Katalog

EWA Trzeszan, 2017-05-10
GDYNIA

Edukacja czytelnicza, Scenariusze

BAWIMY SIĘ SŁOWAMI -propozycje zabaw KLANZY w pracy terapeuty i nauczyciela. Metody aktywizujące.

- n +


BAWIMY SIĘ SŁOWAMI -propozycje zabaw KLANZY w pracy terapeuty i nauczyciela. Metody aktywizujące.
Zebrała E. Trzeszan neurologopeda, terapeuta pedagogiczny
CEL główny: podnoszenie sprawności ortograficznej uczniów poprzez rozbudzenie aktywności twórczej.
CELE OPERACYJNE: zawarte w rubryce- cel ćwiczenia.
Formy pracy; zbiorowa i indywidualna
Metody: zabawowa, czynna, ruchowa, słowna.

Lp. Rodzaj ćwiczenia Cel ćwiczenia Przebieg ćwiczenia Pomoce
1. Powiedz Kształcenie ekspresji głosowej, utrwalenie wyrazów z h. Każdy wybiera ze słownika jeden wyraz z h, chodzi po sali i wypowiada ten wyraz w określony sposób(złość, strach, pytanie, wesołość). Po pewnym czasie dzieci siadają w kręgu i wymieniają zapamiętane wyrazy. Nauczyciel zapisuje je na dużym arkuszu papieru i tak powstanie tablica wyrazów z h. Słowniczki ortograficzne, duży arkusz papieru, marker.
2. Interpretacja zapisu. Kształcenie ekspresji ruchowej. Uczniowie losują karty z zapisanymi literami h, chodząc po sali akustycznie i ruchowo interpretują swoje karty. Karty z zapisem kilku liter z h.
(załącznik)

3. Układamy i zapamiętujemy. Kształtowanie umiejętności twórczego myślenia, ćwiczenie pamięci, utrwalanie poznanych wyrazów z h. Dziecko wybiera sobie jeden wyraz z h i ilustruje go, potem wspólnie dzieci układają opowiadanie na temat obrazków. Kartki, ołówki, słowniki ortograficzne.
4. Ortograficzna karuzela. Utrwalanie pisowni trudnych wyrazów. Karuzela polega na różnorodnych. zabawach ortograficznych. Krzyżówki ortograficzne, PUS-y, memory ortograficzne, karty ortograficzne.
5. Czy potrafisz tak powiedzieć? Kształcenie umiejętności ekspresji, utrwalanie pisowni. Siedzimy w kręgu jedna osoba np. głoskuje wyraz , a inne powtarzają.
6. Na początku i na końcu. Kształcenie koncentracji uwagi. Wyszukiwanie wyrazów , które rozpoczynają się i kończą na tę samą głoskę.
7. Dziwne zdania Utrwalanie umiejętności budowania zdania. Wybieramy dwie osoby, pierwsza mówi głośno A, a potem w myśli litery alfabetu, druga mówi stop, na tę literę trzeba rozpocząć wszystkie wyrazy w zdaniu.
8. Cóż za historyjka. 1 osoba z zamkniętymi oczami wskazuje w książce 5 wyrazów, w ciągu 5 minut dzieci układają z nich historyjkę. Tekst.
9. Podsumowanie zajęć, praca domowa.

Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.