Katalog

Barbara Duliban, 2016-06-07
Jarosław

Matematyka, Konspekty

Układanie tangramów

- n +

Konspekt do lekcji matematyki w klasie IV Szkoły Podstawowej






Temat lekcji: Układanie tangramów.

Czas trwania: 2 x 45 minut.

Treści programowe: Pola figur.

Cele:
Uczeń zna:
• pojęcie tangramu.
Uczeń umie:
• układać figury tangramowe,
• szacować pola figur nieregularnych pokrytych siatkami kwadratów jednostkowych,
• określać pola części figur,
• określać pola wielokątów wypełnionych siatkami kwadratów jednostkowych,
• rysować figury o danym polu,
• układać z tanów figury według danych wzorów,
• tworzyć historyjkę obrazkową, posługując się figurami ułożonymi z tangramów.

Metoda: pogadanka, ćwiczenia praktyczne.

Forma pracy: praca w grupach

Środki dydaktyczne: tangram z wkładki do Zeszytu ćwiczeń. Figury geometryczne, kolorowy papier z powielonymi tangramami, mazaki, nożyczki, klej, duży tangram, szary papier (jeden arkusz na grupę), karty do głosowania, Zeszyt ćwiczeń str. 54.






Przebieg lekcji:

1. Część wstępna
- powitanie
- sprawdzenie obecności.

2. Zaangażowanie, prezentacja
Nauczyciel dzieli uczniów na grupy 4 osobowe. Uczniowie wycinają tangramy z wkładki do Zeszytu ćwiczeń. Nauczyciel zadaje pytania typu: „Które z boków tanów są tej samej długości, które z kątów są kątami prostymi, które odcinki są prostopadłe, a które równoległe?”. Nauczyciel ma duży tangram i posługuje się nim przy prezentacji odpowiedzi na zadawane pytania.

3. Badanie, przekształcanie
Uczniowie z wyciętych przez siebie tangramów układają w zespołach figury tangramowe ze strony 54 w Zeszycie ćwiczeń. Nauczyciel podpowiada, że do zbudowania każdej z figur trzeba użyć wszystkich 7 tanów.

4. Badanie, przekształcanie
Nauczyciel daje każdej grupie arkusz szarego papieru, instrukcje do zadania (patrz załącznik) oraz powielone na kolorowym papierze (najlepiej samoprzylepnym) zestawy tangramów. Warto mieć kilka zapasowych zestawów. Nauczyciel ogłasza konkurs na historyjkę obrazkową zbudowaną z tanów. Oceniane są: interesująca opowieść, staranność wykonania, sposób prezentacji.

5. Refleksja, prezentacja
Grupy przedstawiają swoje prace. Każdy z jej członków bierze czynny udział w prezentacji. Wszyscy uczniowie dostają karty do głosowania, na których notują punkty od 1 do 5, przyznawane innym grupom. Członkowie zwycięskiej grupy dostają nagrodę, np. dobre oceny.


Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.