Katalog

Magda Kopycka, 2017-05-17
Koźminek

Matematyka, Konspekty

Scenariusz lekcji matematyki do klasy VI "Powtarzamy wiadomości o figurach geometrycznych"

- n +

Scenariusz lekcji matematyki w klasie VIb

Dział programowy: GEOMETRIA. Figury na płaszczyźnie
Temat: Powtarzamy wiadomości o figurach geometrycznych.

Konspekt opracowany zgodnie z Podstawa Programową z matematyki dla klas IV-VI szkoły podstawowej z dn. 27.08.2012r, Programem nauczania matematyki w klasach IV-VI „Matematyka z kluczem” nr 157/4/2011 oraz planem wynikowym nauczyciela.

Cel główny:
Utrwalenie i korzystanie z własności figur geometrycznych.
Kształtowanie języka matematycznego.

Cele szczegółowe:
Uczeń:
- wskazuje elementy kąta; rozpoznaje i porównuje kąty;
- rozpoznaje i klasyfikuje trójkąty oraz czworokąty;
- zna zależności między przekątnymi czworokątów;
- wskazuje promień, średnicę, cięciwę oraz łuk okręgu;
- oblicza pola czworokątów;
- ustala sposób rozwiązania zadania i rozwiązuje je korzystając ze zdobytych wiadomości o figurach oraz z umiejętności rachunkowych;

Formy:
praca indywidualna, wspólnie z całą klasą, w parach.

Metody:
pokaz, pogadanka, metoda aktywna – gra „mam taką własność”, zagadka, quiz.

Środki:
Prezentacja w Powerpoint, karta pracy ucznia, zeszyt, przybory (linijka, ekierka), pokazowe czworokąty wykonane z brystolu + zestaw kart dla uczniów do gry „mam tę własność” ze zdaniami opisującymi figury, magnesy, karta pracy z zagadką.

TOK LEKCJI

I Czynności wstępne: powitanie i sprawdzenie listy obecności uczniów.

II Uświadomienie uczniom celu i tematu lekcji. Podanie tematu i prośba o zapisanie go w zeszytach.
1. Pokaz prezentacji w Powerpoint dotyczącej kończącego się działu.
Uczniowie odpowiadają na pytania zadawane przez nauczyciela:
- Co nazywamy odległością punktu od prostej?
• Uczniowie podają definicję, a potem znajdują odległość punktu P od prostej m.
• Uczniowie wskazują różnicę między kołem a okręgiem.
• Przypominają nazwy odcinków w kole i okręgu (promień, cięciwa, średnica oraz łuk), ćwiczą obliczanie długości promienia na podanym przykładzie zadania.
• Uczniowie przypominają elementy kąta, oznaczanie kątów i ich rodzaje
• Przypominają jak można dokonać klasyfikacji trójkątów, rozpoznają trójkąty.
• Uczniowie zauważają że nie istnieje trójkąt równoboczny rozwartokątny oraz równoboczny prostokątny.
• Przypominają co to jest wysokość trójkąta i wzór na obliczanie jego pola powierzchni.
• Uczniowie rozpoznają czworokąty i podają wzory na obliczanie pola ich powierzchni.
Nauczyciel przypomina klasyfikację czworokątów.

2. Nauczyciel wyjaśnia zasady gry „mam taką własność”.
Uczniowie otrzymują od nauczyciela na pociętych paskach papieru zdania opisujące własności czworokątów, a ich zadaniem jest dołożyć kartę do figury zawieszonej na tablicy z pasującą do niej własnością. Zadaniem uczniów jest wykorzystać wszystkie karty i dobrze je dołożyć. Uczniowie podchodzą do tablicy i wieszają swoje własności za pomocą magnesów.

3. Następnie uczniowie otrzymują od nauczyciela kartę pracy z zadaniem stanowiącym element programu naprawczego po sprawdzianie klas VI. Uczniowie obliczają pole powierzchni „domku”. Pracują w parach, a nauczyciel chodzi po klasie obserwując pracę uczniów i pełniąc rolę doradcy. Pomaga również najsłabszym uczniom udzielając im wskazówek i rad. Poprawność swych odpowiedzi uczniowie sprawdzają poprzez ich odczytanie.
4. Dalej uczniowie otrzymują kartę z zagadką. Ich zadaniem jest podać współczesne nazwy czworokątów po opisie zaczerpniętym z podręcznika geometrii z XIX wieku.

5. Sprawdzeniem przez samych uczniów stopnia opanowania wiadomości dotyczących własności figur jest rozwiązanie przez nich krótkiego quizu. Uczniowie otrzymują zestaw 8 pytań ściśle związanych z tematyką lekcji, ale też odpowiedzieć mają na pytanie jak oceniają stan swojej wiedzy o figurach i ich własnościach.

III Podsumowanie lekcji:
- Jakie zagadnienia dziś przypomnieliśmy?
- Własności jakich figur były dziś omawiane?
- Które zagadnienia były ze sobą ściśle związane?
- Jak ułatwić sobie zapamiętanie pewnych własności?

IV Zadanie pracy domowej
Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.