Katalog

Agnieszka Oseła, 2016-04-13
Zamość

Lekcja wychowawcza, Scenariusze

Warsztaty adaptacyjno - integracyjne (lekcja otwarta), zrealizowane w ZSDiOŚ w Zwierzyńcu

- n +


Scenariusz lekcji otwartej
(warsztaty adaptacyjno – integracyjne
dla uczniów klasy I Technikum Geodezyjnego
i I Technikum Przemysłu Drzewnego),
przeprowadzonej w dniu 24 września 2015 roku
w Zespole Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska w Zwierzyńcu


Charakterystyka grupy: zajęcia przeznaczone są dla uczniów klas pierwszych szkoły ponadgimnazjalnej.

Cel główny: poznanie się, integracja grupy.

Cele szczegółowe:
1. Uczeń potrafi efektywnie współpracować w grupie.
2. Uczeń integruje się z klasą (grupą).
3. Uczeń wzmacnia poczucie własnej wartości.
4. Uczeń nawiązuje relacje ze wszystkimi osobami w klasie (grupie).

Czas zajęć: 1 godzina lekcyjna (Nie należy jednak przyspieszać żadnego elementu. Ćwiczenia trwają tak długo, jak życzą sobie uczestnicy. Kiedy zabraknie czasu na realizację wszystkich ćwiczeń niektóre elementy zostaną przeniesione na kolejną godzinę dyspozycyjną.

Temat zajęć: „Dwór czyni króla” – o współdziałaniu w grupie.

Forma pracy: krąg, praca w grupach, praca w parach, zabawy ruchowe.

Materiały i narzędzia: kartki, długopisy, małe pudełko, papier toaletowy, odtwarzacz CD.


Struktura warsztatów:

Powitanie
Powitanie uczestników i podanie tematu spotkania.

Ćwiczenia integracyjne

Krąg klaskaczy

Prowadząca prosi, by uczestnicy warsztatów ustawili się w kręgu. Zadaniem uczniów jest przekazanie impulsu, osobie stojącej obok, za pomocą klaśnięcia w dłonie. Dodatkowo przekazując impuls wypowiadamy imię osoby znajdującej się obok nas.

Zapamiętywanie imion
Siadamy w kręgu, tak aby każdy widział każdego. Również nauczyciel bierze udział w ćwiczeniu.
Każdy uczestnik kolejno wymawia swoje imię. Zaczyna nauczyciel, przedstawia się i krótko opowiada o imieniu (w jakiej formie lubi, aby się do niego zwracano, czy lubi swoje imię, wymienia zdrobnienia i skróty imienia). Następnie prosi dowolnego ucznia, aby zrobił to samo. Ten uczeń mówi o swoim imieniu i prosi następnego. Nauczyciel uważa, aby nikt nie został pominięty. W trakcie odpowiedzi można zdawać pytania.

Rolka informacji o sobie
Uczestnicy otrzymują od prowadzącej rolkę papieru toaletowego. Ich zadaniem jest urwanie kilku kawałków. Jak rolka przejdzie cały krąg i każdy będzie już miał kilka kawałków (minimum dwa) to zadaniem każdego z uczestników jest powiedzieć tyle informacji o sobie, ile urwał kawałków papieru.

Ślepe samochody
Uczestnicy dobierają się w pary. Jedna osoba będzie kierowcą, druga ,,ślepym” samochodzikiem (porusza się z zamkniętymi oczami, z ręką kierowcy na swoim ramieniu, słuchając jego komend: „do przodu”, „do tyłu”, „w prawo”, „w lewo”, „stop”). Zadaniem kierowcy jest prowadzenie po sali samochodziku, tak aby czuł się bezpiecznie, następnie osoby zamieniają się parami.


Kalambury – przysłowia, pokazywane jako zagadka
Zabawa teatralna rozwijająca twórcze i kreatywne myślenie, ucząca improwizacji oraz wpływająca na integrację zespołu. Dzielę grupę na dwa zespoły. Podaję zapisane na karteczkach tematy kalamburów. Przedstawiciele grup pokazują zagadkę bez używania słów, zaś przeciwnicy muszą odgadnąć hasło:
- Gdyby kózka nie skakała to by nóżki nie złamała.
- Kto pod kim dołki kopie ten sam w nie wpada.
- Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie.
- Do póty dzban wodę nosi, do póki ucho się nie urwie.
- Kto rano wstaje temu Pan Bóg daje.
- Czas to pieniądz.
- Syty głodnego nie zrozumie.
- Na pochyłe drzewo wszystkie kozy skaczą
- W marcu, jak w garncu.
Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy trochę lata.

Bajka
Uczniowie losują wyrazy, których mają użyć w tworzeniu wspólnej bajki, zaczynamy od osoby która wylosuje „dawno dawno temu” (wyrazy w załączniku).

Życzenia
Na kartce piszemy swoje imię. Kartki zbieramy. Uczniowie losują kartki. Na wylosowanej kartce wpisujemy od siebie życzenia lub pozytywne uwagi o osobie, do której należy kartka. Podajemy kartkę siedzącemu obok koledze. Jeżeli trafimy na swoją kartkę nie piszemy na niej nic i podajemy ją następnemu. Po przejściu kartki przez wszystkie osoby nauczyciel ponownie je zbiera, po czym odczytując imiona wręcza je uczniom. Każdy zapoznaje się z treścią swojej kartki. Jeżeli ktoś chce, może podziękować za miłe słowa. Można zapytać uczniów, jak się czują po przyjęciu życzeń? Czego nowego dowiedzieli się o sobie?

Maszyna
Dzielimy grupę na 5-8 osobowe zespoły. Zadaniem każdego zespołu jest zbudowanie maszyny, w której każdy uczestnik będzie stanowił jakąś część. Każdy element musi być połączony z innym, powinien też wydawać jakiś dźwięk. Współpraca wszystkich części maszyny powinna być widoczna. Zespoły demonstrują po kolei swoje maszyny. Po skończonej zabawie krótkie podsumowanie: co wspólnego mają ze sobą maszyny i grupy?

Zakończenie

Runda podsumowująca
Na zakończenie zajęć uczestnicy siadają w kręgu i dzielą się wrażeniami ze spotkania, swoimi odczuciami i wnioskami z grupą.

Ankieta ewaluacyjna
Na zakończenie zajęć uczniowie wypełniają ankietę ewaluacyjną, która jest dla prowadzącej ważną informacją o tym, czy zajęcia spełniły zakładane cele, co powinnam modyfikować w przyszłości, nad czym jeszcze popracować.


Ćwiczenia fakultatywne (w ewentualnym czasie do dyspozycji):

Romantyczna wycieczka-ćwiczenie relaksacyjne
Uczniowie siedzą w kręgu. Prowadząca włącza nastrojową muzykę i prosi uczniów o zamknięcie oczu i przyjęcie wygodnej pozycji ciała. Następnie cichym, spokojnym głosem opowiada wymyśloną historię:
Jest piękny, słoneczny dzień, wieje ciepły, lekki wietrzyk. Idę polną drogą. Jest mi bardzo wesoło. Poruszam się lekko i swobodnie. Słyszę śpiew ptaków i cykanie konika polnego. Widzę kwitnące kolorowe kwiaty i zieloną trawę. Wolnymi krokami zbliżam się do lasu. Czuję się szczęśliwy. Otacza mnie cichy szum drzew, odpoczywam. Czuję, jak przybywa mi sił. Jestem pełen energii, mam ochotę śpiewać i tańczyć. Powoli otwieram oczy, rozglądam się wokół, uśmiecham się do kolegów w klasie.

Krążące pudełko
Uczestnicy dostają po dwie karteczki (losy). Wypisują na nich zadania, które następnie będą losowane. Prowadząca prosi uczniów o wypisanie dwóch zadań, które będą później losowane. Kartki wkładane są do pudełka. Uczestnicy stają w kole. W czasie trwania muzyki krąży pudełko, gdy muzyka milknie osoba, u której pudełko się znajduje, wyjmuje jeden los, na którym zapisane jest zadanie. Należy zadanie wykonać i zabawa zaczyna się od początku (Przykładowe zadania: zaszczekaj jak mała psinka, złóż życzenia wybranej osobie, podaj rękę wszystkim osobom, których imię zaczyna się na P itd.).

Określanie kolorem nastroju
Siedzimy w kręgu. Każdy po kolei określa nastrój porównując go do jakiegoś koloru, np. "jestem w różowym nastroju, jestem czerwony w białe plamki itp.".Prowadzimy zabawę w szybkim tempie, zachęcając do niewypytywania, dlaczego akurat taki nastrój, unikamy analizy.


Pizza
Uczniowie ustawiają w parach. Jedna osoba zadaje pytanie: „co robisz?”, a druga odpowiada np. „maluję usta” i ta osoba pytająca pokazuje daną czynność, tzn. improwizuje scenkę malowania ust.Uczniowie zmieniają się w parach.

Świetny pomysł
Ćwiczenie na akceptację z przerysowaniem. Uczniowie ustawiają się w parach – po dwie osoby dialogujące ze sobą. Spacerują i nagle jedna z nich mówi np.- „Może wskoczylibyśmy do jeziora?”, a druga odpowiada - „Tak, to świetny pomysł, wskoczmy do jeziora”. Uczestnicy zmieniają się w parach.

Akceptuje - protestuję
Każdy z uczniów kończy zdanie "w tej klasie (grupie) akceptuję ........."Potem kończy następujące zdanie "w tej klasie (grupie) protestuję przeciwko ....... "

Opracowała:
Agnieszka Oseła


















Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.