Katalog

Magdalena Pawlak, 2016-06-07
Łódź

Przyroda, Scenariusze

Mój stół – zasady zachowania się i higiena posiłku - scenariusz lekcji dla klasy IV - 2 godziny lekcyjne

- n +

Cele kształcenia:
Po skończonej lekcji uczeń:
- definiuje pojęcie zdrowa żywność
- prezentuje zasady higieny, których należy przestrzegać podczas przygotowania i spożywania posiłku
- wymienia zasady zdrowego żywienia
- stosując zasady higieny i bezpieczeństwa samodzielnie przygotuje prosty posiłek np. sałatkę, surówkę, kanapki, deser itp.
- dobiera składniki pokarmu tak, aby dostarczały niezbędnych składników odżywczych
- potrafi estetycznie nakryć do stołu
- wymienia i stosuje zasady poprawnego zachowania się przy stole
- poprawnie zachowuje się podczas spożywania posiłku

Metody: słowna – pogadanka, praktyczna – praca wytwórcza, oparte na obserwacji – pokaz,
aktywizująca – inscenizacja.

Techniki: mówiące stoliki, słoneczko

Forma pracy: indywidualna, zespołowa równym frontem.

Zasady dydaktyczne: operatywności, związku teorii z praktyką.

Środki dydaktyczne: przybory kuchenne (noże, widelce, łyżki, miski, deski itp.), karteczki samoprzylepne, obrusy, produkty spożywcze, przepis na sałatkę, surówkę, kanapkę lub deser

Przebieg lekcji:

***Tydzień prze lekcją:
- uczniowie zostają podzieleni na 5 – 6 grup
- przygotowują niezbędne produkty spożywcze i przybory kuchenne
- przeglądają książki kucharskie i samodzielnie przygotowują przepis na sałatkę, surówkę, deser lub kanapkę
- każda grupa ma wybranego lidera, który odpowiedzialny jest za przyniesienie noży

Faza wstępna
- sprawy porządkowe i organizacyjne
- przygotowanie do pracy (mycie rąk)
- nawiązanie do tematu lekcji (metodą słoneczka uczniowie wyjaśniają pojęcie „zdrowa żywność
- na podstawie skojarzeń uczniowie samodzielnie formułują definicję „zdrowej żywności” i zapisują ją do zeszytu
- krótka pogadanka na temat zasad zdrowego żywienia oraz higienicznego spożywania i przygotowania posiłku

Faza realizacyjna
- ustalenie sposobu pracy (przypomnienie zasad pracy w grupach)
- praca samodzielna wg instrukcji (zgodnie z zasadami higieny i przepisami bhp uczniowie przygotowują posiłek)

INSTRUKCJA
Na podstawie przygotowanego przepisu przygotuj posiłek. Pamiętaj o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Dobierz produkty żywnościowe tak, aby dostarczały odpowiednich substancji odżywczych. Po zakończeniu pracy nakryj stół (pamiętaj o odpowiednim ułożeniu sztućców) i przygotuj prezentację swojego stolika, którą przedstawi lider grupy
- uczniowie sprzątają stanowiska pracy i nakrywają do stołu zgodnie z zasadami (odpowiednie ułożenie sztućców, czysty obrus, serwetki i inne dodatki)
- uczniowie przystępują do prezentacji swojego stołu, wyjaśniają dobór produktów żywnościowych
- każdy stolik otrzymuje od nauczyciela jeden przykład niestosownego zachowania się przy stole, który przedstawia w formie scenki (kalambury)
- degustacja, wzajemny poczęstunek
- po degustacji uczniowie prezentują odpowiednie ułożenie sztućców:
a) „dziękuję – już zjadłem”
b) „jeszcze będę jadł”


Faza podsumowująca
- wzajemna ocena uczniów
- zadanie pracy domowej:
Wypisz w zeszycie, na co należy zwrócić uwagę kupując produkty żywnościowe.

dla chętnych

Ułóż całodniowy jadłospis uwzględniając zasady zdrowego żywienia i potrzeby żywieniowe ucznia w Twoim wieku.






Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.