|
|
Katalog Dorota Maruszek - Kiński, 2016-04-01 Praszka Różne, Konspekty ScenariuszeKONSPEKT Z ZAJĘĆ REWALIDACYJNO – WYCHOWAWCZYCH. Temat: Wielkanocny kogucik Czas trwania zajęć: 60 minut Cele ogólne: zapoznanie z tradycją Świąt Wielkanocnych; rozwijanie umiejętności uważnego słuchania bajki; symboliczne odczytywanie znaków; rozwijanie motoryki małej i dużej. Cele operacyjne (dziecko): uważnie słucha czytanej bajki; utrwala podstawowe tradycje dotyczące świąt wielkanocnych; odczuwa zadowolenie ze swojej pracy i potrafi podzielić się tym z panią, rówieśnikami; uczestniczy w zajęciach (na miarę swoich możliwości); potrafi wykonać kogucika z gliny; Metody: - podająca: opis, wyjaśnienie; - poszukująca: zabawa; - waloryzacyjna: impresja, ekspresja; - operatywna: praktycznego działania. Formy pracy: zbiorowa, zindywidualizowana. ROLA NAUCZYCIELA: wspiera, aktywizuje, pomaga, zachęca i motywuje do działania ROLA UCZNIA: na miarę swoich możliwości aktywnie uczestniczy w zajęciach. Pomoce dydaktyczne: jajeczko styropianowe, łyżka, pisanki wykonane różnymi technikami, ozdoby świąteczne, kogucik z dźwiękiem, tekst bajki „Bajka o koguciku i kurce”, masa solna, piórka różnobarwne, nożyczki, klej, papierowe tacki, krepina, mydło, woda, płyta z przyśpiewkami ludowymi. PRZEBIEG ZAJĘĆ: I. ZAJĘCIA WSTĘPNE 1. Zabawa „Jajeczko” – powitanie. W kole siedzą uczniowie wraz z nauczycielem i opiekunką. Zabawa polega na tym iż osoba trzymająca jajeczko mówi: „To jest jajeczko, ja mam na imię …… (podajemy własne imię), jajeczko daję Tobie” i tak po kolei aż jajeczko zatoczy krąg i wróci do nauczyciela. 2. Zabawa ruchowa z elementami równowagi „ Jajko na łyżce”. Osoby bardzie sprawne przenoszą jajko na łyżce do osoby siedzącej na wózku. 3. Rozmowa kierowana dotycząca oglądanych eksponatów ludowych – oglądanie pisanek, palemek wielkanocnych, stroików wielkanocnych z kogucikami itp. (Wzbogacenie słownictwa dzieci/ uczniów o wyjaśnienia ludowe , np.: „kraszanka”, „dyngusiki” itp.). Czytanie przez nauczyciela bajki pt. „Bajka o koguciku i kurce” . 4. Słuchanie przyśpiewki ludowej pt. „Wieziemy tu kogucika”. Demonstrowanie zabawki kogucika z dźwiękiem. 5. Wykonanie kogucików z masy solnej (wypiekanie, malowanie farbami, przyozdabianie piórkami) i kurczaka z tacek papierowych. Przyklejanie skrzydełek i nóżek, wydzieranie kawałków krepiny i przyklejanie kurczaka. III CZĘŚĆ KOŃCOWA 6. Zabiegi higieniczne i porządkowanie miejsca pracy. 7. Zorganizowanie w kąciku wystawy prac dzieci/uczniów. 8. Podziękowanie za udział w zajęciach i pożegnanie wszystkich. Wyświetleń: 17
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |