Katalog

Elżbieta Bojanowska
Język polski, Konspekty

A to szelma!... - charakteryzujemy Tomka Sawyera - konspekt lekcji dla klasy V

- n +

Konspekt lekcji z języka polskiego w klasie V
"A to szelma!..." - charakteryzujemy Tomka Sawyera

Czas zajęć: 45 minut
Cele lekcji:
Uczeń :
  • potrafi świadomie korzystać z książki jako źródła wiedzy o bohaterze;
  • odszukuje fragmenty dotyczące opisu wyglądu bohatera;
  • wskazuje w tekście opinie narratora i innych bohaterów na temat prezentowanej postaci;
  • nazywa wady i zalety bohatera;
  • uzasadnia własne zdanie przez odwołanie się do tekstu;
  • gromadzi słownictwo do charakterystyki postaci literackiej;
  • słucha uważnie wypowiedzi kolegów;
  • współpracuje w grupie.

    Metody:
  • poszukująca (dyskusja w zespole)
  • podająca (sprawozdanie z efektów pracy grupy)
  • kierowania samodzielną pracą uczniów (praca z tekstem)

    Formy organizacyjne: praca w grupie
    Pomoce: egzemplarze lektury "Przygody Tomka Sawyera" Marka Twaina,
    zadania dla grup

    Tok lekcji:
    Część wstępna:

  • Odczytanie przez nauczyciela fragmentu lektury:
    " A to szelma! Nigdy chyba przy nim nie zmądrzeję! Nieraz już przecież spłatał mi takiego figla, mogłabym wreszcie nabrać doświadczenia i mieć się na baczności. Ale cóż! Nie ma większego głupca niż stary głupiec, a starego psa nikt nowych sztuczek nie nauczy - wiadomo! Jak tu jednak przewidzieć, co ten gałgan znów wymyśli, skoro codziennie nowe psoty przychodzą mu do głowy! Wie, jak daleko można naciągnąć strunę, żeby nie pękła.
    O, wie doskonale, że jeżeli uda mu się odwrócić na chwilę moją uwagę, to wygrał sprawę, bo gdy mi złość minie, nie mam już serca, żeby go zbić."

  • Odpowiedzi na pytania:
    - Kto i o kim wypowiedział te słowa?
    - W jakich okolicznościach zostały one wypowiedziane?
    - Jakich informacji o Tomku dostarczają one czytelnikowi?
  • Podanie i zapis tematu lekcji.
  • Uświadomienie uczniom celów lekcji.
  • Podział klasy na cztery grupy.

    Część właściwa:
  • Ustalenie planu charakterystyki w formie zdań pytających.
    - Kim jest Tomek Sawyer?
    - Jak wygląda?
    - Czy to dobry, czy zły chłopak?
    - Co myślą o Tomku inni bohaterowie powieści?
    - Jak ty oceniasz Tomka?
  • Gromadzenie materiału do charakterystyki - praca w grupach.

    Grupa I - Wyszukuje fragmenty dotyczące wyglądu bohatera (sylwetka, twarz, ubiór, sposób poruszania się),
    Grupa II - Ustala i nazywa wady Tomka. Uzasadnia własne zdanie przez odwołanie się do tekstu,
    Grupa III - Wylicza zalety Tomka i wymienia sytuacje, w których ujawniają się pozytywne cechy charakteru bohatera,
    Grupa IV - Wyszukuje wypowiedzi innych bohaterów oceniające Tomka (ciotka Polly, Mary, Sid, Becky Thatcher, Joe Harper, Huck Finn).

  • Prezentacja wyników pracy przez przedstawicieli poszczególnych grup.
  • Próba samodzielnej oceny bohatera - indywidualne wypowiedzi uczniów.
  • Zapis notatki w zeszytach.(Notatka obejmuje plan charakterystyki, słownictwo dotyczące wyglądu bohatera, wady i zalety Tomka)
    Część podsumowująca
  • Wspólne sformułowanie wniosku: Tomek nie jest postacią jednoznaczną. Ma pełno wad, ale nie brakuje mu zalet. Tomkowe wady to wady wieku dziecięcego i z nich najczęściej się wyrasta, natomiast zalety - a zwłaszcza odwaga, lojalność, dobroć - pozostają do końca życia.
  • Zadanie domowe:
    Przygotuj ustną charakterystykę Tomka Sawyera, wykorzystując informacje zebrane w czasie lekcji. Przynieś różne materiały (papier, gazety, fotografie, słomę, wełnę, tekstylia, farby, kredki, klej, itp.) przydatne do wykonania portretu Tomka.

    Opracowanie: Elżbieta Bojanowska

  • Wyświetleń: 18969


    Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.