Katalog

Jolanta Pikura, 2016-11-10
Katowice

Zajęcia przedszkolne, Konspekty

Dziecięce marzenia – spotkanie z Ufoludkiem

- n +

SCENARIUSZ ZAJĘCIA



GRUPA: 5 - 6 latki

PROWADZĄCA: Jolanta Pikura

TEMAT: Dziecięce marzenia – spotkanie z Ufoludkiem.

CELE GŁÓWNE: Dzielenie prostych wyrazów na sylaby, połączone z klaskaniem w rytmie wypowiadanych sylab;
rozwijanie inwencji twórczej poprzez stwarzanie możliwości wypowiedzi na temat Słońca,
uczestniczenie w zabawach z elementem improwizacji ruchowej,
przygotowanie do nauki pisania poprzez kreślenie linii prostych, falistych i łamanych


Cele główne: - rozwijanie mowy;
- rozwijanie myślenia;
- utrwalenie poznanych liter.

Cele szczegółowe: - dziecko wypowiada się całymi zdaniami;
- dziecko rozwiązuje zagadki obrazkowe;
- dziecko, wyróżnia głoski w nazwach obrazkach, przelicza elementy zbiorów,
- dziecko posiada umiejętność dzielenia wyrazów na głoski i sylaby;
- dziecko rozpoznaje i nazywa litery.
- dziecko, kreśli linie proste, faliste i łamane bez odrywania ręki z zachowaniem kierunku od lewej do prawej strony.

Metody: - słowna;
- oglądowa;
- praktycznego działania (zabawy)
- aktywnego słuchania muzyki wg B.Strauss.

Formy: - indywidualna; z całą grupą.

Środki: obrazki, obręcze, liczmany, płyta CD, odtwarzacz, karty pracy, flamastry, kredki, tamburyno.

PRZEBIEG ZAJĘCIA
1. Powitanie
Wszyscy są witam was zaczynamy już czas jestem ja jesteś ty raz dwa trzy.
2. Wprowadzenie postaci wiodącej Ufoludek Ciekawiś.
Ufoludek, ufoludek to z kosmosu mały ludek. – rytmizacja teksty.
3. Przybliżenie informacji o Słońcu – najbliższej nas położonej gwiazdy.
Wprowadzenie postaci polskiego astronoma Mikołaja Kopernika .
4. Wypowiedzi dzieci, z czym kojarzy się Słońce – wypowiedzi indywidualne, poszerzanie słownictwa.
5. Rozdanie obrazków, przedmiotów, których nie zna Ufoludek.
Rozpoznawanie przedmiotu na obrazku przez dzieci.
Podział wyrazu na sylaby, umieszczenie ich w obręczach zgodnie z podana liczba sylab.
Których obrazków jest najwięcej dwu, trzy, czterosylabowych – porównywanie.
Zebranie obrazków i obręczy.
6. Przerwa muzyczna Epoi taj taj je
7. Ponowne rozdanie obrazków, określanie, co słyszą na początku ich nazwy.
8. Wstaną dzieci, które mają w nazwie swojego obrazka wskazana przez ufoludka literkę.
9. Zabawa w „Statek kosmiczny”: odwiedziny planet: magnetycznej, śmiesznej, sprężynowej.
Turbulencje – stanie poza dywanem,
Meteoryty(małe bąby) siad klęczny z wyprostowanymi rękami,
Ufoludki – stanie na baczność,
Kapitan – okrzyk tak jest panie kapitanie!
Usterka –leżenie na plecach.
10. Utrwalenie linii prostych, falistych i łamanych z zachowaniem kierunku od lewej do prawej strony. Wypełnianie kart pracy.
11. Rozdanie nagród gwiazdeczek
Każdy ma swoją gwiazdę
na wielkim, błękitnym niebie.
Jedna jest także Twoja
Świeci tylko dla Ciebie.

12. W grupach wykonanie rakiet dla ufoludka – praca plastyczna.
Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.