Katalog

Arletta Brzezińska, 2016-05-18
Mława

Matematyka, Scenariusze

Scenariusz lekcji matematyki kl.I ponadgimn.

- n +

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI


Temat: Wyrażenia algebraiczne – powtórzenie.
Klasa: I kelner
Czas trwania: 45 minut
Data: 27.01.2016r
Nauczyciel: Arletta Brzezińska

Cel ogólny:
Utrwalenie wiadomości i umiejętności związanych z:
- potęgami o wykładnikach: naturalnych, całkowitych ujemnych, wymiernych, rzeczywistych,
- pierwiastkami arytmetycznymi oraz pierwiastkami stopnia nieparzystego z liczby ujemnej,
- wzorami skróconego mnożenia,
- określeniem logarytmu.

Cele operacyjne
Uczeń potrafi:
- obliczać potęgi i pierwiastki dowolnego stopnia oraz stosować prawa działań na nich,
- sprawnie posługiwać się wzorami skróconego mnożenia,
- obliczać logarytm, liczbę logarytmowaną a także podstawę logarytmu przy danych pozostałych liczbach,
- wykorzystywać w obliczeniach wzory na logarytm iloczynu, logarytm ilorazu i logarytm potęgi o wykładniku naturalnym.

Treści podstawy programowej
1. Liczby rzeczywiste. Uczeń:
1) przedstawia liczby rzeczywiste w różnych postaciach (np. ułamka zwykłego, ułamka dziesiętnego okresowego, z użyciem symboli pierwiastków, potęg);
3) posługuje się w obliczeniach pierwiastkami dowolnego stopnia i stosuje prawa działań na pierwiastkach;
4) oblicza potęgi o wykładnikach wymiernych i stosuje prawa działań na potęgach o wykładnikach wymiernych;
5) wykorzystuje podstawowe własności potęg;
6) wykorzystuje definicję logarytmu i stosuje w obliczeniach wzory na logarytm iloczynu, logarytm ilorazu i logarytm potęgi o wykładniku naturalnym.
2. Wyrażenia algebraiczne. Uczeń:
1) używa wzorów skróconego mnożenia na 〖(a±b)〗^2 oraz a^2-b^2.

Metody pracy:
- samodzielna z kostkami domina
- gra dydaktyczna - domino
- ćwiczeniowa

Formy pracy:
- praca z całą klasą
- indywidualna
- praca w grupach

Środki dydaktyczne:
- gra dydaktyczna – domino z wyrażeniami algebraicznymi

Przebieg lekcji:

Czynności organizacyjne, sprawdzenie pracy domowej (5 min.)
Realizacja tematu (35 min.)
Podział klasy na cztery grupy. Rozegranie w grupach gry dydaktycznej DOMINO Z WYRAŻENIAMI ALGEBRAICZNYMI. Grę rozpoczynamy układając pierwszy element domina z napisem START. Gracze kolejno dokładają następne elementy dopasowując tak, aby sąsiadowały ze sobą równe wyrażenia. Gra kończy się w momencie ułożenia ostatniego elementu domina z napisem META. Litery na kostkach domina czytane od STARTU do METY utworzą kolejne wyrazy hasła. (zał.1. – na ocenę dopuszczającą i dostateczną, zał.2. – na ocenę dobrą i bardzo dobrą).
Napisanie na tablicy powstałych haseł:
POTĘGI, PIERWIASTKI, LOGARYTMY I WZORY – tematy do powtórzenia przed sprawdzianem.
LICZBA JEST ISTOTĄ WSZYSTKICH RZECZY. Zdanie to wypowiedział Pitagoras z Samos - grecki matematyk i filozof.
Rozwiązywanie przy tablicy przykładów z kostek domina przez uczniów.
Ocena pracy uczniów, zadanie pracy domowej (ponowne, samodzielne rozwiązanie przykładów z kostek DOMINA) (5 min.)
Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.