
Klasa: VI
Podstawa programowa:
Uczeń posługuje się bardzo podstawowym zasobem środków językowych: leksykalnych, gramatycznych, ortograficznych oraz fonetycznych, umożliwiających realizację pozostałych wymagań ogólnych w zakresie następujących tematów:
-życie rodzinne i towarzyskie : czynności życia codziennego, formy spędzania czasu wolnego;
Uczeń rozumie wypowiedzi ze słuchu:
- reaguje na polecenia;
- rozumie znaczenie zwrotów dnia codziennego;
- rozumie intencje rozmówców;
- rozpoznaje rodzaje sytuacji komunikacyjnych;
Uczeń reaguje ustnie w prostych sytuacjach dnia codziennego:
- prosi o informacje ,
-wyraża swoje emocje,
-wyraża prośby i podziękowania.
Temat : Zamawiamy obiad – zwroty stosowane w restauracji i w kawiarni.

Powiązanie z wcześniejszą lekcją:
Nawiązanie do znajomości podstawowych zwrotów stosowanych w restauracji.
Przypomnienie form gramatycznych czasowników jeść, pić, zamówić, polecić, wziąć.
Cele lekcji :
- prowadzenie konwersacji w języku rosyjskim z zastosowaniem zwrotów dnia
codziennego,
- uczeń zna słownictwo związane z tematyką lekcji : restauracja,
- uczeń zna zwroty grzecznościowe stosowane podczas konwersacji,
- uczeń potrafi prowadzić rozmowę w restauracji,
Cele sformułowane w języku ucznia :
- będziesz potrafił poprosić o kartę dań,
- będziesz wiedział, jak zamówić obiad w restauracji,
- zapamiętasz nazwy potraw rosyjskiej kuchni,
Nacobezu
- potrafię poprosić o kartę dań,
- umiem zamówić obiad,
- potrafię stosować zwroty grzecznościowe.
Kluczowe pytanie dla ucznia :
Jaki wyrażenie musisz znać, żeby zamówić obiad ?


Przebieg lekcji :
1.Powitanie i sprawdzenie listy obecności.
2. Sprawdzenie pracy domowej.
3. Wprowadzenie do tematu lekcji.
- podanie tematu lekcji i jej celów,
- podanie nacobezu
- zadanie pytania kluczowego
4. Uczniowie swobodnie wymieniają słowa związane z tematyką : restauracja.
Następnie w celu utrwalenia uczniowie zapisują wyrażenia na kartkach w postaci asocjogramu.
5. Uczniowie losują karteczki ze słowami i dopasowują podpisy do przedmiotów ustawionych na stoliku np. szklanka, widelec, łyżka itp.
6. Uczniowie utrwalają nazwy tradycyjnych potraw rosyjskich za pomocą tablicy interaktywnej ( prezentacja przygotowana przez uczniów ).
7. Uczniowie prezentują dialogi sytuacyjne :
a) rozmowa koleżanek dotycząca wyjścia do restauracji,
b) zamawianie potraw w restauracji,
8. Podsumowanie
N-l podsumowuje lekcję metodą niedokończonych zdań.
Dziś nauczyłem się...
Przypomniałem sobie....
Zrozumiałam...
9. Zadanie i omówienie pracy domowej.
10. Zakończenie lekcji.
Sposób sprawdzenia stopnia osiągnięcia celów przez uczniów:
- odpowiedzi uczniów na pytania
- konwersacja w języku rosyjskim
- zastosowanie w wypowiedziach leksyki z zakresu tematu lekcji
Materiały i pomoce dydaktyczne:
- podręcznik , słowniki.
- tablica interaktywna,
- przedmioty codziennego użytku np. talerz, szklanka, widelec, łyżka
- karty dań,





















Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.