![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
AWANS | INFORMACJE | Dla nauczyciela | Dla ucznia | LOGOWANIE |
![]() |
![]() |
Katalog Katarzyna Pieczeniak, 2016-05-18 Kostrzyn Wychowanie do życia w rodzinie, Scenariusze Lekcja wychowania do życia w rodzinieSCENARIUSZ LEKCJI Z PRZEDMIOTU WYCHOWANIE DO ŻYCIA W RODZINIE I. Szkoła: Gimnazjum II. Klasa: III III. Temat lekcji: Miłość! Etapy rozwoju miłości. IV. Cele lekcji: • Uczeń zna definicje miłości • Uczeń rozróżnia etapy miłości • Uczeń potrafi wymienić zachowania charakterystyczne dla poszczególnych etapów miłości • Uczeń dostrzega znaczenie miłości w życiu człowieka V. Czas trwania lekcji: 45 min VI. Formy i techniki pracy/ materiały dydaktyczne → praca na plenum/ praca z użyciem piłeczki / siedzenie w kręgu / dyskusja → praca indywidualna → praca w grupach → prezentacja Power point → koperty ze zwrotami dotyczącymi opisu etapów miłości przygotowane przez nauczyciela VII. Bibliografia: - W. Szewczyk, Świat ludzkich uczuć, Tarnów 1997 - M. Braun- Gałkowska, Psychologia domowa, Olsztyn 1990 - Cz. Czapów, Młodość, miłość … i co dalej, Warszawa 1980 - ST. Sławiński, Dojrzewanie do miłości, Warszawa 1998 - M. Quoist, Rozmowy o miłości, Warszawa 1997 - J. Powell, Pełnia człowieczeństwa, pełnia życia, warszawa 1993 - Św. Paweł, Hymn o miłości, Biblia VIII. Przebieg lekcji 1. Powitanie i sprawdzenie listy obecności. 2. Praca na plenum - uczniowie siadają w kręgu - nauczyciel turla piłkę do jednego z nich z pytaniem: Powiedz, proszę z czym kojarzy Ci się słowo MIŁOŚĆ - uczniowie turlają do siebie piłkę i podają swoje skojarzenia (np. bezpieczeństwo, zaufanie, rodzina, pocałunek …) • Prezentacja Power point dotycząca etapów powstawania miłości 3. Praca w grupach - uczniowie zostają podzieleni na kilka 4 – 5 osobowych grup - przedstawiciele grup wybierają kolorową kopertę - każda koperta zawiera hasła, wyrażenia związane z przedstawionymi etapami miłości - grupy przyporządkowują hasła/ wyrażenia do etapów miłości 4. Praca na plenum - uczniowie prezentują wyniki pracy w grupach - dyskusja na temat przyporządkowanych wyrażeń 5. Praca w grupach - uczniowie zostają podzieleni na inne grupy - każdej grupie zostaje przypisany inny etap miłości - uczniowie układają własne hasło do przydzielonego etapu miłości 6. Praca indywidualna / na plenum - uczniowie podają własny temat dzisiejszej lekcji - uczniowie dyskutują i wybierają temat lekcji 7. Praca domowa: podanie i wyjaśnienie ”Miłość polega na tym, że dwie samotnie wzajemnie się ochraniają, dotykają, pozdrawiają” Jakie jest Twoje ulubione powiedzenie o miłości. 8. Pożegnanie IX. Uwagi + zamiast turlać piłeczkę można rozdać karteczki samoprzylepne, poprosić uczniów o napisanie skojarzeń do hasła MIŁOŚĆ i nakleić wszystkie odpowiedzi na szary papier, grupując je, poprowadzić dyskusję + przed prezentacją Power point można zapytać uczniów, jak się rozwija miłość, czy miłość ma etapy, jakie są te etapy; można przeprowadzić to zadanie w grupach i zakończyć dyskusją Zgłoś błąd Wyświetleń: 0
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |