Katalog

Ewa Lorek, 2017-05-09
Kraków

Informatyka, Scenariusze

Narzędzia i polecenia aplikacji GIMP.

- n +

PRZEDMIOT: Informatyka
KLASA: I b, c, d (gimnazjum)

TEMAT JEDNOSTKI LEKCYJNEJ: Narzędzia i polecenia aplikacji GIMP.

CELE LEKCJI:
Poznawczy: Uczeń:
- zna środowisko programu GIMP;
- wie w jaki sposób uruchomić program;
- wie do czego służy przybornik;

Kształcący: Uczeń:
- umie samodzielnie uruchomić program;
- potrafi posługiwać się poszczególnymi narzędziami znajdującymi się w przyborniku;
- potrafi wycinać, wklejać i skalować poszczególne elementy;
- umie zapisać efekty swojej pracy;

Wychowawczy: Uczeń:
- będzie postępował zgodnie z poznanymi na lekcji zasadami korzystania z programu.

METODY PRACY NAUCZYCIELA: pogadanka, pokaz z instruktażem, ćwiczenia.

ŚRODKI I POMOCE DYDAKTYCZNE:
komputer, rzutnik multimedialny.

FORMA ORGANIZACJI PRACY UCZNIÓW: zbiorowa, indywidualna

CZAS TRWANIA LEKCJI: 1*45 min.


Przebieg jednostki metodycznej
Czynności organizacyjne:
- przywitanie się z uczniami;
- sprawdzenie listy obecności;

Wprowadzenie do tematu lekcji.
Nauczyciel podaje temat lekcji i zapisuje go na tablicy.
Zapoznaje uczniów z celami lekcji.
Realizacja tematu.
1. Nauczyciel zadaje pytania:
- Co to jest piksel?
- Jaka jest różnica między grafiką rastrową a wektorową? (załącznik nr 1)
załącznik nr 1
Każdy obrazek, zdjęcie składa się z punktów, tzw. pikseli.
Każdy piksel posiada swoje współrzędne oraz liczbę, która określa jego barwę.
Im więcej jest pikseli, tym większa jest jakość zdjęcia.
Określa się że grafika rastrowa jest mało skalowalna. Oznacza to, że przy dużym powiększeniu zdjęcie traci na jakości. Powiększeniu ulegają piksele w wyniku czego stają się bardziej widoczne.
Natomiast grafika wektorowa zapisuje obrazy posługując się tzw. interpretowaniem ich jako figury geometryczne, a każda z nich posiada swoją wielkość i położenie. Dlatego też ten typ grafiki jest bardzo skalowalny (mając parametry figury możemy ją dowolnie powiększać, zachowując nie tylko proporcje, ale i ostrość obrazu).
Formaty grafiki rastrowej:
- JPEG,
- PNG,
- GIF,
- BMP.
Formaty grafiki wektorowej:
- svg,
- swf .
Nauczyciel za pomocą programu pokazuje porównanie jakości obrazków wektorowych i rastrowych podczas skalowania.
2. Nauczyciel zadaje kolejne pytania:
- Czy ktoś z Was pracował już w programie GIMP?
- Jak myślicie, w jakich zawodach możemy korzystać z tego programu?
3. Nauczyciel omawia i prezentuje krok po kroku:
- sposób otwierania programu;
- wygląd okna głównego;
- elementy znajdujące się w przyborniku (zaznaczanie prostokątne, zaznaczanie eliptyczne, odręczne zaznaczanie obszarów, zaznaczanie rozmyte, zaznaczanie obszarów z podobnymi kolorami, nożyce zaznaczające obszary dopasowane do krawędzi).
4. Nauczyciel za pomocą komputera i projektora multimedialnego prezentuje uczniom:
- sposób otwierania zdjęć jako warstwy w programie GIMP;
- zapisywania ich pod nową nazwą w swoim folderze;
- sposób użycia ikony lasso w celu zaznaczenia danego obszaru a następnie jego skopiowania i przeniesienia na warstwę drugiego zdjęcia ;
- skalowanie skopiowanego elementu i jego przeniesienie w odpowiednie miejsce;
- zakotwiczenie warstwy;
- zapisanie efektu swojej pracy.
5. W ramach ćwiczenia nauczyciel poleca otworzyć w programie GIMP dwa zdjęcia znajdujące się na pulpicie (kwiat wiśni, gałązka) i samodzielnie:
- wyciąć kwiat wiśni,
- skopiować go i przenieś na zdjęcie, na którym znajduje się gałązka,
- przeskalować skopiowany kwiat wiśni do wielkości charakterystycznej dla rosnącego na drzewie kwiatu,
- zakotwiczyć warstwę;
- zapisać plik w swoim folderze.
W czasie pracy uczniów, nauczyciel cały czas kontroluje przebieg czynności. W razie potrzeby udziela wskazówek.
6. W ramach podsumowania nauczyciel zadaje pytania kontrolne:
- Czym różni się grafika rastrowa od wektorowej?
- W jakim programie dzisiaj pracowaliśmy?
- Jakimi narzędziami nauczyliśmy się dzisiaj posługiwać?
7.Nauczyciel ocenia aktywność uczniów na lekcji.
Żegna się z uczniami.








Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.