Katalog

Beata Sadura, 2017-04-26
Zajezierze

Język angielski, Scenariusze

Scenariusz wieczoru andrzejkowego.

- n +

SCENARIUSZ ZABAWY ANDRZEJKOWEJ

Cele:
• dziecko zna historię wieczoru andrzejkowego,
• dziecko zna zwyczaje i wróżby andrzejkowe,
• dziecko potrafi bawić się w grupie rówieśników,
• integracja dzieci poprzez wspólna zabawę.

Metody:
• słowna,
• działania praktyczne,
• zabawa,
• konkursy.

Pomoce:
• legenda o wieczorze andrzejkowym,
• kartki z wypisanymi cyframi od 1 do 8,
• małe kolorowe karteczki,
• kubeczki oraz rekwizyty ( pierścionek, różaniec, serce, obrączka, chusteczka, kwiat),
• karteczki z nazwami kwiatów,
• miseczka z wodą, świece, klucz z dużą dziurką,
• rekwizyty potrzebne do konkursów,
• magnetofon, kasety i płyty z nagraniami piosenek,
• dekoracja sali.

Formy:
• indywidualna,
• grupowa,
• zbiorowa.

Przebieg zajęć

I Część wstępna
1. Przywitanie dzieci i wszystkich gości przybyłych na imprezę Andrzejkową, czarowanie nastroju słowami wiersza:
Dziś na moje rozkazanie,
miły nastrój niech się stanie
Uśmiech dzisiaj niech zagości
w oczach, sercach naszych gości
2. Rozmowa na temat tradycji wieczoru andrzejkowego: Wigilia świętego Andrzeja przypadająca 29 listopada, to tradycyjny wieczór wróżb. Dziewczęta usiłowały w tym dniu dowiedzieć się o swym losie. Święty Andrzej uznany jest za patrona panien chcących szybko wyjść za mąż, miał on pomóc dziewczętom w odkrywaniu przyszłości, chłopcy swój dzień wróżb obchodzili w wigilię świętej Katarzyny, czyli 24 listopada. Jednak katarzynki były mniej atrakcyjne od andrzejek i z czasem o nich zapomniano. W dzisiejszych czasach oba te obrzędy połączono i są obchodzone jako andrzejki. W ten wieczór zarówno chłopcy jak i dziewczynki próbują poznać swoją przyszłość. Co też wkrótce zrobimy.
4. Pierwszy taniec : dzieci stają w rozsypce, gdy usłyszą muzykę zaczynają tańczyć w jej rytmie poruszając się w dowolnym kierunku. Gdy muzyka milknie, stają i podają ręce wszystkim stojącym w pobliżu dzieciom.

II Część główna
5. Wspólne wróżby andrzejkowe
a) „Magiczne liczby”: Każde dziecko losuje karteczkę z liczbą od 1 do 8. Prowadzący zabawę odczytuje co mówią liczby o tych osobach:
1 - Jesteś osobą upartą i wytrwałą w dążeniu do celu.
2 - Jesteś osobą łagodną, wrażliwą, ale bardzo wytrzymałą. Masz zdolności plastyczne. Gwiazdy mówią, że będziesz miał wspaniałe wakacje.
3 - Jesteś osobą godną zaufania i potrafisz być wiernym przyjacielem. Czasami jednak zachowujesz się zbyt gwałtownie i trudno z tobą wytrzymać. Czeka cię wspaniała podróż.
4 - Można powierzyć ci swoje tajemnice – nikomu nie wygadasz. Będziesz miał bardzo pracowity rok.
5 - Zawsze sprawdzasz się w trudnych sytuacjach. Poznasz prawdziwego przyjaciela.
6 - Jesteś osobą serdeczną, towarzyską i bardzo lubianą. Unikasz spięć i sytuacji konfliktowych. Czasami trudno ci podjąć ważną decyzję.
7 - Czasami jesteś roztargniony i gubisz różne drobiazgi. Pójdziesz na wspaniałe przyjęcie urodzinowe.
8 - Nie lubisz pokonywać trudności, ale radzisz sobie z nimi doskonale. Czeka cię
wspaniała niespodzianka.
b) Wyciąganie kartek z imionami: dzieci otrzymują małe karteczki, na których wypisują imię, które im się podoba (dziewczynki – męskie, chłopcy – żeńskie), następnie wkładają je do dwóch kolorowych pudełeczek, z których teraz losują imiona wybrańców.
c) Losowanie kolorów: Dzieci siedzą w kręgu i losują karteczki w sześciu kolorach. Następnie wstają uczniowie, którzy wylosowali dany kolor, a prowadzący czyta, o jakich przestrogach na przyszłość mówią dzieciom wylosowane kolory.
Czerwony - Jesz za dużo słodyczy. Musisz je ograniczyć, bo w przyszłości będziesz musiał
być częstym gościem u dentysty.
Zielony - Bądź ostrożny w drodze do szkoły. Patrz uważnie pod nogi i bacznie rozglądaj się
na przejściu przez ulicę.
Żółty - Bardziej dbaj o swoje zdrowie, cieplej się ubieraj.
Niebieski - Zawsze pilnuj swoich rzeczy, bo możesz coś cennego zgubić.
Biały - Pijesz za mało mleka. Jedz więcej nabiału, a nie tylko chrupki i wafelki.
Czarny - Unikaj nieporozumień, a wszystko będzie wokół ciebie bardziej kolorowe.

6. Wróżby indywidualne w przygotowanych kącikach wróżb
a) Przyszłość ukryta pod kubkiem - przy tym stoliku piękne wróżki przygotowały niespodzianki pod kubkami. Pod każdym z nich leżał ukryty przedmiot- symbol przyszłości np.:
pierścionek - zaręczyny
różaniec - zakon
serce - miłość
obrączka - małżeństwo
chusteczka - łzy
kwiat - staropanieństwo

b) Lanie wosku próba odczytania co przedstawia zastygły wosk np.:
kształt serca - to miłość, ktoś za Tobą tęskni
kształt zwierząt - jesteś dobrym przyjacielem.
kształt domu - jesteś gospodarny, itp.
c) „Mowa kwiatów”: Na stoliku poukładane są karteczki z nazwami kwiatów. Dzieci wybierają kartkę, a nauczyciel odczytuje przepowiednię:
Aster - uważaj czekają cię kłopoty
Narcyz - jesteś bardzo dokładny
Róża - szczęście i powodzenie w życiu
Niezapominajka - będziesz tęsknić
Jemioła - zakochasz się
Goździk - jesteś zazdrosny/a
Stokrotka - dobieraj staranniej przyjaciół
Lilia - niewinność i samotność
Bez - miłe towarzystwo
d) Wróżba z butami: dzieci ustawiają po jednym bucie w dwóch rzędach – w jednym chłopcy, w drugim dziewczynki, następnie przesuwają buty do przodu o jedno miejsce, ten czyj but pierwszy będzie na linii końcowej najszybciej zmieni stan cywilny.

7. Dyskoteka przeplatana konkursami
a) Dmuchanie baloników: Dzieci dostają do nadmuchania 1 balon, ten kto pierwszy nadmuch i zawiąże balon – wygrywa.
b) Odgadujemy smaki: Wybieramy siedmioro dzieci, zawiązujemy im oczy, następnie mają one poznać po smaku, kształcie, konsystencji lub zapachu: jabłko, sól, cukier, kiełbasę, ciastko, chleb, pieprz.
c) Taniec z balonem na gazecie: 5 par tańczy na gazecie z balonem między głowami, co jakiś czas składamy gazetę, wygrywa ta para, która nie upuściła balonu i nie wyszła poza gazetę.
d) Słodki smakołyk: Na stoliku kładziemy 3 pączki, wygrywa ta osoba, która najszybciej zje pączek bez pomocy rąk.
e) Zabawa muzyczno – ruchowa: Dzieci tańczą dowolnie przy muzyce, kiedy muzyka się urywa nauczyciel podnosi do góry kartkę z napisaną cyfrą, dzieci mają za zadanie szybko połączyć się w grupy liczące tyle osób ile wskazuje cyfra z kartki. Po utworzeniu grupek nauczyciel podaje polecenie według którego dzieci tańczą przez chwilę. Potem następuje powrót do swobodnego tańca. Przykładowe polecenia:
- każdy jest kelnerem z zatłoczonej restauracji,
- jedna osoba wykonuje dowolne ruchy, druga jest jej cieniem,
- jedna osoba jest starym samochodem, dwie ją pchają,
- wszyscy stoją pod jednym parasolem i tańczą,
- jedna osoba to lokomotywa, pozostałe są wagonikami.
f) Zgadnij jaki to przedmiot: Dziecko wkłada rękę do pudełka, w którym znajduje się jakiś przedmiot (łyżka, długopis, gumka do ścierania, jabłko, książeczka) i musi odgadnąć co to jest.
g) Muzyczna loteryjka: Dzieci tańczą dowolnie w rytm muzyki. W pewnej chwili prowadzący wyłącza muzykę, a ktoś z uczestników wyciąga z podanego pojemnika (np. kapelusz, pudełko, koszyczek) los i odczytuje go. Na losie napisane jest polecenie (np. Tańczymy jak samoloty, Tańczymy klaszcząc nad głową, Tańczymy na palcach, itp.) według którego dzieci tańczą dalej po ponownym włączeniu muzyki. Po przetańczeniu jednego polecenia muzyka znowu cichnie i wyciągany jest następny los.

III Część końcowa
8. Podsumowanie wróżb i konkursów.
9. Podziękowanie dzieciom i przybyłym gościom za udział w zabawie.


Opracowała : Beata Sadura

Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.