|
|
Katalog Anna Mandzewska, 2018-05-14 Chorzów Zawodowe, Konspekty Dwa konspekty lekcji o tworzeniu Video-CV1. Szkoła: Technikum Ekonomiczne w CKZiU w Chorzowie 2. Klasa: I 3. Moduł: Praktyka zawodowa 4. Jednostka modułowa: Praktyka zawodowa 5. Prowadzący: … 6. Hasło programowe: KPS (2)1 Opracowanie Video CV (Video Resume) jako prezentacji indywidualnych umiejętności. 7. Temat lekcji: Autoprezentacja – tworzenie materiału wideo (1) – temat na dwie godziny lekcyjne 8. Cele lekcji: I. Cel ogólny: Umiejętność przygotowania wystąpienia, krótkiej prezentacji, nagranie materiału wideo II. Cele szczegółowe - Uczeń potrafi się zaprezentować przed kamerą. - Uczeń komponuje wypowiedź zwartą, monolog. - Uczeń świadomie kreuje własny wizerunek przez postawę, sposób mówienia, mowę ciała. - Uczeń panuje nad stresem, niepotrzebnymi gestami. - Uczeń dokonuje krytycznej oceny wizerunku własnego oraz innych osób. 9. Metody dydaktyczne: Zadanie praktyczne – nagrywanie Video CV, Dyskusja 10. Środki dydaktyczne: kamera, komputer, rzutnik multimedialny 11.Formy pracy: indywidualna, zbiorowa. 12. Bibliografia: - https://www.forbes.pl/kariera/jak-przygotowac-wideo-cv/085k4t2 13 Przebieg lekcji: KONSPEKT TRADYCYJNY 1) Ogniwo wstępne Nauczyciel sprawdza obecności i zapisuje w dzienniku temat lekcji. Nauczyciel przedstawia cel lekcji zasady nagrywania video. Uczniowie mają chwilę na przygotowanie się do nagrania, a tym czasie nauczyciel przygotowuje sprzęt – kamera, statyw, krzesło, rzutnik multimedialny lub monitor za plecami ucznia – wg potrzeb. 2) Ogniwo centralne Uczniowie nagrywają krótkie (30 -120 sekund) filmiki na których prezentują się dla potencjalnego pracodawcy – Video CV. Po każdym nagraniu koledzy i koleżanki, którzy obserwowali nagranie zwracają uwagę na zalety i dobre zachowania nagrywającego oraz na wady i pomyłki i wskazują, w jaki sposób ich unikać. 3) Ogniwo końcowe Podsumowanie wykonanych nagrań. Nauczyciel wskazuje sposoby radzenia sobie z najpopularniejszymi wpadkami, np.: nadmierna gestykulacja – trzymanie dokumentów; uciekanie wzrokiem od kamery – ustawienie za kamerą kogoś życzliwego i patrzenie na niego tuż przy kamerze; nerwowa mowa – przećwiczenie kilka razy bez kamery swojej wypowiedzi, gruntowne przygotowanie tego, co chce się powiedzieć, spisanie w krótkich zdaniach. Zapowiedź powtórzenia lekcji i nagrania np. za dwa tygodnie. W tym czasie uczniowie mają czas na przygotowanie się do nagrania, a w wyznaczonym dniu na założenie odpowiedniego stroju (nagranie może być w ujęciu portretowym, więc wystarczy odpowiednia bluzka, ew. biżuteria czy lekki makijaż. 14. UWAGA – komentarz Po zakończonych zajęciach warto przekazać uczniom nagrania ich wypowiedzi w uzgodniony sposób – poprzez zabezpieczone konto na serwerze, wysyłkę mailem czy na pendrive. Dzięki temu uczniowie będą mogli samodzielnie przeanalizować nagranie, ocenić swoje słabe strony i popracować nad nimi. Będą też mogli pokazać nagranie zaufanym osobom, np. rodzicom, i uzyskać wartościowe porady. 1. Szkoła: Technikum Ekonomiczne w CKZiU w Chorzowie 2. Klasa: I 3. Moduł: Praktyka zawodowa 4. Jednostka modułowa: Praktyka zawodowa 5. Prowadzący: … 6. Hasło programowe: KPS (2)1 Opracowanie Video CV (Video Resume) jako prezentacji indywidualnych umiejętności. 7. Temat lekcji: Autoprezentacja – tworzenie materiału wideo (2) – temat na dwie godziny lekcyjne 8. Cele lekcji: III. Cel ogólny: Umiejętność przygotowania wystąpienia, krótkiej prezentacji, nagranie materiału wideo IV. Cele szczegółowe - Uczeń stosuje zasady i techniki prezentacji. - Uczeń komponuje wypowiedź zwartą, monolog. - Uczeń świadomie kreuje własny wizerunek przez odpowiedni strój, postawę, sposób mówienia, mowę ciała. - Uczeń panuje nad stresem, niepotrzebnymi gestami. - Uczeń wskazuje cechy i zachowania korzystne i szkodzące wizerunkowi i planuje pracę nad ich wyeliminowaniem. 9. Metody dydaktyczne: Wykład powtórkowy, zadanie praktyczne – nagrywanie Video CV 10. Środki dydaktyczne: kamera, komputer, rzutnik multimedialny 11.Formy pracy: indywidualna, zbiorowa. 12. Bibliografia: • https://www.forbes.pl/kariera/jak-przygotowac-wideo-cv/085k4t2 • http://pracanawymiar.pl/cv-na-youtube/ • http://pracanawymiar.pl/jak-zrobic-wideo-cv/ • https://praca.money.pl/cv/artykul/jak-stworzyc-swoje-wideo-cv,39,0,1795623.html Materiały do zaprezentowania uczniom: https://youtu.be/YOKYsddbxBQ https://www.youtube.com/watch?v=SZGxqbDoBUo – polka po angielsku, wywiad https://youtu.be/eZhmzU7Tajk - rysowane https://www.youtube.com/watch?v=c_PZTAW5piQ http://weblog.infopraca.pl/2017/03/oryginalnych-video-cv/ 13 Przebieg lekcji: KONSPEKT TRADYCYJNY 4) Ogniwo wstępne Nauczyciel sprawdza obecności i zapisuje w dzienniku temat lekcji. Nauczyciel przypomina zasady prezentacji i zasady nagrywania video. Uczniowie mają chwilę na przygotowanie się do nagrania, a tym czasie nauczyciel przygotowuje sprzęt – kamera, statyw, krzesło, rzutnik multimedialny lub monitor za plecami ucznia – wg potrzeb. Tablicy ustawionej za kamerą umieszcza konspekt wypowiedzi. 5) Ogniwo centralne Uczniowie nagrywają krótkie (30 -120 sekund) filmiki na których prezentują się dla potencjalnego pracodawcy – Video CV. Każda osoba ma czas na: 1. Odtworzenie poprzedniego, surowego nagrania bez przygotowania; 2. nagranie swojego Video CV, 3. Krótki komentarz dotyczący sukcesów lub dostrzeżonych błędów, które można wyeliminować w kolejnych próbach. 6) Ogniwo końcowe Podsumowanie wykonanych nagrań. Dyskusja o możliwościach video CV, o ciekawych pomysłach na nagranie, odtworzenie przykładów nagrań video z komentarzem i wymiana pomysłów na ciekawe nagrania, sposoby pokazywania takich cech, jak poczucie humoru, zaradność, optymizm, itp. 14. UWAGA - komentarz Podsumowanie po zakończeniu nagrań obejmuje wskazówki dotyczące nagrań montowanych oraz pomysłów na oryginalne urozmaicenia filmików. Nagranie przyjęte do realizacji jest nagraniem „z jednego ujęcia”, dlatego z założenia nie polega montażowi. Takie rozwiązanie podyktowane jest ograniczeniami czasowymi związanymi z koniecznością nauczenia uczniów podstaw montażu. Dopuszcza się jednak pewne urozmaicenia, przedyskutowane zostały: zdjęcia, plansze, prezentacje, które uczniowie mogą pokazywać podczas nagrania, ale dopuszcza się także dalej idącą inwencję. Uczniowie zostaną poinformowani o innych sposobach wyróżniających nagranie spośród innych, sprawiające, że ogląda się je ciekawiej. Nie są one przedstawione wcześniej, aby nie sugerować uczniów w kierunku ich wykorzystania. Proste nagranie wystarcza aby zrealizować cele lekcji – kompozycja CV, przygotowanie prezentacji – spójna wypowiedź, tworzenie i kontrolowanie wizerunku, panowanie nad stresem i nerwowymi gestami. Przypomnienie zasad nagrywania i spójnej wypowiedzi: -mówić spokojnie, używać krótkich zdań. - siedzieć prosto lub stać prosto, ręce spokojne, nie garbić się, panować nad nerwowymi gestami, huśtaniem się. - nie czytać, raczej posiłkować się konspektem wypowiedzi. - wypowiedź ma być naturalna, nie wiersz wykuty na pamięć. - uśmiech i patrzenie w kamerę, ale nie „jak sroka w gnat” - krótkie są dobre dla rekrutera – konkretne, oszczędzające czas. Dłuższe pozwalają lepiej nas poznać Kreatywne video cv: - Wywiad - Reportaż - Prezentacja umiejętności tworzenia animacji – poszukiwanie - pracy w agencji artystycznej - Film nagrywany niemy – różne obrazy, połączone w jedno ze zdjęciami, a do tego dograny głos, opowiadający o życiu. - Rysowane z muzyką lub z komentarzem - Pokaz pracy - Śpiewane Wyświetleń: 0
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |