Katalog

Małgorzata Christ, 2016-06-01
Tychy

Pedagogika, Scenariusze

Trening Umiejętności Społecznych dla uczniów kl. I-III.

- n +

Scenariusz zajęć Treningu umiejętności społecznych dla uczniów kl. I-III.

Temat: Trening umiejętności społecznych Goldsteina – słuchanie. Komunikacja werbalna (pozytywne informacje zwrotne). Rozpoznawanie, nazywanie emocji. Współpraca w
grupie.

Cele:
- podnoszenie kompetencji społecznych (słuchanie),
- ćwiczenie komunikacji werbalnej i niewerbalnej,
- utrwalanie prawidłowych zachowań (scenki; ćwiczenie
„Dobrze – źle”),
- budowanie otwartości, umiejętności pozytywnego myślenia,
- ćwiczenie współdziałania w grupie dla osiągnięcia
konkretnego celu,
- budowanie poczucia własnej wartości ( pozytywne
informacje zwrotne),
- uczenie rozpoznawania, nazywania emocji,
- integracja grupy,
- relaksacja organizmu.

Metody i techniki pracy z grupą:
- Trening umiejętności społecznych wg Goldsteina (kroki),
- „ burza mózgów”,
- krąg,
- rundka,
- scenki dramowe,
- zabawy ruchowe,
- pantomima,
- relaksacja.

Środki dydaktyczne:
- plansze (zasady grupowe; kroki Treningu ),
- prezentacja „Trening umiejętności społecznych w kl. I-
III”,
- piłka, maskotka,
- portrety z emocjami,
- słomki,
- karteczki: „Dobrze”, „Źle”; „Wprawki pantomimiczne”; sytuacje społeczne.

Przebieg zajęć:
1. Rozpoczęcie zajęć.
- powitanie uczniów,
- rundka: „W jakim nastroju rozpoczynasz dzisiejsze
zajęcia?” (komunikacja niewerbalna – mimiką twarzy).
- zapoznanie uczniów z tematem zajęć.
2. Kilka słów o nas….(pokaz prezentacji – Trening umiejętności społecznych w kl. I-III).
3. Komunikacja werbalna.
Ćwiczenie „Miłe słowo” – udzielanie pozytywnych informacji zwrotnych członkom grupy.
Zabawa z piłką w kręgu. Uczniowie rzucając piłkę do kolegi/koleżanki wymieniają jego/jej imię oraz dodają pozytywny komunikat , np. „Rzucam piłkę do Ani, która jest koleżeńska itp.”.
4. Trening umiejętności społecznych Goldsteina. Ćwiczenie umiejętności słuchania (kroki).
Nauczyciel omawia ćwiczenie, zapoznaje uczniów z krokami słuchania.
1.Popatrz na drugą osobę.
2.Słuchaj, co ona mówi.
3.Nie przerywaj.
4.Zapytaj o to, czego nie rozumiesz.
5.Powiedz, co o tym myślisz.
Uczniowie będą pracowali w parach. Stosując się do kroków, będą krótko opisywali swojego przyjaciela/przyjaciółkę. Po wykonanym wzajemnie w parach ćwiczeniu, nauczyciel podsumowuje je (pyta uczniów, czy udało im się wykonać zadanie; czy stosowali się do kroków; chętna osoba przedstawi krótko przyjaciółkę koleżanki).
5. „Uczuciowa zgadywanka” (rozpoznawanie, nazywanie emocji).
W klasie rozmieszczone są portrety z emocjami. Nauczyciel będzie odczytywał różne sytuacje. Zadaniem uczniów będzie odgadniecie, jakich uczuć można doznać w takich sytuacjach. Następnie odszukanie portretu, który pasuje do danej sytuacji.
1.Pani pochwaliła Cię na forum klasy.
2.Kłótnia z koleżanką.
3.Przyśnił Ci się straszny sen.
4.Jesteś chory/a.
5.Dostałeś słabą ocenę.
6.Kolega/koleżanka zniszczył/a twoją pracę.
7.Odwiedził Cię nieoczekiwany gość.
6. Ćwiczenie „Dobrze – źle” (utrwalanie prawidłowych zachowań).
Nauczyciel przedstawia uczniom różne sytuacje właściwego i niewłaściwego zachowania.
Dzieci mają do dyspozycji po dwie karteczki (Dobrze/Źle). Oceniają sytuację, jeśli jest to właściwe zachowanie podnoszą do góry kartkę „Dobrze”, jeśli nie to „Źle”.
1.Koleżanka pomogła Ci podczas odrabiania lekcji.
2.Kolega wyśmiewa się z Ciebie, bo dostałeś słabą ocenę
ze sprawdzianu.’
3.Koleżanka nie chciała Ci pożyczyć kredek.
4.Kolega podczas zabawy zabrał Ci klocki.
5.Kolega popchnął Cię podczas przerwy. Przewróciłeś się.
Śmieje się z Ciebie.
6.Koleżanka zaprosiła Cię do wspólnej zabawy. Cieszysz
się.
7.Budowanie wieży – ćwiczenie współdziałania w grupie.
Uczniowie są podzieleni na dwie grupy. Każda grupa otrzymuje zestaw słomek oraz zadanie zbudowania z nich jak najwyższej, ale stabilnej wieży (czas do 5 min.).
Omówienie ćwiczenia (pytania do grup):
-Czy udało Wam się zbudować waszą wieżę?
-Czy wszyscy zgodnie współpracowali?
-Co pomagało/utrudniało Wam wykonanie zadania?

8. Gry i zabawy przeciwko agresji -„Wprawki pantomimiczne”.
Chętni uczniowie przedstawiają następujące sytuacje pantomimicznie: wspinanie się po górach, rozpakowywanie prezentu, robienie ciasta, granie w piłkę nożną, malowanie obrazu , spacerowanie z psem itd. Pozostali uczniowie starają się rozpoznać pokazane sytuacje.
9. Podsumowanie aktywności, zachowania podczas zajęć ( „+” lub „ – ”).
10. Pożegnanie uczniów „Iskierka”.
11. Podziękowanie uczniom.















Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.