Katalog

Anna Andreczko, 2016-03-18
Szczejkowice

Biologia, Konspekty

Świat roślin- powtórzenie wiadomości

- n +

1. CELE OGÓLNE (z podstawy programowej w części cele edukacyjne i zadania szkoły):

1. Znajomość różnorodności biologicznej i podstawowych procesów biologicznych
2. Poszukiwanie, wykorzystanie i tworzenie informacji
3. Rozumowanie i argumentacja
4. Znajomość metodyki badań biologicznych

2. CELE SZCZEGÓŁOWE i ich związek z podstawą programową i standardami egzaminacyjnymi:

I. Wiedza:
Uczeń:
- potrafi dokonać podziału tkanek i organów roślinnych
- potrafi podać charakterystyczne cechy i funkcje poszczególnych tkanek i organów roślinnych
- potrafi umiejscowić określone tkanki w roślinie
- identyfikuje (np. na schemacie, fotografii, rysunku lub na podstawie opisu) i opisuje organy rośliny okrytonasiennej (korzeń, pęd, łodyga, liść, kwiat, owoc) oraz przedstawia ich funkcje
- rozróżnia elementy budowy kwiatu (okwiat: działki kielicha i płatki korony oraz słupkowie, pręcikowie) i określa ich rolę w rozmnażaniu płciowym
II. Umiejętności
Uczeń:
- wskazuje cechy adaptacyjne w budowie tkanek roślinnych do pełnienia określonych funkcji (tkanka twórcza, okrywająca, miękiszowa, wzmacniająca, przewodząca);
- porównuje cechy morfologiczne glonów i roślin
lądowych (mchów, widłaków, skrzypów, paproci, nagozalążkowych i okrytozalążkowych), wymienia cechy umożliwiające zaklasyfikowanie organizmu do wymienionych wyżej grup oraz identyfikuje nieznany organizm jako przedstawiciela jednej z nich na podstawie obecności tych cech;
-przedstawia budowę nasienia (łupina nasienna, bielmo, zarodek) oraz opisuje warunki niezbędne do procesu kiełkowania (temperatura, woda, tlen)
- podaje przykłady różnych sposobów rozsiewania się
nasion i przedstawia rolę owocu w tym procesie

III. Umiejętne stosowanie terminów, pojęć i procedur z zakresu przedmiotów matematyczno-przyrodniczych niezbędnych
w praktyce życiowej i dalszym kształceniu
Uczeń:
- poprawnie posługuje się terminologią biologiczną,
- wybiera z tekstu i rysunku potrzebne informacje,
- korzysta z e-podręcznika,
- rozróżnia poszczególne rodzaje tkanek z preparatów mikroskopowych
- rozpoznaje na ilustracji i nazywa poszczególne typy tkanek, organów roślinnych
- aktywnie pracuje na lekcji
- pracuje w grupie
- porównuje cechy budowy poszczególnych tkanek roślinnych
- zauważa związki przyczynowo- skutkowe procesów zachodzących w organizmie roślinnym
- wyjaśnia związek budowy z funkcjami w organizmie roślinnym
II. Wyszukiwanie i stosowanie informacji
III. Wskazywanie i opisywanie faktów, związków i zależności, w szczególności przyczynowo-skutkowych, funkcjonalnych, przestrzennych i czasowych
IV. Stosowanie zintegrowanej wiedzy i umiejętności do rozwiązywania problemów

3. FORMY PRACY UCZNIA NA LEKCJI / W DOMU zgodne z formułą egzaminu zewnętrznego]:

Praca zbiorowa: burza mózgów, praca z mikroskopem
Praca indywidualna: praca z zastosowaniem tablicy multimedialnej, prezentacji multimedialnej, płyty CD i e-podręcznika, praca z mikroskopem


4. PRZEBIEG ZAJĘĆ

Wstęp:
Czynności organizacyjno-porządkowe:
1. Sprawdzenie listy obecności.
2. Podanie celów lekcji i sposobu pracy na lekcji.
3. Podanie tematu lekcji: „Świat roślin- powtórzenie wiadomości”.
4. Przypomnienie zasad pracy z mikroskopem optycznym.
Część zasadnicza:
1. Przypomnienie, czym zajmowaliśmy się na lekcjach biologii w ostatnich tygodniach –
poznawaliśmy bogaty i różnorodny świat roślin.
2. Prezentacja multimedialna podsumowująca każdy temat omówionego działu. Wskazani uczniowie czytają pytania wyświetlane podczas prezentacji, a następnie odpowiadają na nie. Nauczyciel podaje prawidłowe odpowiedzi, uzupełnia wypowiedzi uczniów.
3. Obserwacje mikroskopowe wybranych tkanek roślinnych- uczniowie w grupach pracują z mikroskopem.
4. Praca indywidualna uczniów z laptopem i e-podręcznikiem www.epodreczniki.pl - dział: Różnorodność roślin.
5. Krótkie powtórzenie wiadomości z działu Świat roślin- praca z e-podręcznikiem.
6. Praca z e-podręcznikiem- rozwiązywanie wybranych zadań otwartych, problemowych i zamkniętych.
7. Rozwiązywanie zadań powtórkowych z płyty CD dołączonej do podręcznika Puls życia, z wykorzystaniem laptopów uczniów oraz tablicy multimedialnej.
Rekapitulacja lekcji:
1. Rozpoznawanie typów tkanek, organów roślinnych oraz gatunków roślin na zdjęciach prezentowanych na ekranie.
2. Ocena pracy uczniów.

5. ZADANIE DOMOWE- typ i forma:

Rozwiąż test (rozdział Świat roślin) „Wiesz czy nie wiesz?” z ebooka lub podręcznika „Puls życia” Nowej Ery. Odpowiedzi zapisz w zeszycie.
Wyświetleń: 75


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.