Katalog

Grażyna Świrydowicz, 2017-05-04
Białystok

Fizyka, Scenariusze

Co spada szybciej - piórko czy kamyk?

- n +

Scenariusz lekcji z fizyki
Temat lekcji: Co spada szybciej - piórko czy kamyk?
Informacja o miejscu w podstawie programowej ( treści nauczania):
1.4 wyjaśnia, na czym polega stan nieważkości, i podaje warunki jego występowania;
Cele lekcji:
Uczeń:
• definiuje pojęcia „swobodne spadanie” „stan nieważkości”,
• zna wzór na szybkość spadającego ciała i wysokość z jakiej spada ciało w czasie t,
• potrafi zastosować wyżej wymienione wzory w zadaniach z treścią.
Czas trwania lekcji: 45 min.
Wykaz pomocy dydaktycznych:
• podręcznik, internet, kartka papieru, kostka do gry.
Metody pracy:
• wykład, pogadanka, dyskusja, praca w grupach,
• burza mózgów – wykonanie doświadczenia, zapisanie wniosków po wykonanym doświadczeniu,
• praca z podręcznikiem,
• ćwiczenia techniczne – obliczenie czasu i wysokości w zadaniach z treścią.
Przebieg lekcji:
Działanie nauczyciela:
1. Omówienie i krótka charakterystyka pojęć: „swobodne spadanie” „stan nieważkości”,
Wykonanie doświadczenia. Co spadnie szybciej karka papieru czy kostka?
2. Omówienie doświadczenia. Podanie krótkiej notatki do zeszytu.
3. Podyktowanie i objaśnienie uczniom zadań do rozwiązania.
Zadanie 1.
Po jakim czasie kamień swobodnie spadający ( w Polsce ) uzyska szybkość 30 m/s?
Zadanie 2.
Z jakiej wysokości spadało swobodnie ciało, jeżeli jego ruch trwał 0,5s?

Podsumowanie zajęć.
Praca domowa.
Podaj pięć przykładów występowania stanu nieważkości. Ocena uczniów za aktywność.
Treść instrukcji dla ucznia
1. Wykonanie doświadczenia. Co spadnie szybciej karka papieru czy kostka?
Zapisanie wniosków przez grupę wykonującej doświadczenie.
2. Zapisanie notatki.
3. Rozwiązywanie zadań przez uczniów w grupach. Grupa, która pierwsza rozwiąże zadanie zapisuje rozwiązanie na tablicy.
4. Wyciągnięcie i omówienie wniosków wynikających z lekcji. Obejrzenie filmików na youtube , które odpowiadają na pytania postawione w temacie lekcji.

Wybór literatury dla nauczyciela:
Fizyka z astromonią dla zasadniczych szkół zawodowych. Autorzy R. Razenbajgier, E. Misiaszek wyd. Zamkor.A
„ Fizyka to nie katostrofa”,Wojciech Kwitowski, wyd. Zamkor.
Opracowała: Grażyna Świrydowicz.
Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.