Katalog

Anna Kunicka, 2016-06-07
Grudziądz

Zajęcia przedszkolne, Scenariusze

scenariusz zajęć diagnozujących umiejetności dzieci 6-letnich

- n +

Scenariusz zajęć z hospitacji diagnozującej, dzieci 5-letnie
Data: 12.04.2016
Temat: „Umiem rachować i mówić, spostrzegać i słuchać.”
Cele:
• Stwarzanie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu myślenia i doskonalenia sprawności umysłowych, spostrzegania, uwagi, pamięci i rysowania;
• Sprawdzenie znajomości pór roku, dni tygodnia, miesięcy, z wykorzystaniem koordynacji ruchowej
• Sprawdzenie kompetencji dzieci w zakresie analizy i syntezy słuchowej;
- wyróżnia sylaby i głoski w słowach,
- tworzy zdania – przelicza słowa w zdaniu
• Rozwijanie aktywności ruchowej i znajomości figur;
- wdraża się do uważnego słuchania, poprawnego reagowania na polecenia;
- rozróżnia figury, wielkości i kolory;
• Sprawdzenie kompetencji dzieci w zakresie opanowania dodawania, odejmowania i rozwiązywania zadań z treścią;
- dodaje i odejmuje w zakresie 0 -10,
- rozwiązuje proste działania matematyczne,
• Sprawdzenie orientacji na kartce, umiejętne słuchanie i liczenie
• Sprawdzenie kompetencji dzieci w zakresie analizy i syntezy wzrokowej oraz pamięci i spostrzegawczości;
- składa pocięty obrazek w całość,
• Doskonalenie współdziałania w zespole;
• Wpajanie nawyku dbania o porządek w miejscu pracy.

Metody:
•słowna – oparta na poleceniach dla dzieci;
•oglądowa – oparta na obserwacji;
•czynna – działań stawianych do wykonania;

Formy pracy:
•praca z całą grupą;
•praca indywidualna.

Środki dydaktyczne:
- tekst o Mirku kolorowe kartki, kredki - ołówki - płyta CD z muzyką
- zestawy obrazków do syntezy słuchowej, bańki mydlane
- emblematy figur i strzałki w różnych wielkościach i kolorach
- liczmany - kartki z kratką i zaznaczonym punktem rozpoczęcia
- obrazki do pocięcia i złożenia w całość

Przebieg zajęcia:
Powitanka wszyscy stoją w kole, każdy podaje piłkę i mówi coś miłego o swoim „sąsiedzie”
1. – ,,Jaka jest odpowiedź?”
Wysłuchajcie za chwilę opowiadania o chłopcu, który miał na imię Mirek. Później odpowiedzcie na pytania dotyczące tekstu. Słuchajcie uważnie.
Pewnego razu na dworze wiał silny wiatr. Mirek był w domu i budował zamek z klocków. Jego mama gotowała obiad. Tata Mirka pracował przy komputerze. W odwiedziny do Mirka przyszedł kolega.
Na stolikach rozłożone są kolorowe kartki. Dzieci siadają przed kolorową kartką . Słuchają pytania dla swojego koloru i rysują odpowiedź.
Pytania:
pomarańczowe: Jaka była pogoda na dworze?
żółte: Co robił w domu Mirek?
niebieskie: Co robiła mama Mirka?
zielone: Co robił tata Mirka?
białe: Kto przyszedł odwiedzić Mirka?
Na koniec tworzą książeczki i sklejają kolorowe kartki w odpowiedniej kolejności.
2. Zabawa ruchowa Kalendarz
Dzieci maszerują po sali i dostają szarfy w czterech kolorach. Dzieci poruszają się przy muzyce. Na hasło „pory roku” , tworzą szereg w kolejności pór roku, po kolei każdy wymienia pory roku. Ponownie poruszają się przy muzyce na jej przerwę ponownie tworzą szereg i wymieniają nazwy miesięcy. Znowu poruszają się przy muzyce, w przerwie ustawiają się w szereg i wymieniają dni tygodnia.
3.Głoski i sylaby z wykorzystaniem obrazków i baniek mydlanych
- n-el losuje obrazki do analizy - dzieci określają głoski w wygłosie i nagłosie - n-el wybiera jedno dziecko, które będzie głoskowało lub dzieliło na sylaby,
- n-el puszcza bańki zadaniem dziecka jest zbijać bańki równocześnie dzielić na głoski lub sylaby - potem układamy zdania z wybranymi słowami, - przeliczanie słów w zdaniach
4. Zabawa ruchowa „Gdzie masz stanąć”
n-el pokazuje symbol strzałki małej lub dużej, kolor i mówi figurę, dzieci dobiegają do emblematów ze wskazaną figurą. Emblematy są rozwieszone po całej sali

5. .„Patyczki mam, dodaję i odejmuję sam”
- dzieci biorą po 10 liczmanów
– zadania z treścią. Dzieci dokonują obliczeń na patyczkach i podają wynik .

•Pusty autobus wyjechał z zajezdni. Na pierwszym przystanku wsiadło 5 pasażerów. Na drugim przystanku wsiadło 3 pasażerów. Ilu pasażerów jedzie teraz autobusem?

•Na parkingu zaparkowanych jest 10 samochodów. 5 samochodów odjechało. Ile samochodów pozostało na parkingu?

•Zadanie złożone dla chętnych dzieci.


- Na łące pasły się 3 koniki, ale po chwili przygalopowały jeszcze 4 koniki. Przyszedł gospodarz i zabrał 7 koników. Ile koników pasie się teraz na łące?


6. Szukanie lewej ręki
Dzieci skaczą, kładą dłonie na klatce piersiowej i szukają lewej ręki (tam gdzie bije serce), n-el rysuje kropki na lewym nadgarstku,

7. Rysowanie wg wskazówek po kratkach
N-el rozdaje przygotowane wcześniej kartki z powiększoną kratką i zaznaczonym punktem startu, dzieci słuchają i rysują linie wg wskazówek.

n-el daje komendy: 9 w dół, 3 w prawo, 1 w górę, 1 w lewo, 2 w górę, 5 w prawo, 3 w dół, 3 w prawo, 1 w górę, 1 w lewo, 7 w górę, 3 w prawo, 2 w górę, 3 w lewo, 1 w górę, 2 w lewo, 4 w dół, 6 w lewo, 2 w górę, 1 w prawo, 1 w dół, 1 w l prawo, 2 w górę, 3 w lewo

8. Kolorowanie, wycięcie po śladach i złożenie w całość
Na kartce pojawia się pies, dzieci kolorują psa i odwracają na drugą stronę, tam są narysowane linie do wycięcia, wycinają po liniach następnie układają obrazek
Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.