Katalog

Marzena Kopeć, 2017-03-22
Katowice

Zajęcia przedszkolne, Scenariusze

SCENARIUSZ ZAJĘĆ INTEGRACYJNYCH DLA RODZICÓW Z DZIEĆMI W OPARCIU O WYBRANE ELEMENTY „METODY RUCHU ROZWIJAJĄCEGO” WERONIKI SHERBONE ORAZ „ KINEZJOLOGII EDUKACYJNEJ ” PAULA DENNISONA

- n +

Grupa: 5-latki
Temat: Ruchem wspomagam rozwój swojego dziecka.

Cele:
- wzmacnianie zaufania do samego siebie,
- kształtowanie umiejętności zaufania drugiej osobie,
- wytwarzanie poczucia odpowiedzialności za partnera,
- wzmocnienie poczucia własnej wartości,
- intensyfikowanie i synchronizowanie pracy obu półkul mózgowych,
- wzmacnianie więzi rodzicielskich,
- doskonalenie umiejętności czerpania radości z bycia ze sobą.

Pomoce dydaktyczne: chusta animacyjna, tamburyno, balonik, odtwarzacz CD, płyta z muzyką relaksacyjną.


Przebieg:

1. „Iskierka” zabawa powitalna w kręgu.

a) iskierka poprzez uścisk dłoni,
b) „ Meksykańska Fala” iskierka poprzez podniesienie do góry ręki.

2. „ Wszyscy są” zabawa integracyjna w kole.

3. Witanie się różnymi częściami ciała.
Uczestnicy spacerują po sali. Na umówiony sygnał witają się: nosami, prawą ręką lewą
ręką, plecami, lewym następnie prawym kolanem, lewą stopą następnie prawą itp.

4. „ Plecy do pleców”
Uczestnicy poruszają po sali. Na wyznaczony sygnał, osoby które się spotykają
mówią do siebie „ dzień dobry”, opierają się o siebie plecami i delikatnie kołyszą na boki.
Następnie mówią sobie „ dziękuję”, „dowidzenia” i szukają innego partnera.

5. Ćwiczenia gimnastyki mózgu P. Dennisona:
- Ruchy naprzemienne,
- Sowa,
- Leniwe ósemki,
- Słoń,
- Rysowanie oburącz,
- Kapturek myśliciela itp.

6. „Prowadzenie ślepca” przechadzka w parach
Prowadzenie partnera za rękę , który ma zamknięte oczy, w różnych kierunkach, dbając
o jego bezpieczeństwo. Zamiana ról.


7. Fotelik.
Dorosły siedzi w rozkroku na podłodze ze skrzyżowanymi stopami, obejmując rękoma
siedzące przed nim tyłem dziecko. Kołyszą się na boki, do przodu i do tyłu .

8. Wagoniki
Dorośli i dzieci siedzą na podłodze( każdy osobno), jeżdżą po podłodze, odpychając się
nogami i rękami. Witają się z osobami spotkanymi po drodze, poprzez podanie dłoni,
przybicie „piątki”, dotknięcie stopą.

9. Bączek.
Wszyscy siedzą na podłodze z nogami ugiętymi w kolanach i lekko uniesionymi.
Odpychając się rękoma, każdy próbuje samodzielnie obracać się w miejscu wokół
własnej osi.

10. Wiatraczek.
Wszyscy leżą na podłodze, na brzuchu z nogami ugiętymi w kolanach. Odpychając się
rękoma, każdy próbuje obracać się na brzuchu wokół własnej osi.

11. Raki.
Leżenie na plecach na podłodze, z nogami ugiętymi w kolanach i rękoma wyciągniętymi za
głowę. Cała grupa zwrócona jest głowami do środka sali. Odpychając się nogami,
wszyscy przesuwają się na plecach i próbują palcami ręki„ szczypcami” złapać inną
osobę.

12.Turlanie się.
Turlanie się po dywanie w kierunku wskazanym przez prowadzącego.

13. Małe tunele.
Dorośli tworzą tunel w klęku podpartym. Dzieci przechodzą pod tunelem.

14. Mosty.
Część osób leży w niewielkiej odległości od siebie, na brzuchu. Pozostali w pozycji
stojącej przechodzą pomiędzy nimi.

15. Wycieczka.
Dorośli ciągną po podłodze dzieci za nogi, a potem za ręce ( trzymając je za nadgarstki, nie
odrywając barków dziecka od podłogi).

16. Skała.
Dorosły przyklęka, dość stabilnie opierając się dłońmi o podłoże. Dziecko stoi lub klęczy
obok partnera. Dziecko próbuje poruszyć i przesunąć dorosłego, za każdym razem z innej
strony . Następuje zmiana ról.


17. Rowerek.
Dorosły i dziecko leżą na przeciwko siebie na plecach z nogami uniesionymi w górę i
ugiętymi w kolanach. Opierają o siebie stopy i wykonują ruchy koliste na zewnątrz i do
wewnątrz.

18. Lustro.
Dorosły i dziecko siedzą na podłodze zwróceni do siebie przodem, w lekkim rozkroku.
Dorosły rysuje ręką w powietrzu różne czynności , dziecko naśladuje jego ruchy.
Następuje zamiana ról.

19. Magiczna liczba 7.
Zabawa ruchowa przy piosence.

20. Masażyki - pisarzyki. Wykonanie masażu pleców zgodnie z wypowiadaną

rymowanką: „Pajączek”, „ Pisarz pisze na maszynie’

a) dorosły siedzi na podłodze z wyprostowanymi nogami. Dziecko leży na udach
dorosłego , w poprzek jego nóg,
b) wszyscy uczestnicy siedzą po „turecku’ w kole, bokiem do środka bardzo blisko siebie.
Ręce dotykają pleców partnerów.


21. Zabawy z chustą animacyjną.

A) Kto kim jest?
Podnoszenie chusty w górę i w dół, głośne wypowiadanie swojego imienia.

B) Na dnie.
Dzieci wchodzą pod chustę. Dorośli wachlują nią. Na umówiony sygnał
zakrywają nią dzieci.

C) Cisza na morzu.
Poruszanie chustą odpowiednio do wypowiadanych przez
prowadzącego słów ( wiatr, burza, sztorm ).

D) Karuzela.
W trakcie śpiewania piosenki „ Hej chłopcy, dziewczęta”, uczestnicy
przesuwają w prawo trzymaną w rękach chustę, najpierw powoli później coraz szybciej.
Zmieniają kierunek.

E) Zabawa z numerkami.
Uczestników zabawy numerujemy od 1-4. Wszyscy w pozycji stojącej trzymają w
rękach chustę . Wywołany numerek obiega chustę dookoła i wraca na swoje miejsce.

F) Zabawa z balonem.
Umieszczamy na trzymanej przez uczestników chuście -balon.
Poruszając energicznie chustą staramy się go wyrzucić na zewnątrz.

G) Kółko graniaste.
Wszyscy uczestnicy maszerują po kole z chustą , śpiewając piosenkę:
„Kółko graniaste”. Na słowo „bęc” dzieci wskakują pod chustę.

H) Kolory.
Uczestnicy spacerują po rozłożonej na podłodze chuście. Osoba
prowadząca wypowiada jeden z jej kolorów, wszyscy starają się go odnaleźć i stanąć na
nim .

I) Krótka kołdra.
Dzieci siedzą w foteliku przed dorosłym, przykryci do pasa chustą. Na sygnał, każdy
uczestnik roluje od swojej strony chustę przemieszczając się w siadzie do środka
„spadochronu”. Wracają do pozycji wyjściowej , rozwijając chustę.


J) Spacer.
Zabawa w parach. Dorosły prowadzi dziecko za rękę po zrolowanej chuście.
Następuje zamiana ról.


K) Smaczne spanie.
Wszyscy uczestnicy leżą na podłodze do pasa przykryci chustą.
Odpoczywają przy muzyce relaksacyjnej.

W przerwach podczas zajęć pijemy wodę mineralną.


Literatura:
- „ Opis i planowanie zajęć według Metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherbone”
M. Bogdanowicz, D. Okrzesik,
- „Kinezjologia edukacyjna” E. Dzionek, M. Gmosińska, A. Kościelniak, M. Szwajkajzer.
Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.