Katalog

Agnieszka Ćmiel, 2017-04-18
Lubartów

Zajęcia przedszkolne, Scenariusze

W Krainie Czarodziejskich Słów - scenariusz zajęć dydaktyczno - wychowawczych.

- n +

SCENARIUSZ POPOŁUDNIOWEGO SPOTKANIA Z RODZICAMI
GRUPA: 4-5-latki
PROWADZĄCA: Agnieszka Ćmiel
TEMAT: W Krainie Czarodziejskich Słów.

CELE:
- nabywanie umiejętności właściwego zachowania się w różnych sytuacjach w przedszkolu i w domu,
- utrwalenie znajomości znaczenia zwrotów grzecznościowych,
- zachęcenie rodziców do zwrócenia większej uwagi na stosowanie zwrotów grzecznościowych przez ich dzieci.

METODY:
odgrywanie scenek przez rodziców, rozmowa, zabawy dydaktyczne, metody praktyczne

FORMY:
indywidualna, zbiorowa, grupowa

POMOCE DYDAKTYCZNE:
klucz z tektury z wyrazami: „proszę”, „przepraszam”, „dziękuję”, „dzień dobry”, „do widzenia”; rekwizyty do odegrania scenek: samoloty, kwiaty, gazeta, okulary; kartony, flamastry, naklejki, tamburino, zaproszenia do Krainy Czarodziejskich Słów, motto – napis na ścianie: „Słowo uczy, przykład pociąga”; gitara.



PRZEBIEG SPOTKANIA:

1. Powitanie - zaśpiewanie słów „Dzień dobry” (3x)
Dzieci i rodzice powtarzają.
2. Zaproszenie do Krainy Czarodziejskich Słów. Odszukanie klucza, na którym widnieją „czarodziejskie słowa”.
(Dzieci umiejące czytać odczytują: „proszę”, „przepraszam”, „dziękuję”, „dzień dobry”, „do widzenia”)
Dzieci otwierają drzwi do Krainy Czarodziejskich Słów, podając klucz i wypowiadając słowa: „proszę” i „dziękuję”. Jeżeli klucz upadnie na ziemię, mówią „przepraszam”.

Rozmowa na temat słów, obowiązujących w Krainie. Ustalenie gdzie i kiedy możemy używać tych słów. Zachęcenie rodziców, by zwracali większą uwagę na to, czy dzieci stosują te słowa.

3. Przedstawienie przez rodziców wylosowanych scenek.
Rodzice losują scenki i przygotowują się przy stolikach.
Dzieci w tym czasie śpiewają piosenkę „Grzeczne słowa”.

„Są słowa niemiłe i miłe,
Wśród miłych te bardzo serdeczne:
„Poproszę”, „dziękuję”, „przepraszam” –
Wyrazy do życia konieczne.

Mów często z uśmiechem „dziękuję”
I „dzień dobry” na powitanie
Przepraszaj też innych bez wstydu
A świat nasz piękniejszy się stanie.”

Odegranie scenek.
1. W scence należy użyć słowa: proszę”.
Mama chce przeczytać gazetę. Prosi dziecko, by przyniosło jej okulary. Dziecko, podając je, również używa słowa „proszę”.
- Co przedstawiała ta scenka? Jakiego słowa powinniśmy użyć, gdy tak jak mama czegoś potrzebujemy?

2. W scence należy użyć słowa „przepraszam”.
Rodzeństwo bawi się samolotami. Niechcąco jedno drugiemu wytrąca samolot z ręki. Dziecko płacze, drugie go przeprasza. Godzą się.
- Co przedstawiała ta scenka? Jakiego słowa powinniśmy użyć, gdy kogoś skrzywdzimy?

3. W scence należy użyć słowa „dziękuję”.
Dziecko składa życzenia imieninowe mamie i wręcza kwiaty. Mama dziękuje.
- Co przedstawiała ta scenka? Jakiego słowa powinniśmy użyć, gdy coś otrzymujemy?

4. Podział na trzy zespoły (wg kolorów naklejek rozdanych przed zajęciami).
Każdy zespół ma znaleźć przykłady sytuacji, w których należy użyć słów:
a) zespół pierwszy – słowo „proszę”,
b) zespół drugi – słowo „przepraszam”,
c) zespół trzeci – słowo „dziękuję”.
Rodzice zapisują pomysły dzieci na kartonach.
- Prezentacja pomysłów przez rodziców.
Podsumowanie – tak trzeba mówić do siebie i do pań w przedszkolu, ale też do rodziców, kolegów, kiedy już dzieci wyjdą z przedszkola. Uwrażliwienie rodziców by sami również pamiętali o tych słowach, bo „słowo uczy, przykład pociąga”.

5. Zabawa ruchowa „Dzień dobry”, „do widzenia”.
Dzieci z rodzicami poruszają się swobodnie po sali w rytmie biegu wybijanym przez nauczycielkę na tamburynie. Kiedy usłyszą hasło „Dzień dobry” – dzieci szukają swojego rodzica, mówią mu „Dzień dobry” i maszerują razem, trzymając się za ręce. Kiedy nauczycielka powie „Do widzenia” – żegnają się (mówią „do widzenia”) i każde dziecko i rodzic porusza się sam. Zabawę powtarzamy kilka razy.


6. Rozdanie zaproszeń do Krainy Czarodziejskich Słów:
Uświadomienie, że zawsze można odwiedzić tę krainę, gdy tylko będziemy używać tych słów – jakich? (przypomnienie). Uwrażliwienie rodziców na konieczność przypominania o stosowaniu zwrotów grzecznościowych. Zachęcenie do pokolorowania, ozdobienia i umieszczenia w widocznym miejscu w domu, tak, by dzieci zawsze pamiętały, że trzeba często używać tych słów i w przedszkolu, i w domu.

Indywidualne odczytanie przez rodziców swoim dzieciom treści zaproszeń.
Tekst na zaproszeniach:
„Na dalszą drogę życia
Weź trzy czarodziejskie słowa:
„Proszę”, „Przepraszam”, „Dziękuję”,
I w sercu je zachowaj.
„Dzień dobry” i „Do widzenia”
Niech obce ci nie będzie,
Tych słów, które poznałeś,
Używaj zawsze i wszędzie.

8. Pożegnanie – zaśpiewanie słów: „Do widzenia” (3x).

Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.