Katalog

Beata Oleszczuk, 2016-07-22
Chorzów

Zajęcia przedszkolne, Scenariusze

Scenariusz zajęcia otwartego

- n +

SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO Z UDZIAŁEM RODZICÓW


Obszar edukacyjny: Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną- w oparciu o „Program rozwijania uzdolnień matematycznych dzieci w ostatnim roku wychowania przedszkolnego oraz w pierwszym roku nauki szkolnej”.
Temat: Chcę nauczyć się konstruowania gier. Układanie i rozgrywanie prostych gier.

Cel ogólny:
 rozwijanie u dzieci zdolności do wysiłku intelektualnego w sytuacjach pełnych napięć
 kształtowanie odporności emocjonalnej dzieci do znoszenia porażki z nadzieją, że można
ponownie i lepiej coś wykonać, a sukces jest osiągalny
 konstruowanie prostych gier-ściganek

Cele operacyjne : Dziecko:
 zna reguły konstruowania prostej gry-ściganki
 konstruuje grę w parze z kolegą
 wymyśla zasady i respektuje umowy
 cierpliwie oczekuje na swoją kolej

Metody:
 dziecięca matematyka wg E. Gruszczyk- Kolczyńskiej

Formy:
 praca z całą grupą
 praca w parach

Środki dydaktyczne:
 dywaniki, obręcze, kostki do gry, szarfy, duży karton, mazaki, płytki do odmierzania, pionki,
napisy: start, meta, kartki A3


Uwagi o organizacji zajęcia

W zajęciu uczestniczy nauczyciel, który kontynuować będzie pracę z dziećmi w klasie pierwszej-
mgr Aleksandra Wielgus


Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie do zabawy- recytacja wiersza „ Mat Budowniczy"

Znów ta nuda beznadziejna
Zabawa mi nie wyszła koleina.
Co mam robić?- nie wiem sama.
Nuda mnie męczy od rana.
Mamy pomysł na twe żale
I nie pożałujesz wcale!
W coś zagramy sobie razem
Raz ktoś wygra, raz odpadnie
Lub w pułapkę czasem wpadnie
Ale się zabawi ładnie.

Dobrze, ale nie mam żadnej gry!
Grę tę zbudujemy my!
Więc do dzieła moja miła!
Żebyś się już nie martwiła.
Teraz siedź i patrz dokładnie
To cię nuda nie dopadnie.
2. Konstruowanie gry „Kto pierwszy dotrze do mety?”

Zorganizujemy wspólnie grę. Będą to wyścigi od startu do mety. Najpierw z dywaników ułożymy chodniczek. Tu będzie start i miejsce, w którym staną zawodnicy, a tu meta. Miejsce gry jest gotowe. Ustawcie się parami przede mną, bo grać będą dwa zespoły. Dzieci, które stoją za Julią, to jeden zespół. Proszę usiąść tu. Dzieci, które stoją za Michałem, to drugi zespół. Proszę usiąść tu. Każdy zespół wybierze swojego przedstawiciela. Przedstawiciel będzie reprezentował zespół i stanie w szarfie. Powiem wam, jak się gra. Każdy zespół dostanie kostkę do gry. Dzieci kolejno rzucają kostką, liczą kropki i podają liczbę swemu przedstawicielowi. Teraz może on przesunąć się o tyle płytek do przodu, ile było kropek na kostce. Wygra ten zespół, którego przedstawiciel pierwszy stanie w obręczy, dotrze do mety. Gra toczy się dwa razy- rewanż.
3. Konstruowanie gry planszowej „Wąż"

Dzieci siedzą przed tablicą, do której przymocowany jest duży karton. Obok są wszystkie potrzebne przedmioty. Pokażę wam, jak konstruuję grę. Narysuję trasę, po której będziemy się ścigać. To wąż. Odmierzymy klockiem płytki. Filip pomoże mi w odmierzaniu klockiem, a wy głośno liczcie. Tu jest początek- start. Narysuję dwa kółka. Tu staną pionki. Tu jest meta. Który pionek pierwszy dotrze
do mety, ten wygrywa. Gotowa plansza do gry wygląda tak. Dzieci podzielone na dwa zespoły wybierają przedstawicieli. Zespoły otrzymują kostki do gry. Dzieci kolejno rzucają kostką, liczą kropki. Przedstawiciele przesuwają pionki. Zespół, który wygrał, triumfuje. Przegrani- rozpaczają.
4. Konstruowanie gry- ściganki w parach.

Możecie grać w parach. Każda para otrzymuje taką planszę. Reguły znacie, możecie grać. Wszystko przygotowane. Są arkusze papieru, klocki do odmierzania płytek, mazaki, kostki do gry i pionki. Proszę ustawić się w pary. Każda para zajmuje miejsce do pracy. Dzieci konstruuj ą gry. Gdy gra jest gotowa, zaczynają grać .Nauczycielka podchodzi do każdej pary, obdarza uwagą, chwali. Dzieci opowiadają,
ile razy kto wygrał..
5. Podziękowanie za zabawę.

Sprzątnięcie gier i przyborów.
Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.