Katalog

Mirosława Zydorczak, 2016-03-17
Krotoszyn

Różne, Ciekawostki

Szacy w benickiej szkole

- n +

Szachy w benickiej szkole.

Już w roku szkolnym 2014/2015 w naszej szkole, podczas zajęć koła matematycznego, grupa uczniów klasy V zainteresowała się grą w szachy. Rada rodziców odpowiadając na zainteresowania dzieci zakupiła kilka kompletów szachów. Zaangażowanie uczniów pozytywnie zaskoczyło nauczyciela prowadzącego te zajęcia. Na zajęcia często były zapraszane osoby które grały w szachy na różnych turniejach. Uczniowie z niesłabnącym zaangażowaniem uczestniczyli we wszystkich tych spotkaniach.
W bieżącym roku szkolnym dyrekcja szkoły, biorąc pod uwagę potrzeby uczniów przewidziała zajęcia koła szachowego. Uczniowie od początku roku szkolnego regularnie uczestniczą w tych zajęciach. Poznają zasady dotyczące debiutów szachowych, gry środkowej, czy końcówki. Rozwiązują zadania taktyczne i uczestniczą w szkolnych turniejach. W lutym 2016 r. na terenie naszej szkoły odbędzie się pierwszy Powiatowy Turniej Szachowy Szach - mat dla uczniów szkoły podstawowej.

„Edukacja przez Szachy w Szkole”

W roku szkolnym 2015-2016 wprowadziliśmy także w klasie II SP w Benicach zajęcia szachowe. Uczniowie tej klasy poprzez zabawę poznają podstawowe zasady tej królewskiej gry. Celem tych zajęć nie jest wychowanie mistrzów szachowych, ale poprzez grę stymulowanie ogólnego rozwoju dzieci. Badania przeprowadzone na grupie uczniów z polskich szkół potwierdzają pozytywny wpływ tej gry na rozwój szczególnie dzieci słabszych.

Dlaczego szachy w klasach I-III

W 2012 roku w międzynarodowych badaniach PIRLS i TIMSS, sprawdzających głównie kompetencje matematyczne i znajomość zagadnień z zakresu nauk przyrodniczych dziesięciolatków, polscy uczniowie wypadli najgorzej w Europie.
Celem wprowadzenia zajęć jest zwiększenie umiejętności matematycznych uczniów. Szczególnie w zakresie logiki, orientacji przestrzennej, myślenia analitycznego, rozwiązywania problemów oraz kształtowanie ważnych cech osobowości; jak odpowiedzialność, koncentracja, intuicja.
Tak sformułowana innowacja edukacyjna ma akceptację Ministra Edukacji Narodowej (spotkanie grupy roboczej pod przewodnictwem wiceministra Mirosława Sielatyckiego odbyło się w MEN 09.10.2012).

Wpływ szachów na ogólny rozwój intelektualny dzieci i młodzieży
• Królewska gra rozwija i ćwiczy wyobraźnię przestrzenną dziecka.
• Bez rozwiniętej wyobraźni przestrzennej niemożliwa jest poprawna koordynacja ruchów, człowiek nie jest w pełni zdolny do prawidłowego funkcjonowania w przestrzeni, określania odległości między przedmiotami, określania stron świata i kierunków lewo – prawo itd.
Wpływ szachów na psychikę oraz kształtowanie osobowości dzieci i młodzieży
• Dyscyplina szachowa rozwija takie cechy jak opanowanie, koncentracja, determinacja, cierpliwość, wytrwałość, odwaga.
• Uczy radzenia sobie ze stresem i zmęczeniem, skutecznego działania pod presją, nie poddawania się nawet w najtrudniejszej sytuacji.
• Trening szachowy kształtuje wolę walki i zwycięstwa, co jest szczególnie ważne dla dzieci, które np. ze względów zdrowotnych nie mogą uprawiać innych dyscyplin sportu.
• Gra w szachy uczy zdrowej rywalizacji, postępowania według zasad fair play i szacunku wobec przeciwnika.
• W szachach nie ma miejsca na brutalność, wyzwiska i wulgaryzmy, negatywne zachowania, w które obfituje każde przyblokowe podwórko i boisko.
• Młody szachista uczy się także nawiązywania i utrzymywania dobrych, przyjacielskich kontaktów z ludźmi, często z całego świata.
• Niewiele rzeczy na świecie może tak jak królewska gra nauczyć dziecko odpowiedzialności, ponoszenia konsekwencji własnych decyzji.
• Dzięki temu nabywa ono odporności psychicznej, poznaje własne reakcje na sytuacje stresowe, uczy się, w jaki sposób najlepiej radzić sobie ze stresem i tym samym łatwiej będzie mu reagować na sytuacje stresowe w szkole, rodzinie, pracy.
Wyświetleń: 11


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.