Katalog

Klaudia Lipnicka, 2016-08-24
Ostrzyce

Biologia, Referaty

WPŁYW RODZAJU POKARMU NA TEMPO ROZWOJU I ROZMNAŻANIE PATYCZAKA ROGATEGO(Medauroidea extradentata)

- n +

Streszczenie
Celem mojej pracy było zbadanie wpływu rodzaju pokarmu na tempo rozwoju i rozmnażanie Patyczaka rogatego (Medauroidea extradentata). Badania były przeprowadzane w dwóch terrariach o zbliżonych warunkach. Dokonałam pomiaru wzrostu, wagi i liczebności osobników. Badania wykazały ,że hodowla karmiona pokarmem jednorodnym pietruszką zwyczajną (Petroselinum crispum) rozmnożyła się szybciej i liczniej. Wzrost i waga wzrastała lepiej w  hodowli z pokarmem różnorodnym. Liście pietruszki zwyczajnej (Petroselinum crispum) mają małą wartość odżywczą i z tego względu nie są najlepszym pokarmem. Patyczaki karmione pokarmem różnorodnym były narażone na ciągłe zmiany co przyczyniło się do braku potomstwa lecz poskutkowało szybszym wzrostem wagi i wielkości.
Wstęp
Głównym założeniem pracy było sprawdzenie w jakim tempie rosną i rozmnażają się Patyczaki rogate (Medauroidea extradentata) w zależności od podawanego pokarmu. W związku z celem pracy założyłam dwie hodowle owadów o zbliżonych warunkach ,w których jedyną zmienną był podawany im pokarm. Patyczaki w jednej hodowli karmione były pokarmem jednorodnym a w drugiej różnorodnym.


Materiały i metody
Patyczak rogaty (Medauroidea extradentata) jest gatunkiem patyczaka (rząd straszyków) pochodzącym z Wietnamu. Samice dorastają do 10cm długości i żyją około jednego roku, samce są mniejsze, osiągają do 7cm i krócej żyją. To owady roślinożerne. Największą aktywność wykazują w nocy. Wyglądem przypomina gałązki i patyki. Zazwyczaj posiada kolor ciemnobrązowy. Występuje u nich rozmnażanie płciowe i partenogenetyczne. W warunkach hodowlanych rozmnażają się głównie przez partenogenezę, czyli rozmnażanie bezpłciowe. Badanymi obiektami były dwie hodowle Patyczaka rogatego (Medauroidea extradentata) ,które zostały założone w warunkach domowych. Badania prowadzono od 1 czerwca 2014 do 1 września 2014. Patyczaki w terrarium ,które stanowiły próbę kontrolną karmione były pokarmem jednorodnym: natką pietruszki zwyczajnej (Petroselinum crispum). Patyczaki będące w terrarium służącym za próbę badawczą były karmione pokarmem różnorodnym takim jak liście dębu (Quercus L.), brzozy(Betula L.) , wiśni pospolitej (Cerasus vulgaris Mill.), i maliny właściwej (Rubus idaeus L.) . W obu hodowlach pokarm był podawany w takich samych godzinach i w takiej samej ilości. Obie hodowle znajdywały się w terrariach o wymiarach 60 cm x 75 cm. Wystrojem terraria były suche gałązki a na podłożu znajdował się torf. Ścianki terraria były spryskiwane wodą codziennie wieczorem a pokarm był zmieniany co trzy dni. Badania ,które wykonywałam to mierzenie długości wszystkich osobników w hodowlach, warzenie ich oraz sprawdzanie tępa rozmnażania. Wszystkie pomiary odbywały się co miesiąc.

Wyniki
Badania wykazały ,że hodowla Patyczaków rogatych (Medauroidea extradentata) karmiona pokarmem jednorodnym rozmnożyła się szybciej i intensywniej. Patyczaki rogate (Medauroidea extradentata) karmione natką pietruszki zwyczajnej (Petroselinum crispum) wolniej wzrastały i mniej przybierały na wadze. Pożywienie tych owadów było ustabilizowane co pozwoliło im rozwijać i  rozmnażać się we właściwym tempie. Patyczaki rogate karmiona pokarmem różnorodnym takim jak liście dębu (Quercus L.), brzozy (Betula L.), wiśni pospolitej (Cerasus vulgaris Mill.), i maliny właściwej (Rubus idaeus L.) szybciej rosły. Częste zmiany pokarmu sprawiły ,że owady nie mogły się przyzwyczaić do niego i nie rozmnożyły się. Źródła podają, że najlepiej jest przyzwyczaić patyczaki do jednego -dwóch rodzajów pokarmu i trzymać się go przez cały czas. Wszelkie zmiany w pożywieniu, szczególnie skokowe mogą w niekorzystny sposób odbić się na tempie rozmnażania, jak wykazały przeprowadzone pomiary.


Dyskusja
Patyczaki rogate (Medauroidea extradentata). W środowisku naturalnym żyją najczęściej wśród liści eukaliptusa, którymi najchętniej się żywią.W warunkach hodowlanych patyczaki rogate (Medauroidea extradentata) można karmić bardzo różnorodnie. Według książki (M. Huszcza, Nastolatki hodują rośliny i zwierzęta) , patyczaki żywią się: różą, winoroślą ,bzem białym, lilakiem, liśćmi krzewów owocowych, wiśnią, czereśnią, liśćmi warzyw: pietruszki, marchwi, ziemniaków, fasoli, bobu a także mniszkiem, jasnotą, babką oraz liśćmi roślin pokojowych: trzykrotki, róży chińskiej, lipki pokojowej, mirtu i innych. Ponadto według Jolanty Bieleckiej i Andrzeja Budziszewskiego, autorów książki Owady w terrarium, pokarmem dla owadów są kawałki owoców, tarta marchew, liście sałaty ,liście kapusty pekińskiej, liście i kwiaty malin, jeżyn i róż, bluszcz europejski, liście leszczyny, kasztanowca, ligustru. Jak pokazują wyniki mojego doświadczenia, lepszy dla patyczaków rogatych (Medauroidea extradentata) jest mniej zróżnicowany pokarm, pozwala on utrzymać im stały poziom substancji odżywczych w organizmie ,dzięki czemu mogą prawidłowo rozmnażać się i rosnąc we właściwym tempie. Patyczaki karmione wieloma rodzajami pokarmu nie rozmnożyły się lecz różnorodność pożywienia sprawiła ,że wzrastały zdecydowanie szybciej i lepiej przybierały na wadze. Intensywny rozwój w dalszych etapach ich życia mógł spowodować by szybsze starzenie i brak rozmnożenia. Według moich obserwacji patyczaki rogate (Medauroidea extradentata) nie chętnie jadły liście dębu (Quercus L.) oraz wiśni pospolitej (Cerasus vulgaris Mill.). Pozostały pokarm był zjadany zdecydowanie szybciej.Natka pietruszki zwyczajnej (Petroselinum crispum) była zjadana chętnie i w największych ilościach. Patyczaki rogate (Medauroidea extradentata) nie występują w Polsce w środowisku naturalnym lecz są często hodowane w warunkach domowych. Owady te są łatwe w hodowli z racji żywienia, można je karmić na wiele sposobów, wystarczy aby pokarm był stały oraz podawany we właściwych ilościach.





Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.