Katalog

Ewelina Sadolewska, 2016-06-01
Chełmża

Anna Zatorska
Edukacja czytelnicza, Konspekty

"Spotkanie z książką"

- n +

Ewelina Sadolewska
Anna Zatorska
Zespół Szkół Specjalnych im. Unii Europejskiej w Chełmży

Zajęcia czytelniczo- terapeutyczne z cyklu
„Spotkania z książką”

1. Ogólne cele cyklu zajęć:
U podstaw cyklu zajęć leży czytanie na głos uczniom z lekką i głębszą niepełnosprawnością intelektualną oraz łączenie czytania z innymi rodzajami działań. Poprzez czytanie i pracę z tekstem, do tekstu autorki zajęć starały się uaktywnić wśród uczestników spotkań język, pamięć, poprawić koncentrację , rozbudzać ciekawość, , zaangażowanie, wzbogacić wiedzę. Wszystkie działania były dostosowane do możliwości uczestników zajęć. Celem zaplanowanych spotkań było pokazanie zalet sięgania po różne książki jako przeciwwagi do komputerów i innych środków masowego przekazu.
2. Założenia cyklu spotkań:
• zajęcia przeznaczone dla uczniów klas I-III SP z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, zespołu integracyjnego uczniów Zespołów Edukacyjno- Terapeutycznych na poziomie SP i Gimnazjum oraz uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy;
• cykl obejmuje comiesięczne spotkania czytelnicze z elementami różnych działań zależnych od tematu;
• miejsce spotkań sala gimnastyczna, miejsca wyjazdowe, klasy
szkolne ,boisko;
• uczniowie uczestniczą w zajęciach pod opieką swoich wychowawców;
• czas trwania spotkania to ok. 90 minut
3. Metody:
• praca z książką
• opis
• pogadanka
• rozmowa
• „burza mózgów”
• uczenie przez przeżywanie
• uczenie przez działanie, w tym też działanie twórcze
• uczenie poprzez zabawę
4. Formy:
• zbiorowa;
• grupowa;
• indywidualna
5. Środki dydaktyczne:
• utwory literackie zgodne z tematyką zajęć;
• ilustracje, zdjęcia tematyczne; filmiki itp.
• inne środki dostosowane do poszczególnych tematów zajęć
6. Tematyka spotkań:
Cykl spotkań trwa już 3 lata.
W roku szkolnym 20152016 tematyka skupiona została wokół różnych profesji wykonywanych przez ludzi:
Wrzesień- „Z wizytą w zagrodzie edukacyjnej”- profesja ogrodnik/hodowca
Październik- „Święto uśmiechu”- profesja clown
Listopad- „Wojsko Polskie”- profesja żołnierz
Grudzień- „Spotkanie świąteczne”- profesja ksiądz
Luty- -„Święto pizzy”- profesja pizzamen
Marzec- „W teatrze”- profesja aktor
Kwiecień- „W świecie książek”- profesja bibliotekarz
Maj- „Dzień Straży Pożarnej” – profesja strażak
Czerwiec- „W królestwie pszczół”- profesja pszczelarz
7. Wykorzystane pozycje literackie:
teksty dostosowane do poszczególnych tematów zajęć
8. Scenariusze niektórych spotkań:

Scenariusz zajęć z cyklu „Spotkanie z książką”
„Z wizytą w zagrodzie edukacyjnej”- profesja ogrodnik/hodowca

Data spotkania: 16 września 2015 roku
Miejsce spotkania: gospodarstwo agroturystyczne
Uczestnicy: uczniowie klas I-III SP, uczniów Zespołów Edukacyjno- Terapeutycznych na poziomie SP i Gimnazjum oraz uczniów Szkoły Przyspasabiającej do Pracy;
Zaproszeni goście: p. bibliotekarka- przedstawiciel Biblioteki Publicznej i Powiatowej- Filia Biblioteczna dla Dzieci i Młodzieży w Chełmży, właściciele gospodarstwa agroturystycznego ogrodnicy i hodowcy zwierząt
Cele zajęć:
• uczniowie słuchają czytanego tekstu ze zrozumieniem;
• uczniowie potrafią nazywać napotykane podczas zwiedzania zagrody zwierzęta;
• uczniowie poznają szczegóły pracy hodowcy zwierząt;
• uczniowie potrafią wymienić warzywa i owoce zbierane w ogrodzie i sadzie jesienią;
• uczniowie nazywają czynności wykonywane przez ogrodnika i hodowcę w jego codziennej pracy;
• uczniowie nazywają podstawowy sprzęt wykorzystywany w pracy przez ogrodnika;
• uczniowie wykonują zadania w oparciu proponowane aktywności: karmienie zwierząt, szatkowanie i ubijanie kapusty;
• uczniowie poznają zasady właściwego zachowania się w kontakcie ze zwierzętami hodowlanymi
Metody i techniki wykorzystane podczas zajęć: czytane, rozmowa kierowana, praktycznego działania, pokaz, pogadanka, obcowanie ze środowiskiem naturalnym;
Formy pracy: zbiorowa, grupowa i indywidualna;
Środki dydaktyczne: przywieziony pokarm dla zwierząt, sprzęt ogrodniczy wykorzystywany na wsi dawniej i dziś, szatkownica i ubijak do kapusty, miednica, kapusta, zwierzęta i elementy naturalne dostępne w środowisku wiejskim, teksty literackie na temat czynności i plonów zbieranych jesienią na wsi.
Przebieg spotkania:
1. Przybycie na miejsce i powitanie przez gospodarzy zagrody agroturystycznej.
2. Przedstawienie przez organizatorów przebiegu spotkania.
3. Przeczytanie przez panią bibliotekarkę tekstu na temat ludzkiej pracy i zbieranych plonów na wsi jesienią.
4. Rozmowa na temat usłyszanej historii w oparciu o pytania sprawdzające zrozumienie czytanego opowiadania.
5. Opowiadanie gospodarzy i demonstracja sprzętów używanych na wsi dawniej i dziś.
5. Przejście do zagrody z ptactwem domowym i poznanie różnych gatunków kur, kaczek, gęsi i indyków, wysłuchanie pogadanki gospodarzy na temat hodowli ptactwa, możliwość zadawania pytań.
6. Oprowadzenie uczniów po zagrodach dla owiec, kóz, alpak i osła, opowiadanie hodowców o codziennej pracy przy tych zwierzętach.
7. Zajęcia w grupach:
- karmienie zwierząt przywiezionymi dla nich owocami i warzywami;
- ścieranie kapusty na szatkownicy;
- ubijanie kapusty ubijakiem w miednicy
8. Przejście do ogrodu i wysłuchanie opowiadania gospodarzy na temat jesiennych zbiorów.
9. Czas na posiłek w stodole- spożywanie pysznych placuszków dyniowych przygotowanych przez gospodynię.
10. Zabawy ruchowe na świeżym powietrzu, możliwość obserwacji wybranych zwierząt.
11. Wykonanie pamiątkowych fotografii.
12. Podziękowanie gospodarzom i pożegnanie.
13. Powrót autokarem do szkoły.


Scenariusz zajęć z cyklu „Spotkanie z książką”
„Święto uśmiechu”- profesja clown

Data spotkania: 12 października 2015 roku
Miejsce spotkania: sala gimnastyczna
Uczestnicy: uczniowie klas I-III SP, uczniów Zespołów Edukacyjno- Terapeutycznych na poziomie SP i Gimnazjum oraz uczniów Szkoły Przyspasabiającej do Pracy;
Zaproszeni goście: p. bibliotekarka- przedstawiciel Biblioteki Publicznej i Powiatowej- Filia Biblioteczna dla Dzieci i Młodzieży w Chełmży, przedstawiciele Fundacji „Dr Clown”
Cele zajęć:
• uczniowie słuchają czytanego wiersza ze zrozumieniem;
• uczniowie potrafią nazwać cechy charakterystyczne dla clowna i miejsca w których można go spotkać;
• uczniowie wykonują proponowane ćwiczenia ruchowe;
• uczniowie potrafią wymienić kilka czynności wykonywanych przez clowna w jego pracy;
• uczniowie wykonują sztuczki i inne zadania proponowane przez clownów
Metody i techniki wykorzystane podczas zajęć: czytane, rozmowa kierowana, pogadanka, pokaz;
Formy pracy: zbiorowa, grupowa i indywidualna;
Środki dydaktyczne: prezentacja multimedialna, przygotowane zdjęcia, plansze i karty pracy związane z tematem zajęć, balony i sprzęt do zabaw przywieziony przez przedstawicieli fundacji „Dr Clown”, wiersz pt. „Dwa wesołe klauny na występy…”- autor nieznany, farby do malowania twarzy, noski z czerwonej gąbki, projektor, komputer, prezentacja multimedialna


Przebieg spotkania:
1. Powitanie uczniów, zajęcie miejsc.
2. Wprowadzenie na temat profesji clowna i miejsca gdzie można go spotkać w oparciu o przygotowane plansze i karty pracy.
3. Przeczytanie przez p. bibliotekarkę wiersza pt. „Dwa wesołe klauny na występy…”
4. Rozmowa na temat usłyszanego wiersza w oparciu o pytania sprawdzające jego zrozumienie.
5. Prezentacja multimedialna na temat pracy clowna.
6. Rozmowa kierowana na temat obejrzanej prezentacji.
7. Wprowadzenie i przedstawienie przedstawicieli fundacji „Dr. Clown”.
8. Pokaz sztuczek, zabaw i atrakcji jakie tylko clownowi mogą przyjść do głowy.
9. Zajęcia warsztatowe w grupach skupione zaproponowanych przez gości:
- kręcenie talerzem na patyku;
- wspólne czarowanie;
- clownowskie żarty;
- malowanie twarzy
10. Przygotowanie dla uczniów według ich życzenia zwierzątek z baloników.
11. Wspólna zabawa przy muzyce i pamiątkowe zdjęcia.
11. Nagrodzenie uczniów za aktywność podczas zajęć słodką niespodzianką.
12. Podziękowanie przybyłym gościom i pożegnanie.







Scenariusz zajęć z cyklu „Spotkanie z książką”
„Wojsko Polskie”- profesja żołnierz

Data spotkania: 9 listopada 2015 roku
Miejsce spotkania: sala gimnastyczna
Uczestnicy: uczniowie klas I-III SP, uczniów Zespołów Edukacyjno- Terapeutycznych na poziomie SP i Gimnazjum oraz uczniów Szkoły Przyspasabiającej do Pracy;
Zaproszeni goście: p. bibliotekarka- przedstawiciel Biblioteki Publicznej i Powiatowej- Filia Biblioteczna dla Dzieci i Młodzieży w Chełmży, przedstawiciel Sił Powietrznych Wojska Polskiego w Bydgoszczy
Cele zajęć:
• uczniowie słuchają czytanego tekstu ze zrozumieniem;
• uczniowie potrafią nazwać i krótko wypowiedzieć się na temat święta obchodzonego w Polsce 11 listopada;
• uczniowie poznają podstawy struktury Wojska Polskiego;
• uczniowie potrafią wymienić kilka czynności wykonywanych przez żołnierza w jego służbie;
• uczniowie wykonują zadania w oparciu o uzyskane podczas zajęć wiadomości;
• uczniowie wykonują ćwiczenia ruchowe zaproponowane przez osoby prowadzące
Metody i techniki wykorzystane podczas zajęć: czytane, rozmowa kierowana, pogadanka, pokaz multimedialny;
Formy pracy: zbiorowa, grupowa i indywidualna;
Środki dydaktyczne: prezentacja multimedialna, przygotowane zdjęcia, plansze i karty pracy związane z tematem zajęć, komputer, projektor, umundurowanie oraz wyposażenie i sprzęt bojowy różnych formacji WP, wiersze pt. „Polska- moja Ojczyzna”- Marii Konopnickiej, „Żołnierz polski”- Władysława Broniewskiego, cukierki jako nagroda za aktywność


Przebieg spotkania:
1. Powitanie uczniów, zajęcie miejsc.
2. Wprowadzenie w temat i rozmowa kierowana zbliżającego się Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości.
3. Przeczytanie przez panią bibliotekarkę wierszy pt. „Polska- moja Ojczyzna”- Marii Konopnickiej, „Żołnierz polski”- Władysława Broniewskiego.
4. Rozmowa na temat usłyszanych wierszy w oparciu o pytania sprawdzające zrozumienie czytanych wierszy.
5. Wprowadzenie i przedstawienie żołnierza Wojska Polskiego- przedstawiciela Sił Powietrznych Wojska Polskiego z Bydgoszczy.
6. Pogadanka na temat służby żołnierza oraz struktury Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej w oparciu o prezentacje mulitimedialną i elementy wyposażenia oraz liczne ciekawostki z tej dziedziny.
7. Zajęcia warsztatowe w grupach skupione na zadaniach związanych z utrwaleniem poznanych wiadomości:
- układanie puzzli;
- dopasowywanie elementów;
- krzyżówka tematyczna
8. Wspólne układanie mapy mentalnej z przygotowanych elementów w oparciu o zdobytą wiedzę pt. „Wojsko Polskie”.
9. Ćwiczenia ruchowe w oparciu o tor przeszkód z elementami biegu w umundurowaniu, czołganiem się i rzutem „granatem” do celu.
10. Czas na przymierzenie przez uczniów mundurów i innego sprzętu bojowego jak np. maska przeciwgazowa czy hełm kevlarowy- wykonanie zdjęć pamiątkowych.
11. Nagrodzenie uczniów za aktywność podczas zajęć słodką niespodzianką.
12.Podziękowanie zaproszonym gościom.
13. Pożegnanie i zaproszenie uczniów na kolejne spotkanie w następnym miesiącu.

Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.