Katalog

Anna Sochaczewska, 2017-05-04
Rząśnik

Lekcja wychowawcza, Scenariusze

Scenariusz zajęć z wychowawcą. Kształtujemy postawę tolerancji.

- n +

Temat: Kształtujemy postawę tolerancji.

CELE OGÓLNE:
Kształtowanie u uczniów postaw akceptacji i tolerancji oraz poszanowania praw innych.
- wskazywanie społecznie wartościowych postaw, zachowań
- rozwijanie wrażliwości na problemy tolerancji
- zapoznanie uczniów z ideą i sensem tolerancji

CELE SZCZEGÓŁOWE:
Uczeń potrafi
- rozróżnić postawę tolerancyjną i nietolerancyjną
- określić granicę tolerancji
- określać przyczyny braku tolerancji i ich skutki
- poprawnie wyrażać się na forum grupy
- pracować aktywnie w grupie

METODY PRACY:
- praca w grupach,
- dyskusja,
- drama,
- burza mózgów


FORMY:
- praca w grupach
- praca indywidualna 

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- prezentacja multimedialna
- kartki z zadaniami
- test; „ Czy jestem tolerancyjny?''



PRZEBIEG

1. Sprawdzenie listy obecności.
2. Sprawy bieżące, usprawiedliwienia, poprawianie ocen, zebranie z rodzicami.
3. Prezentacja – uczniowie próbują odgadnąć temat lekcji. Wyświetlenie celów lekcji.
4. Uczniowie w grupach zastanawiają się nad pojęciem TOLERANCJA.
5 min
5. Ćwiczenie pozwalające odróżnić postawę tolerancyjną od nietolerancyjnej.

ZADANIE 1
Z podanych wyrazów należy wyeliminować te, które nie mają związku z wyrazem TOLERANCJA.

AKCEPTACJA
GNIEW
NIECHĘĆ
OBIEKTYWIZM
POSZANOWANIE
RÓWNOUPRAWNIENIE
WYŚMIEWANIE
ZAWIŚĆ
ZŁOŚĆ
ZROZUMIENIE
IRONIA
SZACUNEK
UZNANIE
AROGANCJA
IGNORANCJA
POWAŻANIE

Przedstawiciel jednej grupy czyta wyrazy nacechowane postawą tolerancji.
Inne grupy uzupełniają.

Przedstawiciel innej grupy czyta wyrazy, które z tolerancją nie mają nic wspólnego.


6. Każda grupa wykonuje ZADANIE 2

Wybierzcie dwa cytaty, które wg. waszej grupy najlepiej opisują tolerancję.

1) Tolerancja to niewywieranie przymusu. (J. Locke)
2) Tolerancja jest wtedy, gdy nie czynię wbrew, chociaż czyjeś opinie i zachowania nie odpowiadają mi, sprawiają przykrość. Mam siłę by im przeszkodzić, ale nie czynię tego, bo uznaję uprawnienia ludzi do tych zachowań. (J. Keller)
3)Tolerancja to wysiłek płynący prosto z serca, by zrozumieć przekonania, działania i zwyczje drugiego człowieka bez konieczności ich powielania lub akceptacji. (Joshua Liebman)
4)Znosić cierpliwie to, czego nie lubimy, potępiamy – to tolerancja (Z. Szwarski)
5)Wtedy uprawiamy tolerancję, kiedy pozwalamy komuś robić coś, co któremuś z naszych celów przeszkadza. ( T. Kotarbiński)
6)Tolerancja to gotowość szanowania ideałów innych ludzi tak, jak własnych. ( R. M. Hoare-liberał)

7. Przedstawienie definicji słowa tolerancja na tablicy interaktywnej.

Tolerancja-
poszanowanie czyichś poglądów, wierzeń, upodobań, różniących się od własnych

8. Uczniowie odgrywają scenki pozwalające na uświadomienie sobie przyczyn braku tolerancji.

Scenka 1
Jesteś dobra/y z matematyki. Koleżanka z klasy, bogata córka lekarzy prosi cię o pomoc w zrozumieniu równań. Bez namysłu zgadzasz się, proponujesz jej pomoc po lekcjach, a po nauce wspólne wyjście na pizzę.

Scenka 2
Jesteś dobra/ y z matematyki. Koleżanka z klasy, cyganka, prosi cię o pomoc w zrozumieniu w funkcji. Odmawiasz mówiąc, że nie masz czasu, a poza tym akurat funkcje nie są twoją najmocniejszą dziedziną matematyczną



Czy przedstawione zachowania były tolerancyjne?
Dlaczego coraz częściej mamy do czynienia z przejawami braku tolerancji.

STRACH
POCZUCIE ZAGROŻENIA
BRAK WIEDZY
STEREOTYPY

9. Uczniowie w grupach wykonują zadanie 3

Podajcie cechy następujących grup społecznych

BLONDYNKI – mało inteligentne, ograniczone
ŻYDZI- materialiści, chciwi, chytrzy
OSOBY O RUDYM KOLORZE WŁOSÓW – fałszywi, wredni
NIEMCY- pedantyczni, pozbawieni poczucia humoru
MURZYNI- leniwi, mało inteligentni

10. prezentacja na tablicy definicji stereotypu.
STEREOTYPY- funkcjonujący w świadomości społecznej uproszczony i zabarwiony wartościująco obraz rzeczywistości
Przyznacie, że często ocenia się ludzi wg. stereotypów.

11. Uczniowie odpowiadają na pytania.
Proszę żebyście odpowiedzieli mi na pytania

Czy wartość człowieka zależy od koloru skóry?
Czy wartość człowieka zależy od tego jakiej jest narodowości?
Czy wartość człowieka zależy od wykonywanego zawodu?
Czy wartość człowieka zależy od jego wieku?
Czy wartość człowieka zależy od koloru włosów?
Czy wartość człowieka zależy od urody?

UCZNIOWIE ODPOWIADAJĄ NA PYTANIA

Każdy z nas jest inny
- czy należy tolerować ludzi o innych poglądach i zachowaniach
- do czego prowadzi brak tolerancji? (wojny religijne, prześladowania ludzi o innych poglądach politycznych, innej kulturze, odrzucanie ludzi chorych i niepełnosprawnych)



12. Czy są granice tolerancji?
Czy tolerancją jest zgoda:
- na prowadzenie samochodu po wypiciu alkoholu
- na zażywanie narkotyków i palenie papierosów przez młodzież
- przemoc fizyczną i agresję


Jaka jest granica tolerancji

Granicą jest krzywda ludzka, dobro społeczne, ludzkie życie i zdrowie.




Podsumowanie
13.
Czy po dzisiejszej lekcji wiecie czym jest tolerancja?
Co to znaczy być tolerancyjnym?
Czy zawsze trzeba być tolerancyjnym?
Jakich zachowań nie należy tolerować i dlaczego?
Czy polska młodzież jest tolerancyjna?









TOLERANCJA POLEGA NA SZACUNKU DLA INNOŚCI
KAŻDY CZŁOWIEK JEST WARTOŚCIĄ SAMĄ W SOBIE
TO, ŻE JESTEŚMY RÓŻNI JEST PIĘKNE I CIEKAWE

Nasz patron w utworze "Podziękowanie" mówił

"Dziękuję ci że nie jest wszystko tylko białe albo czarne"




Do domu – ankieta ( jeśli będzie czas to przeprowadzamy na lekcji)
Możemy wysłuchać piosenki SOJKI (jeśli czas pozwoli).

Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.