|
|
Katalog Hanna Poczewska, 2016-06-28 Piła Wybrane z książek znanych autorów Zajęcia przedszkolne, Scenariusze WIERSZYKI O TEMATYCE WAKACYJNEJ,,JEDZIEMY NA WAKACJE” Cz. Janczarski Jedziemy na wakacje do lasu, nad wodę. Prosimy ciebie, słonko o piękną pogodę. Jedziemy na wakacje nad morze, na plażę. Kolorowe muszelki przynieś, falo, w darze. Jedziemy na wakacje w te góry wysokie. Nie chowajcie się, szczyty, za mgłą, za obłokiem. Jedziemy na wakacje Na Mazury? Może! Wyjrzyj z krzaków, prawdziwku, czekaj na nas w borze! ,,WAKACYJNE RADY” W. Badalska Głowa nie jest od parady służyć musi dalej. Dbaj więc o nią i osłaniaj, kiedy słońce pali. Płynie w rzece woda chłodna, bystra, czysta, tylko przy dorosłych z kąpieli korzystaj. Jagody nieznane, gdy zobaczysz w borze: Nie zrywaj! Nie zjadaj! – bo zatruć się możesz. Urządzamy grzybobranie, jaka rada stąd wynika: Gdy jakiegoś grzyba nie znasz, nie wkładaj go do koszyka. Biegać boso jest przyjemnie, ale ważna rada: - idąc na wycieczkę pieszą dobre buty wkładaj! Gdy w polu, w lesie, czy za domem wykopiesz przedmiot zardzewiały - nie dotykaj go! Daj znać dorosłym! Śmierć niosą groźne przedmioty! NA WAKACJE RUSZAĆ CZAS B. Szelągowska Za dni kilka –o tej porze będę witać polskie morze. Bo najbardziej mi się marzy żeby bawić się na plaży. A ja chciałbym dotknąć chmury i dlatego jadę w góry. Razem z mamą, razem z tatą w górach lubię spędzać lato. Ja na morze nie mam czasu. Wolę jechać het- do lasu. I tam z dziadkiem zbierać grzyby albo w rzece łowić ryby. Dla mnie to najlepsza pora żeby wskoczyć do jeziora. Nie chcę w upał chodzić w góry. Wolę jechać na Mazury. Morze, góry, las i rzeka; Wszystko to już na nas czeka. Bo zaczęło się już lato Jedźmy mamo, jedźmy tato. „WAKACJE" Pojedziemy na wakacje razem z mamą, razem z tatą Zabierzemy piłkę, namiot i skakankę. Co ty na to? Słońce, woda, las już czeka wszystkie dzieci woła. Zabawimy się wesoło przed powrotem do przedszkola. „BAŁTYKU, BAŁTYKU" B. Lewandowska Bałtyku, Bałtyku, w głąb fal twoich szybkich rzucamy swe sieci. Napędzaj w nie rybki. Chcemy ich nałowić dużo, bardzo dużo. Bałtyku, Bałtyku, nie przeszkodź nam burzą! ,,LATEM” Cz. Janczarski Latem tyle jest uciechy wśród świeżej zieleni w lesie sarna, w stawie ryba, a my opaleni. Zaś w ogrodzie tyle kwiatów: róże, maki i piwonie. Kiedy długo deszczu nie ma sami dbamy o nie. Gdy brakuje bardzo wody wtedy ziemia o nią prosi, więc biegamy z konewkami po ogrodzie cioci Zosi. ,,LETNIA ULEWA” Irena Suchorzewska Przed chwilą słońce. Nagle ... ulewa! Bije o ziemię, bije o drzewa, na szybach dzwoni i w rynnach śpiewa, w kałużach pluszcze letnia ulewa. I znowu cicho. Znowu pogoda. W całym ogrodzie kałuże, woda... Po ścieżkach płyną srebrne strumyki... Prędko! Zbierajmy ! leśne kamyki, port budujmy, gdzie płytkie morze. Tamy stawiajmy w ciepłym jeziorze. Puszczajmy łodzie z listeczków gruszy, nim ziemię znowu słońce osuszy... ,,LETNIE SZCZĘŚCIE” Tadeusz Śliwa Lato, pobądź z nami. Lato, nie uciekaj. Dom daleko, gwar daleko, ale blisko rzeka. Nie licz nam kukułko, ile dni zostało, bo leśnego szczęścia dla nas zawsze będzie mało. ,,NA PLAŻY” I. Ratajcza Chlapu – plastu, już od brzasku Budujemy miasto z piasku Piękne miasto nad miastami, W jakim nie mieszkamy sami. Domy barwne aż nad podziw Fruwa się w nich, czy też chodzi? Można by tu żyć wspaniale Gdyby deszcz nie padał wcale. „LATO” D. Wawiłow Daj mi rękę, mamusiu, pójdziemy na rosę! Trawa będzie zielona, my będziemy bose. Drzewa będą zielone, góry będą zielone, chmury będą zielone, wielkie i puchate! Domy będą zielone, dymy będą zielone... Wiesz, dlaczego zielone? Bo to będzie lato! „LATO” T. Kubiak Bure chmury w dal płyną nad doliną, niziną... Odpłynęły, spójrz w górę, już jest niebo bez chmurek. Wiatr mknie falą przez żyta, koniczyna zakwita. W cieniu lasu znikł zająć, tam kukułki kukają. W dali rzeka połyska niby blacha srebrzysta, motyl leci ku kwiatom. Czy już lato? Tak, lato. Jakże grzeje dziś słonko, ile ciepła śle w darze! W twoim cieniu, jabłonka, odpoczniemy po skwarze. „WAKACJE” D. Rączkowska Za drzwiami przedszkola czekają wakacje, a lato zaczyna słoneczne wariacje. Las za nami tęskni, szykuje jagody, a pani w cukierni już nakłada lody. Każda rybka w rzece wie, że przyjeżdżamy, a z każdym małym ptaszkiem chętnie się poznamy. Wiatr – świetny przyjaciel obmyśla kawały, śmieje się i tańczy ten figlarz wspaniały. Słońce już włożyło ciemne okulary, nie wypuści deszczu zza nieba kotary. Wszystkie żaby w stawach uczą się kumkania, żeby nam rechotać piosenkę do spania. Za progiem przygoda czas wyruszyć w drogę. Ja – cudnych wakacji życzyć tylko mogę. WAKACJE B. Forma Na wakacje przedszkolacy dzisiaj wyjeżdżają. Już za chwilę do pociągu wesoło wsiadają. Tuf, tuf, tuf, tuf jedzie pociąg wiezie nas daleko. Odpoczniemy gdzieś nad morzem w lesie i nad rzeką. Pożegnali dziś przedszkole kolegów i panią. Przez wakacje pewnie często będą tęsknić za nią. Będą kąpać się w jeziorze słuchać śpiewu ptaków. Po wakacjach znów spotkamy miłych przedszkolaków. „LATO” B. Forma Biega lato po lesie, biega lato po łące. Tańczy z wiatrem na polach, wącha kwiaty pachnące. Kąpie się z nami w morzu, kąpie się z nami w jeziorze. Częstuje źródlaną wodą, w berka z nim zagrać możesz. Zaprasza na górskie wyprawy, w pachnącym nocuje sianie. Zobaczy jak słońce wschodzi i z nami zje śniadanie. BEZPIECZNE WAKACJE M. Cebulska 1.Właśnie nadszedł czas wakacji Przyjacielu jeszcze chwilka, przyjmij od nas, nie bez racji, rad o bezpieczeństwie kilka. 2.Lubisz kąpiel w chłodnej wodzie, kostium, ponton, już się zrywasz. To jest w wakacyjnej modzie, lecz patrz dobrze gdzie odpływasz. 3.Grunt to zdrowie, czuj go nogą , w falach miękkich morskiej toni. Tu rodzice nie pomogą , gdy ta fala cię dogoni. 4.Kopać piłkę – świetna sprawa. Lecz przy drodze – Oj! Nie można! Tu samochód z lewa, z prawa, no i sytuacja groźna. 5.Spacer w lesie – to przyjemność , cicho szumi, pachnie zewsząd. Lecz pamiętaj, jesteś tu gościem . Nie niszcz roślin, nie płosz zwierząt! 6.Chodź po lesie, lecz uważnie. Łatwo tutaj ścieżkę zgubisz i wygląda to poważnie, by ją znaleźć - się natrudzisz. 7.Na rowerze ruszaj śmiało, śmigaj szybko, lecz uważaj. Musisz przecież wrócić cało. A z roweru – och! Nie spadaj! 8.Dbaj codziennie o swe ciało. Słońce świeci, grzeje, praży. Opalania lepiej mało. Tyś nie placek co się smaży! 9.Czy to hip hop, czy tez polka, ruch to zdrowie moi mili. Na rowerze, czy na rolkach, ruszaj się więc w każdej chwili! 10.Miło spędzaj więc wakacje! Ćwicz, wypocznij, stań się silny. Czas to piękny, macie rację . Potem w szkole będziesz pilny. Wakacyjne rady żabki Ady Barbara Truchta Po pierwsze drogie dzieci , proszę w lesie nie śmiecić. Nie rzucać puszek , papierów z kanapek oraz deserów. Po drugie, jak wszyscy wiecie, słychać śpiew ptaków w lecie. Warto powstrzymać swe krzyki, by nie uciekły do Afryki. Las to również dom zwierząt, sarny, zajączki tam siedzą. Niech wasz pobyt w leśnej gościnie przyjaźnie dla wszystkich upłynie. Las nie może się bronić, to wy musicie go chronić. Pomagając przyrodzie w potrzebie, robicie coś także dla siebie. Las podziękuje wam cieniem, zdrowym powietrzem, czystym strumieniem. A jesienią obdarzy grzybami i złotem liści pod stopami. Ale uwaga łakomczuchy: by was nie rozbolały brzuchy, To omijajcie leśne przysmaki, których nie znacie – jasne, chłopaki? To teraz moje dziateczki, porady z innej beczki: Gdzie bawić się można bezpiecznie, a przy tym radośnie i grzecznie. Posłuchać zatem wypada, gdyż będzie to ważna rada: Nie baw się blisko ulicy w małym mieście, czy w stolicy. Niech ci nie przyjdzie na myśl ścigać się z pojazdami. To niebezpieczne, niemądre i grozi wypadkami. A co byś powiedział na to, gdy lato, gorące lato, A ty bez soku, napoju „walczysz na placu boju” Piłka do rąk ci się klei, aż tu … iskra nadziei. Podchodzi nieznajomy trzymając napoje w dłoni: „Cola, frugo, co chłopcze wolisz?” więc odpowiadam ci szybko: nie daj się zwieść nieznajomym; nie bierz nic od nikogo, nie mów, że sam jesteś w domu. Czasem dorośli ludzie źle postępują z innymi. Mogą też skrzywdzić ciebie Ostrożny bądź przed takimi! Co do kąpieli – to rzecz wspaniała. Lecz kąp się, gdy mama jest blisko. Wtedy w razie potrzeby pomoże ci – lecz to nie wszystko. Patrz najpierw pilnie dookoła, czy kąpiel nie jest wzbroniona Gdy tak było – nie próbuj zanurzyć w wodzie ramiona. Letnie słońce, choć dzieci lubi czasem niestety zbyt mocno świeci. Tak więc długie kąpiele słoneczne mogą się stać niebezpieczne. Ruszając w drogę masz do zabrania krem i olejek do opalania. Koniecznie spakuj żel na komary. Gryzą tak bardzo, że nie dasz wiary. Za to polecam wam w dobrej wierze wędrówki piesze i na rowerze. Gry i zabawy sportowe w miejscach bezpiecznych i zdrowych. Przypatrz się młody wędrowniku śladom na polnym, szarym kamyku. Posłuchaj co słychać w trawie i sprawdź, czy w górach jest ciekawie. Ja, jako żabka bywała w świecie znam lasy, łąki i rzekę. Zapraszam tu wszystkie dzieci, aby im sprawić uciechę. Odpoczywajcie tak długo, aż liście zaczną opadać. Hanna Poczewska Wyświetleń: 0
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |