Katalog

Monika Curyło -Drabek, 2016-11-10
Tarnowiec

Zajęcia przedszkolne, Scenariusze

Wprowadzenie litery "o,O" w grupie dzieci 6 letnich.

- n +

Imię i nazwisko nauczyciela: mgr Monika Curyło – Drabek

Grupa wiekowa: Dzieci 6 letnie

Data: 26.10.2016.

Temat zajęcia:

Praca z obrazkiem „Ola i osa”, omówienie ilustracji przewodniej, analiza i synteza wzrokowo – słuchowa wyrazów z głoską o, O, modelowanie dźwiękowej budowy wyrazów, poznanie litery „o, O”, zaznaczenie pojęcia „samogłoska”.

Obszar z podstawy programowej wychowania przedszkolnego:

3. Wspomaganie rozwoju mowy oraz innych umiejętności komunikacyjnych dzieci.
2. Mówi płynnie, niezbyt głośno, dostosowując ton głosu do sytuacji lub komunikuje się w
inny zrozumiały sposób;
8. Wychowanie przez sztukę - muzyka: różne formy aktywności muzyczno-ruchowej (śpiew, gra, taniec).
2. Dostrzega zmiany dynamiki, tempa i wysokości dźwięku utworu muzycznego, wyraża je ruchem;
14. Tworzenie warunków do doświadczeń językowych i komunikacyjnych w zakresie reprezentatywnej i komunikatywnej funkcji języka (ze szczególnym uwzględnieniem nabywania umiejętności czytania).
2. Potrafi uważnie postrzegać (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać i zapamiętać to, co jest przedstawione na obrazkach;
4.Słucha lub odbiera w innej dostępnej dla siebie formie komunikacji treść np. opowiadań, baśni i rozmawia o nich lub komunikuje się w inny, zrozumiały sposób, m.in. z wykorzystaniem języka migowego lub innych alternatywnych metod komunikacji; interesuje się książkami;
6. Układa krótkie zdania, dzieli zdania na wyrazy, dzieli wyrazy na sylaby; wyodrębnia głoski w słowach o prostej budowie fonetycznej;
7. Zna drukowane małe i wielkie litery (z wyłączeniem dwuznaków, zmiękczeń i liter oznaczających w języku polskim samogłoski nosowe);
10. Rozumie znaczenie umiejętności czytania i pisania.

Cel główny zajęcia:

Zapoznanie z literą „o, O”, określenie głoski „o” jako samogłoski, rozwijanie zainteresowania czytaniem.

Cele operacyjne (wskaźniki) zajęcia:

DZIECKO:
- słucha opowiadania nauczycielki
- wypowiada się na zadany temat
- rozpoznaje i nazywa na ilustracji przedmioty z głoską „o”,
- określa głoskę „o” w nagłosie, wygłosie i śródgłosie,
- dzieli wyrazy na sylaby,
- dzieli wyrazy na głoski,
- rozpoznaje głoskę „o” jako samogłoskę,
- zna nową literę „o, O”, podaje wyrazy z nową literą,
- słucha i wykonuje polecenia nauczyciela,
- reaguje ruchem na przerwę w muzyce,
- układa literę „o, O” pociętą na części,
- układa schemat wyrazów z białych nakrywek,

Zaplanowane metody pracy:

Czynna: zadań stawianych dzieciom do wykonania, ćwiczenia praktyczne, elementy Kinezjologii Edukacyjnej P. Dennisona.
Słowna: opowiadanie, polecenia nauczyciela
Oglądowa: pokaz nauczyciela, ilustracje
Aktywizująca: integracyjna, ewaluacyjna

Zaplanowane formy pracy:

praca z całą grupą, w parach, indywidualna

Zaplanowane środki dydaktyczne:

magnetofon, płyta CD, ilustracja przewodnia, napisy do globalnego czytania, kartoniki, emblematy do zabawy ruchowej, koperty dla każdego dziecka z białymi nakrywkami, z literą „o” pociętą na części, ilustracje dla każdego dziecka

Rodzaj aktywności:

werbalna, ruchowa, muzyczna

Przewidywane mocne strony zajęcia:

DZIECKO:
- uważnie słucha opowiadania nauczycielki
- odpowiada na pytania dotyczące opowiadania
- określa głoskę „o” w nagłosie, wygłosie i śródgłosie,
- dzieli wyrazy na sylaby,
- dzieli wyrazy na głoski,
- rozpoznaje głoskę „o” jako samogłoskę,
- zna literę „o, O”,
- reaguje na przerwę w muzyce
- układa literę „o, O” pociętą na części,
- prawidłowo wykonuje ćwiczenie Dennisona – „Ćwiczenie gałek ocznych”,

Przebieg zajęcia:

1.Zabawa integracyjna „Witam Was”.
2. Opowiadanie nauczycielki „Ola i osa”, wykorzystanie ilustracji.
3.Omówienie ilustracji przewodniej, nazywanie na obrazkach rzeczy, które w swojej nazwie zawierają głoskę „o”.
4.Wprowadzenie litery „o, O” na wyrazach podstawowych „osa, Ola”.
- podanie wyraz podstawowego „osa”,
- dokonanie analizy i syntezy słuchowej wyrazu,
- wyłonienie głoski „o” odpowiadającej nowej literze „o”,
- określanie położenia głoski „o” w podanych wyrazach,
- ułożenie schematu wyrazu: podział na sylaby, na głoski,
- powtórzenie tych samych czynności w odniesieniu do wyrazu „Ola”,
- zasygnalizowanie pojęcia „samogłoska”,
- zwrócenie uwagi na rolę i znaczenie wielkiej litery,
- pokaz małej i wielkiej drukowanej litery „o, O”,
- umieszczenie nowych liter w schematach pomocniczych wyrazów.
5.Zabawa ruchowa „Osy i drzewa”.
6.Rysowanie litery „o, O” powietrzu, na dywanie.
7.Zabawa dydaktyczna „Podziel na głoski”, układanie pod obrazkiem białych kartoników,dla każdego dziecka inny obrazek.
8.Ćwiczenie Dennisona – „Ćwiczenie gałek ocznych”.
9. Praca przy stolikach – puzzle, przyklejanie złożonej z części litery „o”, i łączenie z literą obrazków, które w swojej nazwie mają głoskę „o”.
10.Ewaluacja.

Literatura:

Podstawa Programowa wychowania przedszkolnego,
„Program wychowania przedszkolnego ”, Autorzy: Elżbieta Tokarska, Jolanta Kopała, wyd. PWN. 2016.




Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.