|
|
Katalog Joanna Korczyńska, 2018-03-02 Piława Górna Język polski, Scenariusze Dziady II w komiksieScenariusz lekcji języka polskiego do projektu popularyzacji komiksu w klasie VII Joanna Korczyńska TEMAT: „Ciemno wszędzie, głucho wszędzie…” Tworzymy komiks na podstawie II części „Dziadów” Adama Mickiewicza (temat przewidziany na 2 jednostki lekcyjne) Cele lekcji: Uczeń: • zna wyznaczniki komiksu; • zna i utrwala treść lektury; • wybiera odpowiedni fragment lektury, sporządza do niego plan wydarzeń; • sporządza komiks na podstawie lektury. Metody i formy pracy: burza mózgów, praca w grupach, plastyczna konkretyzacja utworu literackiego. Środki dydaktyczne: fragmenty komiksu zamieszczone w podręczniku „Myśli i słowa”, komiksy: „Tytus, Romek i A’Tomek”, koraliki różnokolorowe, kredki, flamastry, papier (najlepiej blok technicznyA3), nożyczki, klej, przygotowane szablony chmurek dialogowych (Załącznik nr 1). Przebieg lekcji: 1. Na początku lekcji uczniowie przypominają wyznaczniki komiksu: ( historia ukazana w rysunkach, chmurki dialogowe, obecność wyrazów dźwiękonaśladowczych, dodatkowe informacje w górnym rogu obrazków w razie potrzeby). 2. Nauczyciel prosi, aby uczniowie zastanowili się który fragment lektury chcieliby przedstawić w formie komiksu. Proponuje: Historia Złego Pana, Co się wydarzyło w kaplicy? Podpowiada, że ważnym elementem tej historii jest groza, nastrój pełen niepokoju i lęku. Przypomina, że nastrój taki można osiągnąć za pomocą manipulowania kolorami i światłem. 3. Podzielenie klasy na grupy 2 -3 osobowe drogą losowania koralików. 4. Grupy wybierają fabułę z II cz. „Dziadów”. Tworzą plan wydarzeń. 5. Nauczyciel nadzoruje pracę grup – pomaga w razie potrzeby w ustaleniu ilości okienek. 6. Praca nad komiksem. 7. Podsumowanie pracy w grupach- prezentacja komiksów. Wyświetleń: 0
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |