Katalog

ANNA ZDYB, 2016-03-17
KRAŚNIK

Matematyka, Konspekty

konspekt, matematyka-zastosowanie elementów OK w procesie lekcyjnym

- n +

Wykorzystanie elementów oceniania kształtującego w procesie lekcyjnym
Konspekt dla klasy pierwszej gimnazjum

Temat: Wielkości wprost proporcjonalne.


Powiązanie z wcześniejszą wiedzą

uczniowie znają pojęcie proporcji i jej własności
uczniowie potrafią rozwiązać równanie w postaci proporcji


Cele lekcji
(realizacja treści podstawy programowej 7.1)
uczeń:
rozumie pojęcie proporcjonalności prostej
umie rozpoznawać wielkości wprost proporcjonalne
umie rozwiązywać zadania tekstowe związane z wielkościami wprost proporcjonalnymi


Cel sformułowany w języku ucznia

Po dzisiejszej lekcji potrafisz policzyć, ile puszek farby musisz kupić, jeżeli chcesz pomalować powierzchnię 200 m2, wiedząc że jedna puszka wystarczy na pomalowani około 4 m2 powierzchni

Oczekiwania i wymagania od ucznia (NaCoBeZu)

Po dzisiejszej lekcji potrafisz:
rozpoznać w zadaniu tekstowym zależność wprost proporcjonalną
ułożyć proporcję do zadania tekstowego z wielkościami wprost proporcjonalnymi
zweryfikować odpowiedź z warunkami zadania

Kluczowe pytanie dla uczniów

W jakiej sytuacji w życiu codziennym ma zastosowanie proporcjonalność prosta?


Środki dydaktyczne

Podręcznik i zbiór zadań (matematyka z plusem GWO), karty pracy, kolorowe karteczki, patyczki, rzutnik

Formy pracy
indywidualna
grupowa
zbiorowa


Przebieg lekcji
1.Czynności organizacyjne.

2.Sformułowanie tematu lekcji,wyświetlenie celów, głośne odczytanie przez ucznia,
rozdanie kartek z NaCoBeZu

3.Wprowadzenie zależności wprost proporcjonalnej (wraz ze wzrostem jednej wielkości druga rośnie tyle samo razy).
Uczniowie podają przykłady-zad1 karta pracy

4.Wspólna analiza zadania tekstowego z zastosowaniem proporcjonalności prostej-zad2 karta pracy (zadanie przy tablicy rozwiązuje uczeń wylosowany).

5.Rozwiązywanie zadań tekstowych-praca indywidualna (możliwość konsultacji wzajemnej między uczniami) zad 3, zad 5 str 217 podręcznik.

6.Sprawdzenie prawidłowości rozwiązania poprzez podniesienie karteczek i omówienie.
Uczniowie z karteczkami zielonymi i żółtymi dobierają się w pary(zielony-żółty).
Nauczyciel pracuje z uczniami z karteczkami czerwonymi.

7.Uczniowie w grupach rozwiązują zad 8 str 217, zaś nauczyciel pracuje wspólnie
z uczniami, którym samodzielna praca sprawia trudność.

8.Prezentacja rozwiązania zad 8 na forum klasy ( uczniowie wylosowani przedstawiają rozwiązania).

9.Podsumowanie lekcji- powrót do celu sformułowanego w języku ucznia ( ile farby należy zakupić?)
Dyskusja na temat jakich sytuacjach w życiu codziennym ma zastosowanie proporcjonalność prosta
Uczniowie na kartkach kończą zdania załącznik na 2

10.Zadanie pracy domowej zad 10 str 87 ( dla chętnych: zad 8, zad 9 str 89) zbiór zadań

Załącznik na 1

Karta pracy
Zad 1.Określ, czy zależność jest proporcjonalnością prostą
a) długość boku kwadratu i jego obwód
b) długość boku kwadratu i jego pole
c) ilość kupowanych zeszytów i kwota, którą musimy za nie zapłacić
d) cena benzyny i ilość jaką możemy zakupić za daną kwotę
e) liczba jednakowych ciastek i ich łączna masa

Zad 2. Z 24 m materiału uszyto 16 bluzek. Ile metrów materiału potrzeba na uszycie 25 takich bluzek ?

Załącznik nr 2 (technika zdań niedokończonych)

Dziś nauczyłem się …............................................................
Muszę popracować nad ….....................................................
Lekcja była ….........................................................................


Anna Zdyb, Publiczne Gimnazjum Trzydnik Duży
Wyświetleń: 56


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.