Katalog

BOŻENA OCHMAN, 2016-08-18
Chorzów

Zajęcia przedszkolne, Scenariusze

SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW

- n +

SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW

DATA: 12.02.2016 roku
GRUPA: Bulinki 6 i 5 latki
PROWADZĄCA: Bożena Ochman
ZAGADNIENIE PROGRAMOWE: kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania.
TEMAT DNIA: Zabawy przedszkolaków.
CEL GŁÓWNY: kształcenie orientacji w schemacie ciała; rozszerzenie zakresu liczenia; rozwiązywanie działań matematycznych w zakresie 10; nabywanie sprawności manualnej i koordynacji wzrokowo - ruchowej; doskonalenie percepcji słuchowej;
CELE SZCZEGÓŁOWE: Dziecko:
- nazywa i wskazuje części ciała;
- rozróżnia stronę prawą i lewą;
- liczy z dowolnego miejsca do przodu i do tylu;
- potrafi wymienić liczby większe i mniejsze od liczby wskazanej przez N.;
- wystukuje prosty rytm;
- dzieli proste zdanie na wyrazy;
- podejmuje próbę wyodrębnienia głosek w wyrazie;
- rozwiązuje działania na dodawanie i odejmowanie w zakresie 10;
- koloruje starannie wyznaczone pola na karcie pracy;
- uważnie słucha instrukcji N.
METODA: słowna: instrukcja słowna, rozmowa, czynna – zadania stawiane do wykonania, oglądowa: pokaz oraz elementy metody E. Gruszczyk – Kolczyńskiej.
FORMA: praca z całą grupą, praca indywidualna.
POMOCE DYDAKTYCZNE: płyta CD – zabawy muzyczno-ruchowe; ponumerowane krzesełka - tyle, ilu jest uczestników zabawy, kartoniki z liczbami do zawieszenia na szyję dla każdego dziecka, duże kostki do gry z cyframi, worek z różnymi przedmiotami, kartoniki z literami; liczydełka, karta pracy na dodawanie i odejmowanie w zakresie 10;
LITERATURA: Dziecięca matematyka – Metodyka i scenariusze zajęć z sześciolatkami w przedszkolu, w szkole i w placówkach integracyjnych E. Gruszczyk – Kolczyńskiej
i E. Zielińskiej.
PRZEBIEG I ORGANIZACJA
1. Powitanie gości zebranych w Sali.
2. Powitanie kolegów i koleżanek różnymi częściami ciała (głową, prawą ręką, lewym łokciem, prawym kolanem, brzuszkiem)
Dzieci otrzymują kartoniki z liczbami i odnajdują krzesełko z taką samą liczbą.
3. Zabawa matematyczna „Liczę do przodu i wspak od wybranej liczby”.
4. Zabawa matematyczna „Polowanie na tygrysa” w wersji ruchowej wg E. Gruszczyk – Kolczyńskiej.
5. Zabawa muzyczno- ruchowa „Idziemy na spacerek”.
6. Zabawa z dużymi kostkami do gry „Liczymy wyrazy w zdaniu”. Ilość wyrazów
w zdaniu prezentujemy na kostce.
7. Zabawa „Worek z niespodziankami”. Przyporządkowanie słyszanej głoski do odpowiedniej litery.
Dzieci losują z worka wybrany przedmiot i wskazują literę, na którą rozpoczyna się ten wyraz. Próba dzielenia wyrazu na głoski.
8. Zabawa ruchowa doskonaląca orientację w schemacie ciała „Zgodna para” (CD1 utwór 27) z wykorzystaniem drewienek.
9. Zabawa rytmiczna „Deszczowa pogoda”- wystukiwanie rytmu spadających kropel deszczu na dzwonkach chromatycznych i drewienkach.
10. Rozwiązywanie działań na dodawanie i odejmowanie w zakresie 10 z wykorzystaniem koralików matematycznych.
11. Karta pracy: SPRAWDŹ, CO JEST NA OBRAZKU-rozwiąż działania i pokoloruj na czerwono te pola, w których wynik jest równy liczbie 7, a na żółto te, w których wynik jest mniejszy lub większy niż 7.
Dzieci siadają do stolików, gdzie przygotowane są kredki.
12. Prezentacja walentynkowych prac rodzicom.
13. Podziękowanie za przybycie i pożegnanie gości.

Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.