AWANS INFORMACJE FORUM Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE


Katalog

Anna Łukasik, 2017-02-28
Zadzim

Uroczystości, Scenariusze

SCENARIUSZ KONSTYTUCJA 3 MAJA

- n +

SCENARIUSZ AKADEMII
POŚWIĘCONY ROCZNICY UCHWALENIA
KONSTYTUCJI 3 MAJA
Prowadząca: Anna Łukasik


Cele ogólne:
-kształtowanie postaw patriotycznych oraz poczucia dumy z dokonań naszych pokoleń,
-zapoznanie z okolicznościami uchwalenia Konstytucji 3 maja oraz z treścią tego dokumentu.

Cele w ujęciu operacyjnym:
Wychowanek:
- -zna wydarzenia historyczne z dnia 3 maja 1791 roku,
- potrafi działać w zespole,
- potrafi podjąć decyzję o wzięciu udziału w akademii,
- potrafi właściwie zachować się w czasie uroczystości szkolnej.

Struktura apelu:
Akademię prowadzi narrator i uczniowie klas IV - VI. Piosenki wykonuje chórek szkolny.

Metody : słowna, oglądowa, praktycznego działania.

Forma:
- działania indywidualne,
- działania zbiorowe.

Praca nauczyciela przy przygotowaniu akademii:
- opracowanie scenariusza,
- opracowanie muzyczne,
- wykonanie dekoracji,
- przygotowanie tekstów, wierszy i piosenek dla uczniów.

Pomoce i rekwizyty:
Elementy dekoracji: biały materiał upięty na parawanach, napis Konstytucja 3 maja 1791 w kolorze czerwonym, flaga Polski, magnetofon, nagrania pieśni patriotycznych, kotyliony, godło, stroje, bębenek, tekst Konstytucji, pióro, świece, obrus, stolik, fotel dla króla.


Przebieg uroczystości:

NARRATOR 1: Serdecznie witamy naszą Szanowną Publiczność Panią Dyrektor, Radę Pedagogiczną, Zaproszonych Gości, oraz Was – Kochani Uczniowie. Spotykamy się dzisiaj, aby uczcić wielkie dla wszystkich Polaków wydarzenie, którego rocznica przypada już za 4 dni. Tym wydarzeniem jest rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja, która odegrała ogromną rolę w historii naszej Ojczyzny. Uczniowie naszej szkoły przygotowali okolicznościowy apel.
Zapraszamy Szanowną Publiczność do udziału w żywej lekcji historii, która przeniesie nas w odległe czasy, minione wieki, by słowem i piosenką przybliżyć tamte wzniosłe wydarzenia, związane z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja.
UCZEŃ 1: Ooo, słyszycie? Pani od muzyki znów trenuje chór, chyba zbliża się jakiś apel w szkole.
UCZEŃ 2: W kwietniu? Apel? Może to już próby na zakończenie roku szkolnego?
UCZEŃ 1: Powiedziałeś, co wiedziałeś! Ale pomarzyć zawsze warto…
UCZEŃ 3: Zejdźcie w końcu na ziemię i przestańcie bujać w obłokach! Zaraz zacznie się lekcja! A Wy, zamiast myśleć o niebieskich migdałach, lepiej pouczcie się, bo zaraz lekcja a wtedy się zacznie … Dzisiaj przecież powtórzenie przed jutrzejszą klasówką! Pani będzie nas pytać!
UCZEŃ 2: Ja poddam się bez walki! (machając białą chusteczką higieniczną) Ooo, nawet mam białą flagę … Nie wchodzi mi nic do głowy … Wokół wszystko kwitnie, słońce tak pięknie przygrzewa, a ja muszę uczyć się historii.
UCZEŃ 1: Lepiej weź się w garść, bo właśnie zaczyna się lekcja!
Dzwoni dzwonek
NAUCZYCIELKA: Witam Was serdecznie! No jak tam nastroje przed jutrzejszą klasówką? Widzę po minach, że nie jest najlepiej …
UCZEŃ 2: Proszę Pani, błagamy o litość!!! Te wszystkie wojny, powstania, rewolucje, zabory, rozbiory, kto to wszystko spamięta? Siedziałem wczoraj do północy z nosem w książce i w takiej samej pozycji się rano obudziłem, ale niestety, nic nie umiem.
NAUCZYCIELKA: Oj, Romek, Romek… Co ja mam z Tobą zrobić? Już wiem! Na dzisiejszą lekcję zaprosiłam niezwykłego gościa. On będzie lekarstwem na waszą niewiedzę i zbyt krótką pamięć. Ooo, chyba właśnie do nas puka…
Pukanie do drzwi. Wchodzi kobieta w długim,
biało-czerwonym płaszczu i wielką księgą w dłoni.
KONSTYTUCJA: Witam Was, Drogie Dzieci! Przybywam na prośbę i zaproszenie Waszej Pani. Słyszałam, że macie problem ze zrozumieniem historii, więc jestem właściwą osobą na właściwym miejscu. Może się przedstawię: Jestem Konstytucja, Konstytucja Majowa.
UCZEŃ 1: Naprawdę? Dobrze Pani wygląda jak na swoje lata!
UCZEŃ 3: I to na swoje 225 lat!
KONSTYTUCJA: Zgadza się ! Obchodzę dzisiaj swoje dwieście dwudzieste piąte urodziny! Powiecie, że to niemożliwe, bo nikt tak długo nie żyje. To prawda! Ale ja będę wiecznie żywa dopóty, dopóki w takich szkołach jak ta, będą się odbywały takie apele, jak ten dzisiejszy. Jestem żywa, bo Polacy wciąż o mnie pamiętają. Dziękuję Wam za to!
NAUCZYCIELKA: To my dziękujemy, że zgodziła się pani nas dzisiaj odwiedzić i przypomnieć wszystkim uczniom o sobie i swoich zasługach. A dla was mam kolejną, dobrą nowinę – nie będę was pytać. To Wy macie zadawać pytania Pani Konstytucji. Myślę, że takie powtórzenie na pewno zaowocuje piątkami i szóstkami na jutrzejszym sprawdzianie. A więc, do dzieła!
UCZEŃ 2: Ja, ja chcę zadać pierwsze pytanie! Kiedy została Pani uchwalona ?
KONSTYTUCJA: uchwalono mnie dokładnie 3 maja 1791 roku. Kto z was wie, który to wiek?
UCZEŃ 1: Osiemnasty!
KONSTYTUCJA: Zgadza się! Dodam tylko, że nie zawsze mogłam obchodzić tak hucznie swoje urodziny. Po II wojnie światowej, nie pozwalano, aby Polacy czcili moje święto. Dopiero 6 kwietnia 1990 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował przywrócić dzień 3 maja i ustanowił go dniem wolnym od pracy. Dzięki temu ja mam swoje urodziny, a Wy wolny od nauki dzień i jednocześnie długi weekend.
UCZEŃ 3: Zgadza się. Mamy aż 3 wolne dni, w czasie których nie chodzimy do szkoły. Pierwszy dzień maja to ŚWIĘTO PRACY, 2 maja to DZIEŃ FLAGI, a 3 maja – Święto Konstytucji!
UCZEŃ 2: Ewka, już się nie chwal tą swoją wiedzą! Wszyscy wiemy, że jesteś najlepsza z historii.
UCZEŃ 4: Teraz ja chce zadać naszemu gościowi pytanie: dlaczego była pani tak ważna dla Polski, że do dziś obchodzimy pani święto?
KONSTYTUCJA: Czekałam na to pytanie! Byłam drugą na świecie a pierwszą w Europie konstytucją. Przed Polską taką ustawę wprowadzili w życie tylko Amerykanie i to zaledwie 4 lata przed Polakami.
UCZEŃ 5: To super, że nasi byli w czymś pierwsi! Ale co to w ogóle jest ta konstytucja?
KONSTYTUCJA: Konstytucja to ustawa zasadnicza, która ma za zadanie regulować ustrój danego państwa, czyli wprowadzać porządek. . To ona mówi np. o prawach i obowiązkach obywateli, a na jej straży stoi prezydent.
UCZEŃ 1: A jakie zmiany wprowadziła nasza I konstytucja w dawnej Polsce?
KONSTYTUCJA: Bardzo ważne dla ówczesnej Polski: znosiła liberum veto i wolną elekcję a wprowadzała dziedziczność tronu. Podsumowując – Konstytucja 3 Maja miała stać się fundamentem pod budowę nowoczesnego i silnego państwa polskiego.
UCZEŃ 2: A ja wiem co to te liberum veto! Oj, chciałbym, żeby ono do dziś funkcjonowało np. na klasówkach… Pani nam zapowiada sprawdzian a ja wstaję i krzyczę: LIBERUM VETO!
UCZEŃ 1: No i co, że krzyczysz? Pani stawia Ci jedynkę albo wpisuje uwagę, do szkoły przychodzą rodzice i na co Ci to liberum veto?
UCZEŃ 2: Chociaż raz wiem więcej niż Ty! Liberum veto znaczyło po polsku „nie pozwalam”. Poseł, który wykrzyknął te słowa, unieważniał wszystko, co do tej pory rząd uchwalił. A ja mógłbym unieważnić np. nasz jutrzejszy sprawdzian. Ale by było fajnie!
NAUCZYCIELKA: Na szczęście te słowa nie mają już żadnego znaczenia a nasza jutrzejsza klasówka jest nie do odwołania!
UCZEŃ 4: A kto przyczynił się do uchwalenia ciebie Pani Konstytucjo !
KONSTYTUCJA:Aby lepiej to zrozumieć przenieśmy się na chwilę do osiemnastego wieku.
NARRATOR 1:„Posłuchajcie! Przed laty, dawno, dawno, też był taki dzień jasny, taki cudny maj trzeci!
W wielkiej sali sejmowej przed narodem odczytano raz pierwszy Konstytucję,
jej prawa.
Uchwalono, że w Polsce już nie będzie niedoli, każde chłopskie cierpienie szlachtę zaboli. Wszyscy będą już równi, wszyscy będą już braćmi, zgody szczęścia w Ojczyźnie nic i nigdy nie zaćmi.
Więc, gdy oto zajaśniał blask promienny, majowy, niechaj wszystkie czczą serca ten dzień wielki godowy, niechaj okrzyk narodu w świat daleko poleci - wolność, równość niech żyje, niechaj żyje maj trzeci!”
NARRATOR 2: Obrady sejmu na Zamku Królewskim w Warszawie były długie i burzliwe. Trwały aż cztery lata. Sejm przeszedł do historii Polski pod nazwą Sejmu Wielkiego lub Czteroletniego. Najważniejsze wydarzenie w czasie obrad miało miejsce w dniu 3 maja 1791 roku, kiedy uchwalono Konstytucję. Dokument przygotowywano w tajemnicy przed przeciwnikami reform.Wykorzystano moment, gdy po świętach wielkanocnych wielu z nich było poza Warszawą. Posiedzenie sejmu tego pamiętnego dnia przebiegało w uroczystym nastroju. Nie byłby tego święta, radosnych wiwatów, gdyby nie ci, co posunęli myśl, aby stworzyć „ cud majowy ”. Byli to : król Stanisław August Poniatowski, marszałek Stanisław Małachowski oraz Ignacy i Stanisław Potoccy, Hugo Kołłątaj, Józef Wybicki, Stanisław Staszic. Wszyscy oni na Sejmie czteroletnim 3 maja 1791 roku uchwalili ustawę zwaną Konstytucją Trzeciego Maja.
RECYTATOR 1:
Świeci słonko majowe, Biją dzwony w kościele. Na dziedzińcu zamkowym, przygrywają kapele. Na królewskim fotelu Króla Stasia cień siada. I jak niegdyś przed laty rozpoczyna się rada. Łzy radości jak perły błyszczą w oczach kochanych.

KRÓL :
(Podnosi palce do góry, składa przysięgę)
W imię Boga w Trójcy Jedynego, ja Stanisław August Poniatowski, z Bożej Łaski i woli narodu król Polski, wraz ze wszystkimi stanami dla dobra ludzi ich wolności, dla ocalenia Ojczyzny naszej i jej granic niniejszą konstytucję uchwa­lamy i tę całkowicie za świętą, za nie­wzruszoną deklarujemy.
Werblista uderza pałeczkami mię­dzy kwestiami marszałka
MARSZAŁEK: (słychać bicie w bęben )
W imieniu króla przedstawiam wam postanowienie obrad Sejmu Czterolet­niego:
1 Całej szlachcie równe prawa na­dajemy!
2. Lud rolniczy, który ojczyznę kar­mi, pod opiekę prawa i rządu przyjmu­jemy!
3. W sejmie prawa ustanawiać bę­dą posłowie i senatorowie!
4. Szczęście narodu od praw spra­wiedliwych zależy!
5. Przyszłych królów Polski szlach­ta sama wybierać będzie!
6. Król - ojcem i głową narodu być powinien!
7. Wojsko - wierne narodowi -strzec powinno granic Polski i jej spo­koju!
8. Liberum veto na zawsze znosi­my, a wszystkie decyzje większością głosów podejmujemy!

RECYTATOR 2:
Hej, przed katedrą Świętego Jana
lud poruszony czeka od rana.
W mroku ołtarza lśni złota księga.
Nową ustawę król czcić przysięga.
Król na czele rzeszy
do katedry spieszy,
przed ołtarzem Bożym,
tam przysięgę złoży.
Dłoń na świętą księgę ze wzruszeniem kładzie
i składa przysięgę
Bogu i gromadzie.

KRÓL:
Ślubuję ci, Panie,
jakom król jest prawy,
dopóki sił stanie,
nie zdradzić Ustawy.

NARÓD:
Wiwat Król kochany!
Wiwat Sejm! Wiwat, wszystkie Stany!
CHÓR :
Pieśń: „Witaj majowa jutrzenko” CD nr 35
1.Witaj, majowa jutrzenko,
świeć naszej polskiej krainie,
Uczcimy ciebie piosenką,
Która w całej Polsce słynie :
Witaj Maj, piękny Maj,
U Polaków błogi raj !
2.Nierząd braci naszych cisnął,
Gnuśność w ręku króla spała,
A w ten trzeci maj zabłysnął
I nasza Polska powstała.
Wiwat Maj, piękny Maj,
Wiwat wielki Kołłątaj !
Ref. Witaj Maj, Trzeci Maj,
u Polaków błogi raj,
Witaj Maj, Trzeci Maj,
u Polaków błogi raj !

NAUCZYCIELKA :
Podziękujcie Pani Konstytucji za tak cenny wykład historyczny, dzięki któremu na pewno klasówka nie będzie taka straszna, jak się wam wydaje.

UCZNIOWIE CHÓREM: Dziękujemy Pani Konstytucjo!

NAUCZYCIELKA: Mamy dla Pani jeszcze jedną niespodziankę przygotowaną przez nasz szkolny chór. Na cześć Konstytucji dzieci odśpiewają za chwilę piosenkę „Mała Ojczyzna”
CHÓR :
Piosenka „ Mała Ojczyzna ” CD nr 36
I. Jest takie miejsce każdy wie,
i każdy chyba przyzna,
gdy zawsze wracać ci się chce,
to mała jest ojczyzna.
Ref. Podwórko, dzielnica, osiedle, ulica,
to miejsca najbliższe na świecie,
miasteczko czy wioska,
tu nie wiesz co troska,
tu bawisz się w zimie i w lecie.
II. Tu dużo bliskich ludzi masz,
kolegów i koleżanki.
Tu całe lato w piłkę grasz,
A zimą bierzesz sanki.
III. Tu znasz na pamięć każdy kąt.
Nie umiesz się tu nudzić,
i wiesz, że jak wyjedziesz stąd
to będziesz chciał powrócić.

RECYTATOR 3 :
Hejże Maj, Trzeci Maj,
Święci cały Polski kraj.
Sztandarami, chorągwiami,
ozdobione miasto całe,
powiewają na sztandarach dumne nasze Orły Białe.
A dzieciaki mkną od rana
z podniesioną w górę głową,
na ten wielki plac Śródmieścia.
Na paradę te wojskową
idą żołnierze zwartym szykiem.
Już parada się zaczęła,
wzbija się piosenka,
leci w niebo :
„ Jeszcze Polska nie zginęła ”.

RECYTATOR 4 :
„ Trzeci Maja ”
Trzeci maja radością wiosenną
wszystkich ludzi dziś w Polsce powitał,
Sztandarami biało-czerwonymi umaiła się Rzeczypospolita.
Umaiły się też pierwszym kwieciem
łąki, pola i w ogrodach drzewa.
Maj się pieśnią zwycięskiej wiosny,
zgodnym chórem z ludzi rozśpiewał.
Rozpłynęła się już pieśń radosna
głośnym echem po Ojczystym kraju.
„ Witaj, witaj majowa rocznica
pamiętny Trzeci maju ! ”

NARRATOR 1: Cenna lekcja historii, prawda?

NARRATOR 2: O tak. Mamy nadzieję, że Nasza Szanowna Publiczność jest takiego samego zdania. Prosimy zatem brawami nagrodzić naszych dzisiejszych aktorów, no i oczywiście Panią Konstytucję.

NARRATOR 1: Dzięki tej żywej lekcji historii data 3 maja 1791 roku już dla nikogo nie powinna być pustą, nic nieznaczącą datą. Świat idzie z postępem: komputer, Internet, nowoczesne technologie, ale historia naszego narodu to skarb, który każdy Polak powinien nosić w sercu!

NARRATOR 2: A konstytucja majowa do takich narodowych skarbów należy! I choć obowiązywała zaledwie 15 miesięcy, bo na dłużej nie pozwoliła Rosja, dokonując rozbioru Polski, konstytucja majowa miała jednak olbrzymie znaczenie. Wywołała zarówno w kraju, jak i na świecie wiele przychylnych opinii. Entuzjastycznie wypowiadali się o niej politycy i ludzie nauki.

NARRATOR 1: Tak więc niechaj nikt już nie wątpi: Wiwat Konstytucja 3 Maja!

NARRATOR 2: A teraz prosimy Panią Dyrektor o zabranie głosu.

NARRATOR 1: Dziękujemy za udział w apelu i prosimy spokojnie rozejść się do swoich klas.
Zgłoś błąd    Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.


BAROMETR


1 2 3 4 5 6  
Oceń artukuł!Ilość głosów: 0

Serwis internetowy, z którego korzystasz, używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności plików cookies.
Dowiedz się więcej.