Katalog

Aleksandra Domżał, 2017-02-28
koszalin

Pedagogika, Różne

Przemoc

- n +


W dobie XXI wieku zjawisko przemocy stało się sprawą powszednią. Coraz częściej słyszymy w mediach o przemocy w szkole, na ulicach jak również w domu. Coraz częściej mówi się o przemocy która dotyka dzieci. W świecie literatury przemoc oznacza „ przewagę wykorzystywaną do bezprawnych czynów dokonywanych na kimś.”1 Inni definiują ją jako „wszystkie nieprzypadkowe akty naruszające osobistą wolność jednostki, które przyczyniają się do fizycznej albo psychicznej szkody drugiego człowieka, i które wykraczają poza społeczne normy wzajemnych kontaktów międzyludzkich."2 Wszystkie te definicje cechuje to ,że przemoc jest zjawiskiem negatywnym, która dotyka kogoś słabszego od sprawcy. Przemoc możemy podzielić na klika kategorii:
• Przemoc fizyczna
Ten rodzaj przemocy określa każde użycie siły które jest nieprzypadkowe, a więc umyślne. Jest to zespół zachowań, które wywołują u ofiary ból. Nie jest tu istotne czy sprawca przemocy pozostawił na ciele ofiary ślady pobicia. Przemoc ta obejmuje działania sprawcy tj.: bicie, uderzanie przedmiotami, popychanie, kopanie itp.
• Przemoc psychiczna
Często określana jest mianem cichej ponieważ nie widoczne są tu typowe ślady które wyrządza sprawca na swojej ofierze. Przemoc psychiczna inaczej można określić jako emocjonalna. Zjawisko tej przemocy ma stricte wyrządzić u ofiary „zniszczenie” pozytywnego obrazu własnej osoby. Do typowych zachowań można zaliczyć: poniżanie, wyśmiewanie, zastraszenie, terroryzowanie, szantażowanie itp.
• Przemoc seksualna
Ten rodzaj przemocy związana ze sferą seksualną. Jest to bardzo powszechne zjawisko które może dotknąć każdego. Najprościej ujmując jest to nic innego jak wymuszenie nieakceptowanych praktyk społecznych. Taktyka w obrębie nadużyć seksualnych obejmują formy fizyczne – stosunki seksualne, dotykanie, całowanie itp. oraz formy bez kontaktu fizycznego z ofiarą –ekshibicjonizm, ekspozycja pornografii itp.
• Przemoc ekonomiczna
Przemoc na wiąże się z umyślnym pozbawieniem ofiary środków niezbędnych do zaspokojenia podstawowych potrzeb człowieka. Często przemoc ta definiowana jest jako naruszenie własności. Przemoc ta wyraża się poprzez: niszczenie rzeczy, zabieranie pieniędzy, kradzież, przeglądanie dokumentów czy korespondencji ofiary.
Wszystkie te podstawowe rodzaje przemocy są najczęściej wymieniane w literaturze. Tak jak przy wszystkich formach przemocy lista ta nie wyczerpuje wszystkich form które może doświadczyć osoba będąca ofiarą. Przemoc występująca w rodzinie bądź w innym środowisku społecznym nie jest jednorazowym aktem. Jest to proces i ma tendencje do powtarzania się. Nie zatrzymana narasta i zwiększa swoją siłę.





„Elementarne pojęcia pedagogiki społecznej i pracy socjalnej” pod. red. D. Lalak, T. Pilch W-wa 1999r., s.220
I. Pospiszyl „Razem przeciw przemocy” W-wa 1999r., s.16
Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.