Katalog

Cezary Białek, 2016-06-01
Kamieńsk

Przyroda, Konspekty

Jak ratować przyrodę? - konspekt lekcji przyrody w klasie V.

- n +

Temat: Jak ratować przyrodę?

Cel ogólny:
Uświadomienie konieczności działań, które sprzyjają ochronie środowiska.

Cele szczegółowe:
Uczeń:
- wymienia źródła zanieczyszczeń środowiska,
- wyjaśnia na czym polega zdolność samooczyszczania przyrody,
- podaje przykłady działań służących ochronie przyrody,
- proponuje działania sprzyjające środowisku przyrodniczemu,
- uzasadnia potrzebę segregacji odpadów,
- dostrzega konieczność osobistego włączenia się w dzieło ochrony środowiska.

Metody pracy: pogadanka, pokaz z wykorzystaniem projektora, elementy wykładu, burza mózgów.

Formy pracy: indywidualna i grupowa.

Środki dydaktyczne: notebook, projektor, prezentacja multimedialna, zeszyt przedmiotowy.

Przebieg lekcji:
I. Faza wprowadzająca:
1. Sprawy organizacyjno-porządkowe,
2. Zapoznanie uczniów z tematem lekcji,
3. Przypomnienie źródeł zanieczyszczeń środowiska:
- przemysł,
- rolnictwo,
- gospodarstwa domowe,
- środki transportu.
II. Faza realizacji:
1. Wyjaśnienie na czym polega zdolność samooczyszczania przyrody; określenie roli roślin, grzybów i bakterii w procesach samooczyszczania,
2. Zapisanie krótkiej notatki w zeszycie: Samooczyszczanie przyrody polega na unieszko­dliwianiu części zanieczyszczeń przez rośliny, grzyby i bakterie bez udziału człowieka,
3. Działania lokalne i globalne służące ochronie przyrody – prezentacja,
4. Co my – uczniowie – możemy zrobić w trosce o przyrodę? - burza mózgów; nauczyciel zapisuje propozycje działań podawane przez uczniów (np. oszczędzać wodę, oszczędzać energię, segregować odpady, wyrzucać śmieci w miejsca do tego przeznaczone itp.).
III. Faza podsumowująca:
1. Zapisanie notatki w zeszycie,
2. Ocena pracy uczniów,
3. Zadanie pracy domowej.
Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.