![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
AWANS | INFORMACJE | Dla nauczyciela | Dla ucznia | LOGOWANIE |
![]() |
![]() |
Katalog Izabela Klimek, 2016-11-10 Zgierz Matematyka, Konspekty Działania pisemne w zadaniach tekstowychKlasa: IV KONSPEKT LEKCJI Temat lekcji: DZIAŁANIA PISEMNE W ZADANIACH TEKSTOWYCH. Typ lekcji: ćwiczeniowo - powtórzeniowa, Czas trwania: 45 minut Cele szczegółowe: - uczeń oblicza wartości wyrażeń arytmetycznych wielodziałaniowych z uwzględnieniem kolejności wykonywania działań i nawiasów - uczeń tworzy wyrażenia arytmetyczne na podstawie treści zadań i oblicza ich wartości - uczeń stosuje zasady dotyczące kolejności wykonywania działań Metody nauczania: - objaśniająca - działania praktyczne Środki dydaktyczne: - karty pracy - ćwiczenia Formy pracy: praca w grupach Przebieg lekcji: I. Faza wstępna 1. Powitanie i sprawdzenie obecności 2. Sprawdzenie pracy domowej 3. Przypomnienie wiadomości Jaka jest kolejność wykonywania działań? Jaka jest kolejność wykonywania działań, kiedy są nawiasy? II. Faza realizacji Uczniowie wykonują zadania realizujące cele lekcji z otrzymanych kart pracy III. Faza podsumowująca Przypomnienie wiadomości z lekcji. Praca domowa: a) 36 ∙ 8 + 45 ∙ 9 = b) 2586 - 435 ∙ 3 = c) 4257 : 3^2 + 2469 = GRUPA I zadanie 1 Wykonajcie poniższe działania. Wyniki uporządkujcie rosnąco. Otrzymacie hasło - słowo, które uzupełni podany poniżej fragment wiersza. „Złote, żółte i czerwone ......................... liście z drzew...” 1. 25 ∙ 7 + 32 ∙ 8 = P 2. 4239 : (2 + 7) = A 3. 35^2 + 234 : 3 = J 4. 1258 - 320 ∙ 3 = O 5. (379 + 625) ∙ (258 : 6) = Ą 6. 2358 : 3^2 + 357 = D 7. 329 + 28 ∙ 11 = A zadanie 2 Marek, Gosia i Janek poszli z rodzicami na jesienny spacer. Rodzice zaproponowali im, aby zbierali kasztany, żołędzie i jarzębinę. Marek zebrał 258 kasztanów, Janek zebrał 3 razy więcej żołędzi niż Marek kasztanów. Gosia zebrała o 249 koralików jarzębiny mniej niż Janek żołędzi. Pomóżcie dzieciom policzyć ile razem zebrały kasztanów, żołędzi i jarzębiny. Uwaga! Wyniki z tego zadania wykorzystajcie w zadaniu 3 i zadaniu 4. zadanie 3 W domu dzieci postanowiły zrobić leśne ludziki. Na jednego kasztanowego ludzika potrzeba 3 kasztany i 5 zapałek. Na jednego ludzika z żołędzi potrzeba 5 żołędzi i 4 zapałki. Ile ludzików można zrobić z kasztanów? Ile ludzików można zrobić z żołędzi? Ile zapałek będzie potrzebnych do zrobienia leśnych ludzików? Pomóżcie dzieciom wszystko policzyć. zadanie 4 Mama pomogła Gosi zrobić naszyjniki z jarzębiny. Na 1 naszyjnik potrzeba 25 koralików. Ile naszyjników zrobiła Gosia? GRUPA II zadanie 1 Wykonajcie poniższe działania. Wyniki uporządkujcie malejąco. Otrzymacie hasło - słowo, które uzupełni podany poniżej fragment wiersza. „Idzie lasem pani jesień, jarzębinę w koszu ..............” 1. 450 + 36 ∙ 12 = S 2. 27^2 - 1638 : 6 = I 3. 2347 - 25 ∙ 3^2 = I 4. (203 : 7) ∙ (253 + 378) = N 5. 8856 : 3^3 + 672 = E 6. 22 ∙ 8 + 35 ∙ 7 = E zadanie 2 Adam, Basia i Kasia poszli z rodzicami na jesienny spacer. Dzieci zbierały kasztany, żołędzie i jarzębinę. Adam zebrał 882 żołędzie, Basia zebrała o 259 kasztanów mniej niż Adam żołędzi. Kasia zebrała 2 razy mniej koralików jarzębiny niż Adam żołędzi. Pomóżcie dzieciom policzyć ile razem zebrały kasztanów, żołędzi i jarzębiny. Uwaga! Wyniki z tego zadania wykorzystajcie w zadaniu 3 i zadaniu 4. zadanie 3 Po powrocie do domu dzieci postanowiły zrobić ludziki i koniki. Na jednego kasztanowego ludzika potrzeba 3 kasztany, 5 zapałek i 2 jarzębiny. Na jednego konika z żołędzi potrzeba 6 żołędzi, 7 zapałek i 2 jarzębiny. Ile ludzików można zrobić z kasztanów? Ile koników można zrobić z żołędzi? Ile zapałek będzie potrzebnych do zrobienia ludzików i koników? Ile zostanie korali jarzębiny? Pomóżcie dzieciom wszystko policzyć. zadanie 4 W jednym pudełku jest 65 zapałek. Czy 23 pudełka zapałek wystarczą do wykonania ludzików i koników? GRUPA III zadanie 1 Wykonajcie poniższe działania. Wyniki uporządkujcie rosnąco. Otrzymacie hasło - słowo, które uzupełni podany poniżej fragment wiersza. „Jesień ................ w szalu czerwonym i złotym” 1. 37 ∙ 25 + 326 = O 2. 2464 : 4^2 + 2531 = Z 3. (3025 : 25) ∙ (237 + 58) = I 4. (478 + 546) : 4 = C 5. 2507 - 36 ∙ 18 = D 6. 19^2 + 994 : 7 = H zadanie 2 Olek, Jurek i Iga poszli z rodzicami na jesienny spacer. Dzieci zbierały kasztany, żołędzie i jarzębinę. Olek zebrał 235 koralików jarzębiny, Jurek 3 razy więcej żołędzi niż Olek jarzębiny. Iga zebrała o 346 kasztanów więcej niż Jurek żołędzi. Pomóżcie dzieciom policzyć ile razem zebrały kasztanów, żołędzi i jarzębiny. Uwaga! Wyniki z tego zadania wykorzystajcie w zadaniu 3 i zadaniu 4. zadanie 3 Po powrocie do domu dzieci postanowiły zrobić mrówki i koniki. Na jedną kasztanową mrówkę potrzeba 3 kasztany i 10 zapałek. Na jednego konika z żołędzi potrzeba 6 żołędzi i 7 zapałek. Ile mrówek można zrobić z kasztanów? Ile koników można zrobić z żołędzi? Ile zapałek będzie potrzebnych do zrobienia mrówek i koników? Pomóżcie dzieciom wszystko policzyć. zadanie 4 W pudełku mieści się 75 zapałek. Czy 56 pudełek zapałek wystarczy do wykonania mrówek i koników? GRUPA IV zadanie 1 Wykonajcie poniższe działania. Wyniki uporządkujcie malejąco. Otrzymacie hasło - słowo, które uzupełni podany poniżej fragment wiersza. „Mimozami jesień się zaczyna, złotawa, ................. i miła.” 1. 57 ∙ 23 + 479 = U 2. 2832 : 2^3 + 1237 = C 3. (333 + 179) ∙ (3660 : 12) = K 4. (3071 - 1342) : 7 = A 5. 3679 - 43 ∙ 38 = R 6. 24^2 + 2286 : 9 = H zadanie 2 Jola i Paweł poszli z rodzicami na jesienny spacer do lasu. Tata i dzieci zbierali grzyby a mama musiała je policzyć. Jola zebrała 729 prawdziwków, Paweł zebrał o 235 podgrzybków mniej niż Jola prawdziwków. Tata zebrał 3 razy więcej koźlarków niż Paweł podgrzybków. Pomóżcie mamie policzyć wszystkie grzyby. Uwaga! Wyniki z tego zadania wykorzystajcie w zadaniu 3 i zadaniu 4. zadanie 3 Rodzice postanowili, że wszystkie koźlarki będą ususzone. Koźlarki przekrojono na 2 części - kapelusz i ogonek. Na 1 drucie mieści się 20 ogonków. Ile będzie drutów z ususzonymi ogonkami? Na 1 nitce mieści się 16 kapeluszy. Ile będzie nitek z ususzonymi kapeluszami? Prawdziwki zostały przekrojone na 5 kawałków i włożone do słoików. W jednym słoiku mieści się 45 kawałków. Ile słoików potrzeba do zamarynowania prawdziwków? zadanie 4 Podgrzybki zostały pokrojone na 4 kawałki i włożone do woreczków foliowych. W jednym woreczku mieści się 50 kawałków. Ile woreczków podgrzybków zamrozili rodzice Joli i Pawła? GRUPA V zadanie 1 Wykonajcie poniższe działania. Wyniki uporządkujcie rosnąco. Otrzymacie hasło - słowo, które uzupełni podany poniżej fragment wiersza. „Jesienne lasy poczerwienione goreją w ................ słońca zachodzie.” 1. 884 : 26 + 1487 = N 2. 23^2 + 1000 : 8 = U 3. 3653 - 45 ∙ 58 = D 4. (1365 : 21) ∙ (547 - 254) = M 5. (769 + 1376) : 5 = C 6. 2775 : 5^2 + 2999 = Y zadanie 2 Maciek i Marysia poszli z rodzicami na jesienny spacer do lasu. Tata i dzieci zbierali grzyby a mama musiała je policzyć. Maciek zebrał 678 prawdziwków, Marysia zebrała o 326 podgrzybków więcej niż Maciek prawdziwków. Tata zebrał 4 razy więcej koźlarków niż Maciek podgrzybków. Pomóżcie mamie policzyć wszystkie grzyby. Uwaga! Wyniki z tego zadania wykorzystajcie w zadaniu 3 i zadaniu 4. zadanie 3 Rodzice postanowili, że wszystkie koźlarki będą ususzone. Koźlarki przekrojono na 2 części - kapelusz i ogonek. Na 1 drucie mieści się 20 ogonków. Ile będzie drutów z ususzonymi ogonkami? Na 1 nitce mieści się 16 kapeluszy. Ile będzie nitek z ususzonymi kapeluszami? Prawdziwki zostały przekrojone na 5 kawałków i włożone do słoików. W jednym słoiku mieści się 30 kawałków. Ile słoików potrzeba do zamarynowania prawdziwków? zadanie 4 Podgrzybki zostały pokrojone na 4 kawałki i włożone do woreczków foliowych. W jednym woreczku mieści się 45 kawałków. Ile woreczków podgrzybków zamrozili rodzice Maćka i Marysi? Zgłoś błąd Wyświetleń: 0
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |