Scenariusz lekcji z technologii informacyjnej w klasie I technikum i liceum
Wyszukiwanie informacji z różnych źródeł multimedialnych
Cel ogólny: umiejętność wyszukiwania potrzebnych informacji za pomocą internetu.
Cele szczegółowe:
Uczeń pozna sposoby wyszukiwania informacji poprzez internet,
Uczeń pozna adresy niektórych źródeł informacji: encyklopedii, atlasów, słowników i leksykonów oraz czasopism komputerowych,
Uczeń będzie potrafił:
- wyszukać potrzebne informacje,
- skopiować na dysk twardy oraz dyskietkę
- uporządkować i sformatować przygotowane dokumenty
wyrazić swoją opinię na opracowany temat i zreferować wyniki pracy grupy
Czas pracy: 2*45min
Metody pracy: pogadanka, dyskusja, ćwiczenia praktyczne, praca w grupach,
Część wstępna lekcji.
1. Pogadanka na temat sposobów wyszukiwania informacji w internecie
2. Wyszukiwanie adresów niektórych encyklopedii multimedialnych, słowników oraz czasopism komputerowych,
3. Podział klasy na grupy i przydział zadań.
Część właściwa lekcji: grupy3-osobowe wyszukują informacje na zadany temat
Grupa 1 - co oznacza pojęcie "globalizacja", wyraź swoją opinię na ten temat;
Grupa 2 - co oznacza pojęcie "medycyna naturalna", czy znasz kogoś kto z niej korzystał i dlaczego?
Grupa 3 - co oznacza określenie "western", wymień filmy, które oglądałeś. Który zaliczyłbyś do ulubionego i dlaczego?
Grupa 4 - wyszukaj znaczenie słowa "wszechświat", czy uważasz siebie za integralną część wszechświata? Odpowiedź uzasadnij.
Grupa 5 - wyszukaj znaczenie pojęcia "dramat". Jakie znasz utwory dramatyczne w literaturze? Wymień Twój ulubiony.
Poszczególne grupy wyszukują informacje w internecie, a następnie przygotowują notatkę i wybierają ucznia do referowania. Grupa przedstawia swoje stanowisko na zadany temat.
Część końcowa lekcji
1. Podsumowanie pracy poszczególnych grup przez nauczyciela i ocena.
2. Wnioski własne uczniów dotyczące poszukiwań informacji w internecie.
3. Porównanie źródeł tradycyjnych i multimedialnych.
Opracowanie: W. Gołębiewska, M. Kwiatkowska