Katalog

Anna Siemianowicz, 2016-05-06
bialystok

Zajęcia pozaszkolne, Konspekty

Temat: Ruch rozwijający bazujący na metodzie Veroniki Sherborne

- n +

Cele:
dziecko:
- poznaje własne ciało i kontroluje go
- zdobywa pewność siebie i poczucie bezpieczeństwa w otoczeniu
- nawiązuje kontakt i współpracę z partnerem i grupą
- uczy się koncentracji i uwagi

Miejsce: sala

Przebieg:

1. Przywitanie

- w siadzie płaskim witanie się : dłonią, kolanem, uchem, czołem, okrzykiem.

2. Poznanie własnego ciała:

- leżenie na plecach – „ przyklejanie się” mocno do podłogi
- ślizganie się w kółko na brzuchu , na plecach
- siedząc – przemienne przyciąganie nóg zgiętych w kolanach
- czołganie się na brzuchu (na plecach) z wyciąganiem i zginaniem na przemian nóg i rąk
- siad prosty – rozcieranie i poklepywanie kolan, ud, łokci
- siad ze zgiętymi nogami – uderzanie o podłogę stopami (szybko, wolno)
- siad prosty rozwarty – dotykanie prawym łokciem lewego kolana i odwrotnie
- wytrzeszczanie i mrużenie oczu
- zabawne miny
- leżenie tyłem - turlanie się
- marsz na „sztywnych” nogach
- bieganie na „gumowych” nogach

3. Nawiązanie kontaktu z partnerem

- chodzenie dookoła sali bez potrącania się
- chodzenie dookoła sali potrącając się
- chodzenie dookoła sali w parach (przyciskając się ramionami)
- pary przepychają się
- popychanie się plecy w plecy
- leżenie parami na plecach i poruszanie się razem (splecione ręce)
- leżenie parami na brzuchu i poruszanie się razem (splecione ręce)
- siedzenie w parach i wspólne poruszanie się
- jedna osoba leży, druga „przepełza” przez osobę leżącą
- osoby siedzą w siadzie prostym, trzymają się za ręce, „wiosłowanie”
- jedna osoba kładzie się na plecy, druga pochyla się do przodu i zmiana
- ciągnięcie partnera leżącego na plecach na podłodze trzymając za kostki
- swobodne leżenie na plecach, dwie osoby chodzą po sali i przechodzą przez leżące osoby
- zamiana ról z zapytaniem „Czy chcesz się zamienić?”
- przepełzanie po leżących osobach (zamiana z zapytaniem)
- zamiana miejsca osoby leżącej (osoba chodząca pyta „Czy mogę cię przesunąć?”)
- leżenie na plecach tworząc „koło” bardzo blisko siebie
- złączenie się rękoma, wspólne ruchy rąk
- wspólne ruchy nogami
- ćwiczenia oddechowe, wyciszenie

4. Pożegnanie

- siad swobodny – nawiązanie kontaktu wzrokowego z każdym uczestnikiem i podziękowanie mu uchyleniem głowy



UWAGA:

Prowadząc sesję ruchu rozwijającego trzeba pamiętać o wyciszeniu się, odpoczynku i ćwiczeniach oddechowych w trakcie całego zajęcia.
Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.