Katalog

Anna Spustek, 2017-02-28
Lublin

Przyroda, Scenariusze

Scenariusz zajęć z przyrody "Jakie są właściwości powietrza?"

- n +


SCENARIUSZ LEKCJI PRZYRODY



Temat lekcji: Jakie są właściwości powietrza?


Cele lekcji:
Cel ogólny:
- określenie właściwości powietrza.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- wymienia główne składniki powietrza;
- określa właściwości powietrza;
- zna rolę powietrza w życiu człowieka i innych organizmów;
- dowodzi, że powietrze jest wszędzie i wypełnia każdą wolną przestrzeń;
- wyjaśnia, że tlen występujący w powietrzu podtrzymuje palenie;
- zna pojęcie „ciśnienie atmosferyczne”;
- formułuje wnioski na podstawie doświadczeń;

Formy pracy: indywidualna.
Metody: pogadanka, obserwacja, praktyczna – doświadczenie, pokaz.
Środki dydaktyczne: plastikowe kubki, szklane naczynie, strzykawka, naczynie z wodą, świeczka, podręcznik, zeszyt ćwiczeń, karty pracy dla uczniów.



Przebieg zajęć

Faza wstępna
1. Czynności organizacyjne.
2. Wprowadzenie w tematykę zajęć:
- krótka pogadanka na temat powszechności występowania powietrza;
- określenie celów i tematu lekcji;

Faza realizacyjna
1. Określenie składu powietrza:
- pogadanka na temat składu powietrza na podstawie diagramu kołowego;
wyróżnienie i omówienie głównych gazów wchodzących w skład powietrza: azotu, tlenu, argonu, dwutlenku węgla, pary wodnej;
2. Wskazanie roli powietrza w życiu człowieka i innych organizmów.
3. Doświadczalne badanie właściwości powietrza:
- nauczyciel wraz z wybranymi uczniami prezentuje doświadczenia potwierdzające określone właściwości powietrza;
- każdy z eksperymentów zakończony jest omówieniem i sformułowaniem wniosku – zadaniem uczniów jest wpisanie brakujących określeń w treści wniosku po każdym eksperymencie (zał. 1).
Doświadczenie 1 - Co znajduje się w „pustym” kubku?
Doświadczenie 2 – W powietrzu znajduje się tlen, który umożliwia proces palenia.
Doświadczenie 3 – Ściśliwość powietrza.
Doświadczenie 4 - Ciśnienie atmosferyczne.
Doświadczenie 5 – Powietrze ciepłe a zimne.

Faza podsumowująca
1. Krótkie podsumowanie zajęć:
- przypomnienie najważniejszych zagadnień podejmowanych na lekcji - uczniowie otrzymują kartę ze zdaniami opisującymi powietrze i jego właściwości (zał. 2) – zadaniem jest podkreślenie tych zdań, które zawierają prawdziwe informacje
o powietrzu.
2. Praca domowa:
- wklej do zeszytu karty pracy;



opracowała Anna Spustek
nauczyciel przyrody





Załącznik 1

Doświadczenie 1 – Powietrze jest …………………….. i wypełnia każdą wolną przestrzeń.
Doświadczenie 2 - W powietrzu znajduje się ………………., który podtrzymuje proces ……………….
Doświadczenie 3 – Powietrze jest …………………… .
Doświadczenie 4 – Powietrze …………………… na wszystko, co znajduje się na Ziemi.
Doświadczenie 5 – Ciepłe powietrze …………………, ponieważ jest ………………… od zimnego powietrza.



Załącznik 2

Podkreśl te stwierdzenia, które prawidłowo opisują właściwości powietrza.

POWIETRZE:

 Jest mieszaniną niejednorodną.
 Nie ma barwy, smaku, ani zapachu.
 Możemy je zobaczyć.
 Jest mieszaniną jednorodną.
 Wypełnia każdą wolną przestrzeń.
 Ma określony smak, zapach i kształt.
 Jest ściśliwe.
 Ciepłe powietrze jest lżejsze od powietrza zimnego.
 Naciska na wszystko co znajduje się na Ziemi.
 Dwutlenek węgla zawarty w powietrzu podtrzymuje proces palenia.







Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.