![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
AWANS | INFORMACJE | Dla nauczyciela | Dla ucznia | LOGOWANIE |
![]() |
![]() |
Katalog Katarzyna Ważna, 2017-04-18 Ruda Różaniecka Pedagogika, Scenariusze Jesień wokół nas - scenariusz zajęć prowadzonych z uczniem z głęboką niepełnosprawnością intelektualnąCzas trwania: 120 minut Cele ogólne: - rozwijanie umiejętności polisensorycznego poznawania świata, - pobudzenie ukierunkowanej aktywności ucznia, - inicjowanie i podtrzymywanie kontaktu emocjonalnego i wzrokowego z uczennicą, - usprawnianie umiejętności z zakresu motoryki małej i dużej, Cele operacyjne: Uczeń: - wącha, dotyka, słyszy, smakuje w zależności od proponowanego bodźca, - utrzymuje kontakt wzrokowy z nauczycielem, - tańczy z nauczycielem w rytm muzyki - utrzymuje kasztany w dłoni przez kilka sekund, - wrzuca materiał przyrodniczy do worka, - potrafi zdjąć chustę z głowy. Forma pracy: indywidualna Metody pracy: -oparte na słowie: rozmowa, objaśnienia, pochwała -oparte na obserwacji: pokaz, obserwacja - metoda praktycznego działania – sowa , elementy metody porannego kręgu Jacka Kielina, polisensoryczna stymulacja, -tor przeszkód -metoda fizycznego naprowadzania i modelowania Pomoce dydaktyczne: - kominek zapachowy, - świeczka w żółtym świeczniku, - olejek lawendowy, - krem do rąk lawendowy, - żółta chusta, - żółta miska z kasztanami, żołędziami, liśćmi, jarzębiną. - liście, - miód, - maska, - papier kolorowy, - dary jesieni, - piosenki o jesieni, - nagranie z odgłosami wiatru, deszczu, burzy - suszarka do włosów, - różne przedmioty do masażu, - muzyka relaksacyjna jesienna. Przebieg zajęć: Zajęcia wstępne: 1. Stymulacja słuchu i komunikacja: dzwonienie dzwonkiem, który jest sygnałem rozpoczęcia zajęć. 2. Stymulacja zmysłu powonienia i czucia powierzchniowego, odczuwanie różnicy temperatur, (zapalenie lampki zapachowej) i świeczki. Zwrócenie uwagi na zapach, (wąchanie zapachu unoszącego się z lampki), cechy ognia – jasny, ciepły, dotykanie lampki w celu odczucia temperatury. 3. Słuchanie piosenki powitanej i masaż kremem lawendowym rąk. Zbliżanie dłoni dziecka do nosa, by wyraźnie poczuło prezentowany zapach Zajęcia właściwe: 4. Zakładanie żółtej chusty na głowę uczennicy i werbalne podkreślanie symbolicznego znaczenia tegoż koloru jesieni. Pokazywanie uczennicy na wysokości oczu różnych przedmiotów w kolorach zgodnych z porą roku. Ściąganie chusty z głowy samodzielnie lub z pomocą nauczyciela. 5. Założenie maski przez nauczyciela z jesiennymi liśćmi i pokazanie uczennicy w celu nawiązania kontaktu wzrokowego. 6. Wielozmysłowe poznawanie naturalnych darów jesieni (wąchanie, dotykanie, poznawanie kształtu i nazwy) - kasztany, liście. 7. Spotkanie z żywiołem (słuchanie odgłosów wiatru, deszczu, burzy). Spryskiwanie dłoni wodą w nawiązaniu do deszczu jesiennego. 8. Dmuchanie suszarką z ciepłym powietrzem w skórę ucznia i włosy. Za pomocą suszarki prezentowanie spadających z drzewa liści, odtwarzanie wiatru za pomocą gazety (teczki), folii. 9. Poruszanie się w rytm jesiennej muzyki, pokonywanie toru przeszkód wykonanego z jesiennych darów. 10. Stymulacja smaku (smakowanie miodu). 11.Zabawa w wyszukiwanie darów jesieni kasztanów, żołędzi, jarzębiny, szyszek wśród jesiennych liści. 12. Wykonanie sowy. Włożenie do woreczka darów jesieni. Dziecko z pomocą nauczyciela wkłada do worka dary jesieni wykorzystywane na zajęciach. Nauczyciel związuje worek tworząc uszy. Wspólne przyklejanie oczu i dzioba 13. Nagradzanie uczennicy za włożony wysiłek - gratyfikacja słowna. Zajęcia końcowe: 14. Gaszenie lampki zapachowej. 15. Słuchanie muzyki relaksacyjnej masaż rąk i stóp różnymi materiałami (kasztany, szyszki). 16. Program specjalny Knilla. 17. Pożegnanie. „Żegnamy nasze części ciała”. Zgłoś błąd Wyświetleń: 0
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |