|
|
Katalog Anna Mandzewska, 2018-05-14 Chorzów Wybór zawodu, Konspekty Wykonywanie prac biurowych: Adresowanie kopert i pism1. Szkoła: Xxxxxx 2. Klasa: II 3. Moduł: Ekonomiczno-prawne podstawy gospodarowania 4. Jednostka modułowa: Wykonywanie prac biurowych 5. Prowadzący: Anna Xxxx 6. Hasło programowe: PKZ(A.m)(3)1 zastosować zasady redagowania pism /. PKZ(A.m)(3)2 rozmieścić części składowe pisma / PKZ(A.m)(3)5 Sporządzać pisma w sprawach handlowych 7. Temat lekcji: Adresowanie kopert i pism 8. Cele lekcji: I. Cel ogólny: Umiejętność prawidłowego adresowania kopert i pism oraz stosowania adekwatnych zwrotów grzecznościowych II. Cele szczegółowe - Uczeń potrafi rozmieścić elementy opisu koperty. - Uczeń stosuje prawidłową kolejność danych adresowych. - Uczeń w prawidłowy sposób stosuje zwroty rozpoczynające listy i pisma. - Uczeń w prawidłowy sposób stosuje tytuły naukowe i zawodowe. - Uczeń przekazuje i wyjaśnia treści na podstawie przeczytanego tekstu. - Uczeń stosuje przyswojone zasady w praktyce. 9. Metody dydaktyczne: Praca z tekstem (on-line), dyskusja, ćwiczenia 10. Środki dydaktyczne: komputer, ew. jeśli szkoła dopuszcza taką możliwość, smartfony, koperty + kartka A4 11.Formy pracy: indywidualna, zbiorowa. 12. Bibliografia: - http://portalwiedzy.onet.pl/139921,,,,adresowanie,haslo.html - http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=12583 - http://forum.gazeta.pl/forum/w,10226,84803291,,adresowanie_listow_do_redakcji.html?v=2 - http://samorzad.infor.pl/sektor/organizacja/klienci/artykuly/396118,adresowanie_kopert.html#ixzz2iCogFcxv - https://ecommerce.poczta-polska.pl/pl/obsluga-wysylek/poprawne-adresowanie-przesylek-listowych 13 Przebieg lekcji: KONSPEKT TRADYCYJNY 1) Ogniwo wstępne Nauczyciel sprawdza obecności i zapisuje w dzienniku temat lekcji. Nauczyciel sprawdza przygotowanie do lekcji – uczniowie powinni posiadać po 3 koperty: zwykłą (ok 10x15 cm), podłużną (ok 10x24 cm) oraz podłużna z okienkiem (ta ostatnia może być używana, np. taka, w której przyszły jakieś rachunki) oraz rozdaje każdemu po 1 kartce A4 (papier ksero). Nauczyciel przedstawia temat i przebieg lekcji, dzieli uczniów na tyle grup, ile jest źródeł wiedzy (patrz bibliografia) oraz przekazuje kartki z linkami każdej grupie – 5 minut. 2) Ogniwo centralne Uczniowie zapoznają się z materiałami na temat adresowania kopert, pism, stosowania zwrotów powitalnych i grzecznościowych, tytułowania adresatów. – 5 minut. Przedstawiciel każdej grupy, lub grupa w całości przekazuje informacje, z którymi grupa się zapoznała, całej klasie. – 5 minut. Dyskusja na temat popełnianych błędów, zmian w zasadach, w miarę upływu czasu, różnic w stosowaniu zasad w korespondencji formalnej i prywatnej oraz w korespondencji papierowej i mailowej. Podsumowanie w jakich okolicznościach określone zasady są bezwzględnie obowiązujące. – 15 minut Prośba o realizację zadania – wypisanie kopert dla potrzeb: 1. Wysłania listu z wakacji do dowolnej pary małżeńskiej w rodzinie (rodzice, dziadkowie, siostra z mężem), nadawca: uczeń – uczniowie powinni wskazać: koperta zwykła 2. Wysłania listu z banku do klienta (dane klienta do dane ucznia), nadawca: dowolny bank – koperta z okienkiem, w której uczniowie powinni umieścić adres na kartce A4 3. Wysłania oferty handlowej do dyrektora szkoły na adres służbowy – adres szkoły, nadawca: uczeń – koperta podłużna. – 8 minut 3) Ogniwo końcowe Podsumowanie wykonanych zadań i ich ocena. Zwrócenie szczególnej uwagi na konieczność właściwego formatowania pism tworzonych na komputerze, tak aby adresat znalazł się w odpowiednim miejscu do zastosowania koperty z okienkiem. Przypomnienie o zasadach języka polskiego dotyczącego rozpoczynania listów od zwrotu „Witaj” 14 Uwagi: Lekcja może się odbyć w sali komputerowej, ale także z wykorzystaniem laptopów czy tabletów, ewentualnie, jeśli regulamin szkoły na to pozwala, pozwolić uczniom skorzystać ze smartfonów i szkolnej sieci wifi. Przed przeprowadzeniem lekcji należy sprawdzić poprawność zamieszczonych w bibliografii linków. W razie potrzeby można także dołączyć do nich krótkie artykuły dotyczące innych zagadnień. Adekwatnie do tego należy podzielić uczniów na odpowiednią liczbę uczniów. „Witaj” – zgodnie z zasadami języka polskiego zwrot ten stosowany jest przez gospodarza, który wita w progu swojego domu gości, więc stosowanie go w listach jest niepoprawne, w najlepszym razie dyskusyjne. Z drugiej rozpoczynanie maili tym zwrotem na dobre weszło do powszechnego użycia. Każdy powinien sam dokonać wyboru, miedzy poprawnością językową, a wygodą usankcjonowaną powszechnością, jednak w komunikacji służbowej powinno się bezwzględnie unikać tego typu dyskusyjnych rozwiązań. Wyświetleń: 0
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |