Katalog

Anna Juchniewicz, 2017-02-28
Osieczna

Język angielski, Plany metodyczne

SCENARIUSZ LEKCJI OTWARTEJ Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

- n +

TEMAT: U2 can learn Present Perfect Simple.
Czas Present Perfect Simple – wprowadzenie.
UCZESTNICY LEKCJI: uczniowie klasy II gimnazjum
CEL OGÓLNY:
• zastosowanie czasu Present Perfect Simple w komunikacji językowej
CELE OPERACYJNE:
• Uczeń zna:
- zastosowanie czasu Present Perfect Simple
- konstrukcję zdań twierdzących i przeczących w czasie Present Perfect Simple
• Uczeń potrafi:
- samodzielnie wyciągać wnioski odnośnie zastosowania czasu Present Perfect Simple
- tworzyć zdania twierdzące w czasie Present Perfect Simple
- tworzyć zdania przeczące w czasie Present Perfect Simple
- przekształcić zdania twierdzące w czasie Present Perfect Simple na przeczenia
- przekształcić zdania przeczące w czasie Present Perfect Simple na twierdzenia
- wstawić czasownik w odpowiedniej formie czasu Present Perfect Simple
- poprawić błędy w zdaniach
- mówić o swoich doświadczeniach na przestrzeni życia
METODY PRACY:
- poszukująca (samodzielne wyciąganie wniosków)
-aktywizujące
-heureza
-niedokończonych zdań
FORMY PRACY :
-indywidualna
-zbiorowa
-w grupach
-w parach

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
• materiał wyświetlony za pomocą rzutnika multimedialnego
• karty pracy: rozsypanka wyrazowa – czasowniki nieregularne, tekst piosenki U2 I still haven’t found what I’m looking for, elementy konstrukcji zdań oznajmujących i przeczących w present perfect, zdania do poprawienia, zdania do uzupełnienia
• magnetyczne karty z elementami konstrukcji zdań oznajmujących i przeczących w czasie Present Perfect Simple
• nagranie piosenki U2 I still haven’t found what I’m looking for

PRZEBIEG LEKCJI:
1.Rozgrzewka językowa - dopisywanie do podanych czasowników ich III formy – rozsypanka wyrazowa (be, speak, see, find, run, hold, drink, meet, write, get)

2. Prezentacja materiału
Uczniowie słuchają piosenki U2 I still haven’t found what I’m looking for i uzupełniają luki w tekście (usunięte fragmenty zdań, zawierające czas present perfect).
Uczniowie próbują przetłumaczyć uzupełnione zdania i starają się wywnioskować na co zwracana jest uwaga w zdaniach z present perfect (ważna jest czynność – doświadczenie życiowe i jego skutki, czas jej wykonania jest mniej istotny).
Uczniowie podzieleni na grupy, otrzymują karty pracy z rozsypanymi elementami konstrukcji zdań oznajmujących lub przeczących w present perfect i układają właściwy szyk wyrazów w zdaniach tego typu. Poszczególne grupy prezentują efekty swojej pracy, przypinając na tablicy magnetyczne karty z elementami konstrukcji zdań oznajmujących i przeczących w present perfect.
3. Ćwiczenia wdrażające
• Uczniowie pracują nadal w tych samych grupach i przekształcają fragmenty tekstu piosenki U2 – zdania oznajmujące na przeczenia i vice versa.
• Uczniowie pracują indywidualnie i uzupełniają zdania w czasie Present Perfect Simple wstawiając czasowniki w nawiasie w odpowiedniej formie:
Tom (be) in the theatre recently.
We (not see) this comedy.
I (not write) the letter.
He (meet) a lot of interesting people.
Susan (not be) to Warsaw.

•Uczniowie w parach poprawiają błędy w zdaniach:
We has drunk tea.
They have see Titanic three times.
I has went to the art gallery lately.
Tom haven’t eaten snails.

4. Zastosowanie języka
Uczniowie w parach mówią o swoich doświadczeniach życiowych, np.
I have/ haven’t eaten … (FOOD)
I have/ haven’t visited… (PLACE)
I have/ haven’t met … (FAMOUS PERSON)
I have read/ haven’t read… (BOOK)
I have/ haven’t see… (FILM)

5. Zadanie domowe
Uczniowie piszą 8 zdań o tym co ostatnio robili.
Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.