Katalog

Magdalena Żyła, 2017-06-13
Tarnówka

Ogólne, Konspekty

Zwierzęta na wiejskim podwórku. Konspekt zajęć światlicowych

- n +

Konspekt zajęć świetlicowych

Temat: Zwierzęta na wiejskim podwórku

Czas trwania: 45min

Cel ogólny: Zapoznanie uczniów z wyglądem i odgłosami wydawanymi przez zwierzęta wiejskie.
Cele szczegółowe:
- umie rozwiązać zagadki słowne
- zna zwierzęta hodowlane na wsi
- zna cechy charakterystyczne zwierząt wiejskich
- rozpoznaje zwierzę po wydawanym przez nie dźwięku
- potrafi naśladować głosy zwierząt
- dobiera kolory do pomalowania znanych mu zwierząt
- czerpie radość z otrzymywanych efektów
- utrzymuje porządek w miejscu pracy

Formy pracy:
- indywidualna jednolita
- zbiorowa zróżnicowana
Metody:
o słowna – rozmowa, instrukcje i objaśnienia
o oglądowa – pokaz, obserwacja
o czynna – rozwiązywanie zadań (klasyfikowanie, rozwiązywanie zagadek słownych i słuchowych)
o praktycznego działania - malowanie farbami

Środki dydaktyczne: płyta z nagranymi odgłosami zwierząt, farby, pędzle, duże kartki A3 ze zwierzętami do pokolorowania, karty( obrazki ) przedstawiające zwierzęta wiejskie

Przebieg zajęć:
I. Zajęcia wstępne
Powitanie, sprawdzenie obecności, czynności porządkowe
Krótkie przedstawienie tematu zajęć w postaci zagadek:

1.Tłusta i różowa,
w chlewiku sie chowa.

2. To zagadka bardzo krótka:
nogi, rogi, ogon, bródka

3. Duża i łaciata
na zielonej łące
mlekiem nam dziękuje
za trawę i słońce
4. Te piękne zwierzęta,
silne niesłychanie
mogą ciągnąć wozy,
dorożki i sanie

5.Choć go o to nikt nie prosi
zawsze rano wrzask podnosi.
Ma ambicje być budzikiem
świt ogłaszać wielkim krzykiem.

II. Zajęcia główne
Dziś mówić będziemy o zwierzętach, jakie żyją w wiejskiej zagrodzie.
Zabawa z obrazkami przedstawiającymi zwierzęta wiejskie ( głównie) i inne np egzotyczne - nauczyciel pokazuje rysunek, pyta czy zwierzę mieszka w wiejskiej zagrodzie, jak się nazywa. Zadaniem dzieci jest sklasyfikowanie zwierząt do odpowiednich grup.
Wysłuchanie odgłosów wydawanych przez zwierzęta wiejskie i wspólne ich odgadywanie. Następnie dzieci samodzielnie próbują zgadnąć, co to za zwierze wydaje taki dźwięk
Malowanie farbami obrazków ( duży format) przedstawiających zwierzęta z wiejskiej zagrody.
Dla ułatwienia dobierania kolorów nauczyciel umieszcza na tablicy obrazki ze zwierzętami wiejskimi.
Samodzielna praca uczniów.

III. Zakończenie
Pochwalenie pracy uczniów, docenienie wysiłków.
Uporządkowanie miejsca pracy.



Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.