Katalog

Grażyna Korneszczuk, 2016-06-16
Radzyn podlaski

Zajęcia przedszkolne, Scenariusze

Na wsi wiosną

- n +

SCENARIUSZ ZAJĘĆ
z wykorzystaniem metod aktywizujących

Blok tematyczny: Na wsi wiosną

Temat dnia: Na wiejskim podwórku- rozwiązywanie zagadek.
.
Rodzaje aktywności: przyrodnicza, polonistyczna, matematyczna, muzyczna, ruchowa.

Cele główne zajęć:
• rozwijanie zdolności i umiejętności myślenia twórczego poprzez zastosowanie
aktywizujących metod nauczania,
• poznanie różnych zwierząt na wiejskim podwórzu,
• rozwijanie umiejętności współpracy w grupie.
Ćwiczenia w globalnym czytaniu.

Cele szczegółowe:
• wie, jakie zwierzęta żyją na wiejskim podwórzu,
• potrafi rozróżniać i naśladować głosy zwierząt,
• wie, jakie korzyści człowiek czerpie z hodowli zwierząt,
• nazywa osobniki dorosłe i ich potomstwo,
• potrafi wyodrębniać zbiory,
• sprawnie przelicza elementy w zbiorze,
• potrafi zgodnie współdziałać w grupie,
• wykonuje przydzielone mu zadania,
• potrafi podać rozwiązanie zagadki

Metody: „mapa pamięci”, elementy dramy, rozmowa kierowana, elementy pedagogiki
zabawy.

Formy pracy: jednostkowa, zespołowa, grupowa.

Środki dydaktyczne: ilustracja wiejskiego podwórka, rysunki zwierząt, puzzle obrazkowe,
kaseta z nagranymi odgłosami zwierząt, piłka.

PRZEBIEG ZAJĘĆ: „ Marsz wiosenny”

1. Wprowadzenie do tematu zajęć – pokaz ilustracji, nadanie mu tytułów ZAGRODA, RANCZO, PODWÓRKO, FARMA

2. Wysłuchanie nagranych na kasecie dźwięków i rozpoznawanie głosów zwierząt Ustalenie, że takie dźwięki można usłyszeć na wiejskim podwórku.

2. Rozwiązywanie zagadek o zwierzętach żyjących na wiejskim podwórku. Wyszukiwanie odpowiednich ilustracji przygotowanych przez nauczyciela.
Dzieci, udzielając odpowiedzi na zagadki, wybierają ilustrację danego zwierzęcia i umieszczają ją w odpowiednim miejscu na tablicy, n-l podaje odpowiedni napis, wszyscy odczytują globalnie, wyodrębniają pierwszą głoskę.

• „Kto mieszka na wiejskim podwórku?” – zagadki;
Jest: arabski, pociągowy, wyścigowy i pod wierzch.
Duży, silny, bardzo zdrowy; zgadłeś już co to za zwierz? (koń) gdzie mieszka?
Na wyścigach galopuje, pole orze i bronuje.
Sianko jada, lubi owies. Co za zwierzę? Zgadnij, powiedz!
Nie żyrafa ani słoń, lecz poczciwy… (koń)
Boso chodzi, grzebie wszędzie, śpi na długiej, twardej grzędzie.
Na podwórku głośno gdacze: „Zniosłam jajko, chodź zobaczyć”. (kura)
Jestem biała, szara, ruda albo czarna,
znoszę smaczne jaja, lubię dziobać ziarna. (kura) gdzie mieszka?
Gulgocze czule do swojej żony,
w czerwień korali mąż przyozdobiony. (indyk)
Pióra nastroszone, korale czerwone.
W całym świecie z tego słyną, że z nadętą chodzą miną. (indyk) gdzie mieszka?
Chodzi po łące dostojnie, bez przerwy rusza szczękami.
Trawę zieloną przerabia na mleko pełne witamin. (krowa) gdzie mieszka?
Wybornego mleczka da nam do kubeczka,
będzie miał Kacperek doskonały serek. (krowa)
Najwierniejszy chyba przyjaciel człowieka.
Nie każdego jednak: na niektórych szczeka. (pies) gdzie mieszka?
Chodzi po podwórku, zawsze grzebień nosi,
jest panem podwórka i chlubą gosposi. (kogut) gdzie mieszka?
Kiedy pieje na grzędzie, jako było tak będzie.
Kiedy pieje na ziemi, pogoda się odmieni!
Wsadziła go baba do buta, teraz żal jej... (koguta)
To zagadka bardzo krótka: nogi, rogi, ogon, bródka. (koza) gdzie mieszka?
Wąsy białe i długie sterczą mu na dwie strony.
W mleku maczać je lubi nad miseczką schylony. (kot) gdzie mieszka?
Choć go nikt nie uczył, bardzo ładnie mruczy.
Pośród nocnej ciszy poluje na myszy. (kot)
Gdy jest mały, mleko chłepcze.
Duży – łowi myszy.
Porusza się zawsze cicho, tak że nikt nie słyszy. (kot)
Po błocie człapię, kwaczę i pływam też po rzece.
Mam ładne skrzydła, ale daleko nie polecę. (kaczka)
• Najwierniejszy to przyjaciel domu i człowieka. Dobrym ludziom chętnie służy na
złych warczy, szczeka. (pies)
• Cztery kopytka, rogi i bródka. Już wiesz, kto wyjadł kapustę z ogródka. (koza)

3. Ukryty obrazek- prezentacja fragmentu ilustracji przedstawiającej kurę z kurczętami.
Dzieci podają nazwę zwierząt na ilustracji.
4. Zabawa słowno- ruchowa „Kwoka i kurczęta” – nauczyciel wybiera trzy kwoki, tak, aby pozostali nie zorientowali się kto nimi jest, pozostałe dzieci spacerują w różnych kierunkach. Na sygnał bębenka kwoki zaczynają wydawać dźwięki: ko, ko, ko. Zadaniem dzieci jest wybrać kwokę, za która chodzą drobnymi kroczkami. Po ponownym uderzeniu w bębenek zabawa rozpoczyna się od nowa z innymi dziećmi w roli kwok.
5. Po co hodujemy zwierzęta – praca z obrazkiem, łączenie go z produktem.
6. Gry dramowe i improwizacje ruchowe.
•-losowanie przez chętne dzieci kartoników z ilustracjami
różnych zwierząt. Dziecko naśladuje ruchem, głosem swoje zwierzę lub je opisuje.
• Nauczyciel mówi: „Jestem opiekunem zwierząt”. Zapraszam do siebie Szymona jako kota, Olę jako pieska itp. Dzieci improwizują ruchem zachowania charakterystyczne dla wskazanych zwierząt.

7. Dobieranie zwierząt w pary- osobniki dorosłe i ich potomstwo.
• Nazywanie rodziców i ich dzieci:
krowa- cielątko
klacz- źrebiątko
owca- jagniątko
świnia – prosiątko
8. "Jak kura pazurem" - ćwiczenie grafomotoryczne. Nauczyciel przygotowuje duże
kartony, które przykleja do stolików taśmą. Każde dziecko wybiera sobie jedną
kredkę. Nauczyciel wyjaśnia dzieciom iż będą naśladować grzebanie kury. Zadaniem
dziecka będzie rysowanie kresek w tempie utworu (szybko - wolno).Gdy muzyka jest
szybka kreski będą krótkie gdy wolna - długie.
9. • Zaśpiewanie piosenki pt. „Kaczor Donald farmę miał”, „ Czarna krowa”

7.Tworzenie „mapy pamięci”- praca przy stolikach. Dzieci układają puzzle. Jest to rysunek przedstawiający zwierzę z wiejskiego podwórka. Części przyklejają na papierze. Następnie dobierają odpowiednie obrazki i ustalają jakie korzyści człowiek czerpie z hodowli tych zwierząt. Przedstawienie wyników swojej pracy pozostałym dzieciom.

10. „Łańcuszek dobrych myśli na pożegnanie”- dz.siedzą w kręgu i toczą piłkę
do wybranego kolegi lub koleżanki, mówiąc mu (jej) coś przyjemnego.

Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.