![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
AWANS | INFORMACJE | Dla nauczyciela | Dla ucznia | LOGOWANIE |
![]() |
![]() |
Katalog Justyna Chylak, 2018-06-01 Łódź Edukacja dla bezpieczeństwa, Konspekty CYBERPRZEMOC - RECEPTA NA HEJTA (konspekt zajęć dla szkół podstawowych)Justyna Chylak Katarzyna Figurska Cyberprzemoc – recepta na hejta (konspekt zajęć dla uczniów szkół podstawowych) Cele ogólne: - promowanie bezpiecznych zachowań, - uwrażliwienie uczniów na zagrożenia cyberświata (cyberprzemoc, grooming, hejting, trolling, starking, seksting), - wskazanie sposobów reagowania na agresję, przemoc i hejting w sieci, - uświadomienie konsekwencji niebezpiecznych zachowań w sieci. Cele szczegółowe: Uczniowie: - wiedzą jakie zagrożenia czyhają na osoby korzystające z sieci, - potrafią odróżnić bezpieczne i niebezpieczne zachowania, - mają świadomość braku anonimowości w Internecie i odpowiedzialności karnej osób łamiących prawo. Formy pracy: praca indywidualna, praca zbiorowa. Metody: pokaz, pogadanka. Środki dydaktyczne: - papier toaletowy lub ankieta na platformie kahoot - filmiki na You Tube oraz na stronie: http://pl.sheeplive.eu/ - kartki z rolami do hejtowania (blondynka, mieszkaniec wsi, osoba nosząca okulary, emigrant) PRZEBIEG ZAJĘĆ 1. Powitanie i wprowadzenie – uczniowie młodszych klas odrywają kawałki papieru toaletowego, na których wypisują co lubią robić w wolnym czasie, uczniowie starszych klas rozwiązują ankietę na platformie kahoot z wykorzystaniem smartfonów (jak długo dziennie korzystają z Internetu, na jakim urządzeniu, z jakich korzystają portali społecznościowych, co zamieszczają w Internecie, z jakimi przejawami hejtu spotykają się w Internecie). 2. Pokaz wybranych filmów dostosowanych do wieku uczniów w serwisie You Tube oraz na stronie http://pl.sheeplive.eu/, jako punkt wyjścia do rozmowy na temat różnych zagrożeń w cyberprzestrzeni. Przykładowe filmy: - film “I forgot my phone” https://www.youtube.com/watch?v=OINa46HeWg8&list=PLytRCl8x0-QKxLHErBzISedEMUmfZN_rG&index=1 - film „Zatrzymaj to szaleństwo, zanim będzie za późno!: https://www.youtube.com/watch?v=hNctBrW2Rho - film „Baw się w sieci bezpiecznie” https://www.youtube.com/watch?v=tTSwVhNHPt0 - film „Dodaj znajomego” https://www.youtube.com/watch?v=oWxrFF8EvQQ&list=PLytRCl8x0-QKxLHErBzISedEMUmfZN_rG&t=47s&index=4 LUB , https://www.youtube.com/watch?v=FszGHTk8yq0&index=5&list=PLytRCl8x0-QKxLHErBzISedEMUmfZN_rG - film”Tajemniczy przyjaciel” http://pl.sheeplive.eu/fairytales/tajemniczy-przyjaciel - film “Głupek” http://pl.sheeplive.eu/fairytales/glupek - film “Tysiąc przyjaciół” http://pl.sheeplive.eu/fairytales/tysiac-przyjaciol - film “Hejt w prawdziwym życiu”https://www.youtube.com/watch?v=sxxMnDt__68 3. Ćwiczenie HEJTOWANIE PROSTO W OCZY – nauczyciel wybiera ochotnika, pozostałym uczniom pokazuje na kartce w jaką rolę się on wcieli (np. blondynka). Zadaniem ochotnika jest odgadnięcie swojej roli na podstawie hejtów wypowiadanych przez kolegów z klasy. 4. Ewaluacja – uczniowie, którym zajęcia się podobały LAJKUJĄ podnosząc kciuk do góry. Zgłoś błąd Wyświetleń: 0
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |