Katalog

Mirosława Krajewska-Warszewik, 2017-06-13
Katarzynów

Religia, Konspekty

Konspekt katechezy - „ PAN JEZUS NAM PRZEBACZA – MIŁOSIERDZIE BOŻE”

- n +

Temat: „ PAN JEZUS NAM PRZEBACZA – MIŁOSIERDZIE BOŻE”

Cel ogólny:

Ukazanie prawdy, że Bóg jest miłosierny
Przygotowanie do świadomego przeżywania Święta Miłosierdzia Bożego

Cele szczegółowe:

Uczeń powinien:
wiedzieć jak powstał obraz Jezusa Miłosiernego
znać akt żalu
z ufnością zwracać się do Miłosiernego Boga

Środki dydaktyczne:

komputer, internet, rzutnik multimedialny, puzzle obrazkowe – obraz przedstawiający Jezusa Miłosiernego i św. Faustynę, małe obrazki Jezusa Miłosiernego do rozdania uczniom, tekst modlitwy: „Akt żalu”, karty pracy, różaniec, tekst jednego dziesiątka koronki do Miłosierdzia Bożego, nagranie piosenki: „Bóg tak umiłował świat”, obrazki przedstawiające – konfesjonał, Mszę Świętą, spotkanie Pana Jezusa ze sparaliżowanym, któremu odpuszcza On grzechy, fragment filmu: „ Cuda Jezusa” - uzdrowienie paralityka

Metody:
oglądowe : obserwacja, pokaz
werbalne: rozmowa kierowana
praktycznego działania: puzzle, śpiew


Przebieg katechezy:
1. Modlitwa na rozpoczęcie katechezy – „Ojcze nasz”.
2. Wprowadzenie do tematu spotkania:
W czasie naszych spotkań mówiliśmy o tym, że mamy dobrego Ojca w niebie, że Bóg troszczy się o nasze potrzeby, jest kochającym Ojcem, pragnie nas uchronić od zła i przychodzi nam z pomocą jeśli zwrócimy się do Niego. Podczas naszego spotkania poznamy jeszcze jedną, ważną cechę Pana Boga, o której pouczał ludzi Pan Jezus.
3. Prezentacja fragmentu filmu: „ Cuda Jezusa” uzdrowienie paralityka / od 20 min filmu – 2 min /
4. Rozmowa z dziećmi na temat fragmentu filmu:
Kto przyszedł do Jezusa ?
Kogo przynieśli do Pana Jezusa?
Dlaczego go przynieśli ?
Dlaczego ten człowiek nie mógł sam przyjść?
W jaki sposób dostali się do domu ?
Co uczynił Pan Jezus ?
Dlaczego Pan Jezus odpuścił mu grzechy?
5. Podsumowanie nauczyciela – katecheta wyjaśnia dzieciom:
Kiedy przyjaciele sparaliżowanego przynieśli go do Pana Jezusa On zobaczył, że ten człowiek ma nie tylko chore ciało, ale że z powodów grzechów choruje jego dusza. Dlatego zanim przywrócił mu zdrowie uleczył jego serce. Powiedział do niego: „Człowieku odpuszczają ci się twoje grzechy”. Pan Jezus mógł tak uczynić, ponieważ jest Bogiem.
Dzisiaj Pan Bóg też przebacza nasze winy. Przebacza zawsze, gdy żałujemy za zło i prosimy o przebaczenie. Jest Bogiem Wszechmogącym i dlatego może okazać miłosierdzie bez wymierzania kary. Dlaczego Bóg tak postępuje ? - bo bardzo nas kocha i dlatego posłał na świat swojego Syna. O miłości Boga mówi nam nie tylko Pismo święte, ale piosenka, którą za chwilę zaśpiewamy.
6. Śpiew piosenki „ Bóg tak umiłował świat”.
7. Katecheta wyjaśnia uczniom, że Boże przebaczenie możemy otrzymać podczas spowiedzi świętej – ilustracja nr 4 i podczas Eucharystii – prezentacja ilustracji nr 2. Wy nie możecie jeszcze wyznać swoich grzechów w sakramencie pokuty, ale jeśli zrobicie coś złego, popełnicie grzech możecie przeprosić Pana Boga odmawiając akt żalu – ilustracja nr 3. Katecheta prosi chętne dziecko o przeczytanie aktu żalu, następnie prosi o powtórzenie tekstu modlitwy wszystkie dzieci.
8. Powiedzieliśmy sobie, że Bóg jest miłosierny i przebacza nam grzechy. Dał nam to poznać po tym wszystkim co czynił Jezus żyjąc kiedyś na ziemi. Dzisiaj, Pan Jezus też chce nam pokazać swoją miłość i pragnie abyśmy Mu zaufali. Czyni to często przez innych ludzi. Za chwilę dowiemy się, kogo wybrał Pan Jezus, by nas zapewnić o swojej miłości i o tym, że Bóg jest miłosierny.
9. Wprowadzenie w zagadnienie miłosierdzia Bożego i posłannictwa św. Faustyny - układanie puzzli / http://www.jigsawplanet.com/
10. Rozmowa z dziećmi.
Czy wiecie kogo przedstawia ten obrazek?
Gdzie widziałyście podobny obraz?
Czy ktoś z was ma taki obraz w domu?
11. Katecheta słucha wypowiedzi uczniów następnie wyjaśnia dzieciom w jaki sposób doszło do jego powstania:
Czasem bywa tak, że Jezus, który jest w niebie przychodzi na ziemię i pokazuję się jakiejś osobie. Pewnego razu Jezus przyszedł do siostry zakonnej, która miała na imię Faustyna. Jezus wyglądał tak jak na tym obrazie. Jedną rękę miał wzniesioną, jak do błogosławieństwa, a drugą dotykał szaty, z której wychodziły dwa promienie, blady i czerwony. Czerwony kolor promieni oznacza krew – życie, jasny promień wodę, obmycie z grzechu. Pan Jezus poprosił siostrę Faustynę o namalowanie Jego wizerunku. Niestety s. Faustyna nie miała takich zdolności i potrzebowała pomocy. O namalowanie obrazu poprosiła artystę malarza - Eugeniusza Kazimirowskiego. Opisała mu dokładnie jak ma wyglądać Pan Jezus. I tak właśnie powstał obraz Jezusa Miłosiernego – podpisany ważnymi słowami JEZU UFAM TOBIE.
Pan Jezus prosił także, by siostra Faustyna nauczyła ludzi pewnej modlitwy, którą nazywamy Koronką do Miłosierdzia Bożego oraz powiedziała wszystkim ludziom, że Bóg jest dobry, miłosierny, że przebacza grzechy, które popełniają, jeśli przepraszają Boga i nie chcą więcej źle czynić.
Dzięki s. Faustynie w najbliższą niedzielę będziemy obchodzić w kościele Święto Miłosierdzia Bożego. O ustanowienie tego święta i obchodzenie go w pierwszą niedziele po Wielkanocy prosił sam Pan Jezus przez św. Faustynę. To wszystko co s. Faustyna usłyszała od Pana Jezusa spisywała w swoim „Dzienniczku”.
12. Podsumowanie katechezy - wypełnienie kart pracy, rozdanie obrazków Jezusa Miłosiernego.
13. Praca domowa – uczniowie kolorują obrazek na karcie pracy.
14. Modlitwa na zakończenie katechezy – katecheta odmawia modlitwę - „ Ojcze przedwieczny...”dzieci powtarzają słowa: „ Dla Jego bolesnej męki, miej miłosierdzie dla nas i całego świata
Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.