AWANS INFORMACJE Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE


Katalog

Joanna Bętkowska, 2016-03-17
Zarszyn

Historia, Konspekty

Państwo pierwszych Piastów. - konspekt

- n +

KONSPEKT LEKCJI HISTORII I SPOŁECZEŃSTWA W KLASIE IV.


Temat: Państwo pierwszych Piastów.

1. Odniesienie do podstawy programowej:
Moja ojczyzna. Wydarzenia i osoby o zasadniczym znaczeniu dla losów narodu
i państwa polskiego.
2.. Cele lekcji.
Po zakończeniu lekcji uczeń:
a) pamięta:
- pojęcia: drużyna, osady służebne
- postacie: Mieszko I, Dobrawa
b) rozumie:
- wyżej wymienione pojęcia
- jaką role miało przyjęcie chrztu dla Polski
c) potrafi:
- prawidłowo uzupełnić drzewko decyzyjne
- posługiwać się różnymi źródłami wiedzy
- wymienić skutki przyjęcia chrztu
- wskazać na mapie obszar państwa polskiego w X wieku
W trakcie lekcji uczeń kształci umiejętność:
- korzystania z różnych źródeł wiedzy
- pracy z tekstem źródłowym
- pracy z mapą, książką i atlasem
- współpracy w grupie


Środki dydaktyczne:
- podręcznik Moja Historia 4,
- zeszyt przedmiotowy
- zeszyt ćwiczeń 4
- mapa ścienna
- atlasy
- tekst źródłowy
- inscenizacja
- drzewko decyzyjne

Metody dydaktyczne:
- elementy rozmowy nauczającej w oparciu o wiedzę uczniów oraz informacje z podręcznika i mapy
- praca z mapą i atlasem, tekstem źródłowym
- praca w parach
- drzewko decyzyjne
Czas: 1 godzina lekcyjna
PRZEBIEG LEKCJI:
I) CZYNNOŚCI WSTĘPNE.
- sprawdzenie obecności
- wpis tematu do dziennika 1
II) REKAPITULACJA WTÓRNA:
- kartkówka z wiadomości z ostatniej lekcji
- rozdanie kartek
8- 10 MINUT
III) NAWIAZANIE DO TEMATU LEKCJI:
- Przypomnienie nazw plemion słowiańskich zamieszkujących ziemie polskie
-skąd wzięła sie nazwa Gniezno
- uczeń pokazuje na mapie wymienianie plemiona
- nauczyciel zapisuje temat lekcji na tablicy, a uczniowie w zeszycie:
Temat: Państwo pierwszych Piastów.

IV) CZĘŚĆ GŁÓWNA:
Zagadnienia:
1.Drużyna Mieszka I i osady służebne.
2.Mieszko I władcą państwa.
3.Czy Mieszko I powinien przyjąć chrzest?


Nauczyciel w oparciu o ilustrację z podręcznika i z atlasy i mapy ściennej wyjaśnia uczniom czym były osady służebne oraz co to jest drużyna.
Wykonanie zadania 1 z ćwiczeń w ramach utrwalenia wiedzy!!!

Tekst źródłowy o przyjęciu chrztu
- Rozdanie tekstu inscenizacji dla 4 uczniów odczytanie jej na głos.
Podział klasy na 4 grupy , każda z grup otrzymuje 1 część drzewa decyzyjnego do uzupełnienia –Czy Mieszko I powinien przyjąć chrzest?

Praca w grupach.

Następnie przedstawienie wyników i umieszczenie ich na tablicy.

V) REKAPITULACJA PIERWOTNA
- odbywa się w czasie lekcji w formie cząstkowej.

VI) ZADANIE:
Przypomnienie o zadaniu zadanym tydzień temu i zadanie 4 w ćwiczeniach ze strony 45.
VI) OCENA PRACY UCZNIÓW:
wpisanie + za aktywność
Tekst Źródłowy:
fragment z Anonim tzw. Gall Kronika Polska przełożył Roman Gródecki, Wrocław 1982

Joanna Bętkowska




Zgłoś błąd    Wyświetleń: 25


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.


BAROMETR


1 2 3 4 5 6  
Oceń artukuł!



Ilość głosów: 0

Serwis internetowy, z którego korzystasz, używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności plików cookies.
Dowiedz się więcej.