Katalog

Edyta Kulik, 2018-01-18
Głogów

Pedagogika, Konspekty

Konspekt zajęć rewalidacyjnych

- n +






KONSPEKT ZAJĘD DLA UCZENNICY
O SPECJALNYCH POTRZEBACH EDUKACYJNYCH


Temat: Dodawanie i odejmowanie na konkretach i w pamięci
w zakresie 100. Porównywanie liczb. Doskonalenie funkcji
percepcyjno-motorycznych. Ćwiczenia ruchu integrującego.
Gimnastyka mózgu.

Klasa: VII


Czas potrzebny na realizację: 45 minut
Cele ogólne:

• Wykonywanie działań na liczbach naturalnych.
• Kształtowanie umiejętności matematycznego (ilościowego, schematycznego
i relacyjnego) opisywania rzeczywistości.
• Rozwijanie zainteresowań matematycznych.
• Stymulowanie wszechstronnego rozwoju uczniów.
1. Cele operacyjne:

o Dydaktyczne

Uczeń:
• Potrafi odwzorować układ elementów z pamięci.
• Sprawnie przelicza elementy.
• Zapisuje cyframi i odczytuje liczby w zakresie 100.
• Porównuje liczby.
• Dodaje i odejmuje liczby w zakresie 100.
• Utrwala pojęcia: suma, różnica.
• Rozumie pojęcia stosowane w porównywaniu różnicowym „o ile więcej?” „o ile mniej?”
o Rewalidacyjne

• Doskonalenie ogólnej koordynacji ruchowo-wzrokowo-słuchowej, integracja prawej i lewej półkuli (ruchy naprzemienne).
• Usprawnienie percepcji wzrokowej, poprawa pamięci, relaksacja (leniwe ósemki).

• Poprawa koncentracji uwagi.
• Zwiększenie pewności siebie.
• Zwiększenie efektywności uczenia się matematyki i innych przedmiotów.
• Ćwiczenie pamięci wzrokowej.
• Doskonalenie funkcji percepcyjno – motorycznych.

o Wychowawcze
• Wzrost motywacji do uczenia się.
• Zwiększenie skuteczności działań edukacyjnych podejmowanych przez dziecko, zapobieganie syndromowi bezradności.
• Kształtowanie umiejętności wyrażania swoich przeżyć, nastrojów i emocji, za pomocą gestów, ruchu, mimiki i rysunku.
• Wzmocnienie poczucia własnej wartości dziecka, umożliwienie osiągania
sukcesu.
• Utrzymywanie ładu i porządku w trakcie zajęć i po ich zakończeniu.

2. Metody nauczania:
• Podająca: pogadanka, wyjaśnienie.
• Metoda praktycznego działania.
• Metody ćwiczebne.
• Problemowa: metoda gier i zabaw dydaktycznych.

3. Formy pracy:
• Praca indywidualna

4. Środki dydaktyczne:
• Patyczki, wzory układu patyczków.
• Kasztany, żołędzie, koszyczki, kartoniki, pisaki, duże pudełko.
• Magnetofon, kaseta z muzyką Vivaldiego „Cztery pory roku: Jesień”, płyta z wierszem rytmizującym.
• Bingo matematyczne (plansze z odpowiedziami i kartoniki do zakrywania pól na planszy, zestaw kartoników z zadaniami do losowania).
• Buźki określające nastrój ucznia.
• Kolorowanka matematyczna.
Załączniki:
1. Kartka z wierszem rytmizującym do ćwiczenia „Ruchy naprzemienne”.
2. Kartka ze wzorem układu patyczków.
3. Kolorowanka matematyczna.
4. Buźki nastroju.
5. Przebieg zajęć:

Zajęcia wstępne:

• Ćwiczenia z zakresu gimnastyki mózgu:
Ruchy naprzemienne: Ucz. dotyka naprzemian prawą ręką uniesionego
lewego kolana i lewą ręką uniesionego prawego kolana, następnie skacząc dotyka kolan łokciem. W trakcie ćwiczenia rytmicznie recytuje wiersz „Ruch jest zdrowy” przy akompaniamencie muzyki z magnetofonu.
Leniwe ósemki: Ucz. kreśli ósemki raz prawą, raz lewą ręką, następnie obiema
w przestrzeni i na powierzchni.
Zajęcia właściwe:

1. Ucz. otrzymuje na kartoniku wzór do ułożenia z kolorowych patyczków i ma za zadanie odwzorować je patrząc na wzór, a potem ułożyć je jeszcze raz z pamięci. Następnie porównać swoją pracę ze wzorem i nanieść poprawki. Następnie przelicza swoje patyczki, pisze ich liczbę na kartoniku. Porównuje liczby patyczków stosując znaki większości i mniejszości.
2. Zabawa „Dary jesieni” przy muzyce Vivaldiego „Cztery pory roku: Jesień”.
Ucz. chodzi po sali z koszyczkiem i zbiera kasztany i żołędzie. Następnie układa w rzędach
znalezione kasztany i żołędzie, przeliczając je i porównując, określając „o ile więcej?”, „o ile
mniej?”. Ucz. odkłada kasztany tak, aby było ich tyle samo co żołędzi.
3. Ucz. rzuca kasztany do dużego pudełka prawą i lewą ręką, licząc celne rzuty.
4. Bingo matematyczne. Nauczyciel opisuje zasady gry. Ucz. otrzymuje zestaw
składający się z planszy z odpowiedziami oraz małych czerwonych kartoników do zakrywania pól na planszy. Nauczyciel z zestawu zadań losuje jedną karteczkę z zadaniem. Ucz. w pamięci oblicza działanie, szuka na swojej planszy poprawnej odpowiedzi i zakrywa ją czerwonym kartonikiem mówiąc „Bingo”.
5. Zakończenie zajęć. Ocena swojej pracy i gier poprzez pomalowanie buźki określającej nastrój dziecka. Wręczenie nagrody „Kolorowanka matematyczna”.


Załącznik nr 1:
Wiersz pt. „Ruch jest zdrowy”
Ruch jest zdrowy
I dla ciała
I dla głowy.
Jeśli męczy Cię nauka,
To pomocy w ruchu szukaj.
Jeśli czasem łapiesz dwóje,
Spróbuj: ruch Cię zintegruje.
A Dennison da Ci radę,
Co masz czynić na tę wadę.
Naprzemienny ruch
Włącza mózg, wzrok i słuch.

















Załącznik nr 2:
Wzory z patyczków do ułożenia.


1.


2.



3.


Pokoloruj wyniki według kodu:
20- pomarańczowy; 30-czarny; 40-żółty; 50-niebieski;
62-czerwony; 68- brązowy; 85-zielony; 95-różowy









WESOŁY/ZADOWOLONY/SZCZĘŚLIWY



ZAWIEDZIONY

SMUTNY/ROZCZAROWANY

Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.