Katalog

Mirosław Sałek, 2017-01-20
Polska

Matematyka, Konspekty

Dzielenie ułamków dziesiętnych.

- n +

KONSPEKT DO LEKCJI MATEMATYKI

Prowadzący : Mirosław Sałek

Klasa: V a
Czas trwania: 45 min.
Temat lekcji: Dzielenie ułamków dziesiętnych.
Cel ogólny: Algorytm dzielenia ułamków dziesiętnych.
1 . Cele operacyjne:
Uczeń zna:
• algorytm dzielenia ułamków dziesiętnych.
Uczeń rozumie:
• algorytm dzielenia ułamków dziesiętnych.
Uczeń potrafi:
• dzielić ułamki dziesiętne przez ułamki dziesiętne
• obliczać dzielną lub dzielnik z równania
• rozwiązywać zadania tekstowe z zastosowaniem dzielenia ułamków dziesiętnych
• rozwiązywać zadania tekstowe z zastosowaniem porównywania ilorazowego
2. Metody nauczania:
 podająca
 ćwiczeniowa

3. Zasady nauczania:
 systematyczności
 stopniowania trudności
 świadomego i aktywnego udziału ucznia w procesie nauczania i uczenia się
4. Formy organizacji pracy na lekcji:
 praca z całą klasą
 indywidualna jednolita

5. Środki dydaktyczne:
– podręcznik, zeszyt ćwiczeń, tablica, kreda

PRZEBIEG LEKCJI

1. Czynności organizacyjne.
- przywitanie się z uczniami
- sprawdzenie listy obecności
2. Wprowadzenie do tematu lekcji.
Na dzisiejszej lekcji zajmiemy się dzieleniem ułamków dziesiętnych.
3. Podanie tematu lekcji.
Dzielenie ułamków dziesiętnych.
4. Realizacja tematu.
Gdy obliczamy iloraz dwóch ułamków dziesiętnych, najpierw mnożymy dzielną i dzielnik przez 10, przez 100 lub przez 1000 itd., tak aby dzielnik stał się liczbą naturalną.
Następnie wykonujemy dzielenie.
Przykład:
2,4:0,8 = 24:8 = 3
0,9:0,03 = 90 : 3 = 30
8,8 : 0,55 = 880 : 55
16
880 : 55
-55
330
-330
0
8,8 : 0,55 = 16

Zadanie 1
Zamień na dzielenie przez liczbę naturalną i oblicz:
a) 1,2 : 0,3
b) 5,6 : 0,8
c) 40,8 : 0,4
d) 0,5 : 0,25
e) 1,5 : 0,25
f) 0,3 : 0,15
g) 4,5 : 1,5
h) 0,2 : 0,05
i) 0,7 : 0,35

Zadanie 2
Oblicz:
a) 4,83 : 0,7
b) 4,29 : 11
c) 21 : 2,5
d) 0,583 : 0,11
e) 0,253 : 0,23
f) 5,814 : 0,51
g) 0,14 : 0,007
h) 0,054 : 0,045
i) 0,5356 : 0,052

Zadanie 3
Oblicz (wynik zapisz w postaci ułamka dziesiętnego) :
a) 1 : 2,5
b) 1 : 8
c) 1 : 1,6

Zadanie 1

a) 1,2 : 0,3 = 4
b) 5,6 : 0,8 = 7
c) 40,8 : 0,4 = 102
d) 0,5 : 0,25 = 2
e) 1,5 : 0,25 = 6
f) 0,3 : 0,15 = 2
g) 4,5 : 1,5 = 3
h) 0,2 : 0,05 = 4
i) 0,7 : 0,35 = 2



Zadanie 2
Oblicz:
a) 4,83 : 0,7 = 6,9
b) 4,29 : 11 = 3,9
c) 21 : 2,5 = 8,4
d) 0,583 : 0,11 = 5,3
e) 0,253 : 0,23 = 1,1
f) 5,814 : 0,51 = 11,4
g) 0,14 : 0,007 = 20
h) 0,054 : 0,045 = 1,2
i) 0,5356 : 0,052 = 10,3

Zadanie 3
Oblicz (wynik zapisz w postaci ułamka dziesiętnego) :
a) 1 : 2,5 = 0,4
b) 1 : 8 = 0,125
c) 1 : 1,6 = 0,625
5. Zadanie pracy domowej.

Ile butelek o pojemności 0,33 litra należy przygotować, aby rozlać 8,25 litra soku wiśniowego?


Jeden baton „Jasiek” kosztuje 0,80 zł. Ile takich batonów można kupić za 15 zł?


Znajdź liczbę x :
a) x : 12 = 2,5
b) 100,8 : x = 8
c) 23 · x = 59, 34
6.Podsumowanie.
– O czym mówiliśmy na dzisiejszej lekcji?
– Czego nowego dowiedzieliście się na dzisiejszej lekcji?
– Które ćwiczenie sprawiło wam trudność i dlaczego?

Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.