Katalog

Monika Ignaczak , 2017-04-18
Zgierz

Zajęcia przedszkolne, Scenariusze

Wesoła Biedronka

- n +



Temat: „Wesoła biedronka”
Grupa: 4-latki
Cele ogólne:

- Wzbogacenie wiadomości przyrodniczych
- Rozwijanie motoryki małej

Cele szczegółowe: Dziecko:

- rozwiązuje zagadkę słowną
- potrafi powiedzieć, jak wygląda biedronka i jakie są jej zwyczaje
-wie, że biedronki są pożyteczne
- reaguje na przerwę w muzyce
- składa papier wg instrukcji słownej i wg wzoru
- łączy klejem papierowe elementy płaskiej kompozycji origami z kół
- cieszy się z własnych osiągnięć (efektu pracy)
- tańczy walczyka do piosenki

Metody:

- Słowne: zagadka, opowiadanie, rozmowa, instrukcje
- Czynne: zadań stawianych do wykonania, zabawa ruchowa
- Oglądowe: pokaz, obserwacja

Formy pracy:
- zbiorowa
- indywidualna

Środki dydaktyczne: zagadka, „Biedronka w ogrodzie” opowiadanie B. Formy, ilustracja biedronki, ilustracja do opowiadania, emblematy – kwiaty, kontur liścia, czarne, czerwone koła origami, klej, kwiaty z łodygą, płyta CD z muzyką

Przebieg zajęć:
1. Powitanie przybyłych gości.
2. Zabawa na powitanie ze śpiewem „Miło witaj każdy dzień”.

Tekst śpiewany zgodnie z melodią piosenki „W murowanej piwnicy”.

Miło witaj każdy dzień i uśmiechnij do mnie się.
Klaśnij w ręce raz i dwa, usiądź w kole tak jak ja.



3. Wprowadzenie do tematu” Co znajduje się na obrazku na tablicy”. Rozwiązanie zagadki.

Ma kubraczek czerwony
W czarne kropki ustrojony.
Wiosną budzi się do słonka.
Czy już wiecie? To…


- Czy ktoś z was widział biedronkę?
- Jak wygląda biedronka, jak się porusza, gdzie można biedronkę zobaczyć?
A teraz posłuchajcie co wydarzyło się pewnego dnia w ogrodzie.

4. Słuchanie opowiadania „Biedronka w ogrodzie” B. Formy.
Do ogrodu przyfrunęła biedronka.

- Jak tutaj ładnie. Tyle pięknych kwiatów. Odpocznę chwilkę.

Nagle usłyszała wołanie.

- Ratunku! Ratunku! Oj! Boli! Kto mi pomoże?!

Biedronka uważnie rozejrzała się dookoła. W pobliżu miejsca, gdzie postanowiła odpocząć zakwitł piękny kwiat. Tymczasem złośliwe mszyce zjadały jego liście.

- Zaraz się z wami rozprawię! - biedronka szybko zabrała się do pracy, połykając szkodniki. Kiedy skończyła, było już prawie ciemno.

- Dziękuję za pomoc - odezwał się kwiatek . Mocniej zapachniał i rozwinął pąki.

- Mam teraz pełny brzuszek, a ty jesteś cały i zdrowy - odpowiedziała biedronka i odfrunęła.

5. Rozmowa na temat treści opowiadania.
- Czy wiecie co to są mszyce?
- W jaki sposób biedronka pomogła kwiatkowi?
- Jeżeli biedronka pomogła kwiatkowi, to jak myślicie czy biedronki są potrzebne?
- Co możemy zrobić, jeżeli zauważymy biedronkę np. na piasku.

6. „Biedronki na kwiatkach”- zabawa ruchowa

Dzieci swobodnie poruszają się po sali w rytmie muzyki (machają „skrzydełkami”), na przerwę w muzyce przykucają (siadają „na kwiatach ”).


7. „Wesoła biedronka” – praca plastyczna techniką origami


Nauczycielka wyjaśnia i pokazuje sposób jak wykonać biedronkę.
Każde dziecko otrzymuje kontur liścia. Na początku przyklejamy do zielonej liścia:
- duże czarne koło ( brzuszek biedronki)
- na czarnym kole przyklejamy dwa czerwone koła, złożone na pół (tworząc skrzydła biedronki)
- przyklejamy małe czarne kółko, składając je na pół jako główkę biedronki
- czarne małe koła jako czułki
- małe czarne koła na skrzydełkach (ilość kół - kropek ustala nauczyciel)
8 . Podsumowanie zajęć:
Dzieci układają biedronki z listkami na środku dywanu dokładając je do łodygi kwiatów.
- O czym mówiliśmy na dzisiejszych zajęciach?
-Co wam najbardziej się podobało?

9. Taniec przy piosence „Biedroneczki są w kropeczki”
Dzieci dobierają się w pary i tańczą walczyka przy piosence.

10. Podziękowanie gościom za przybycie.







Opracowała i przeprowadziła : Monika Ignaczak

Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.