Katalog

Zofia Łapińska, 2016-01-14
Łobżenica

Język angielski, Konspekty

Scenariusz lekcji świątecznej z języka angielskiego.

- n +

SCENARIUSZ ZAJĘĆ
I. KLASA – IV
II. NAUCZYCIEL – Zofia Łapińska
III. TEMAT LEKCJI – Christmas is coming – Nadchodzą Święta. Poznawanie tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia.
IV. CELE OPERACYJNE LEKCJI, UCZEŃ:
o tworzy pytania i udziela na nie odpowiedzi,
o zna słownictwo związane ze świętami,
o zna zapis słowny wyrazów,
o zna słowa piosenki świątecznej i potrafi ją zaśpiewać w języku angielskim,
o uzupełnia tekst piosenki świątecznej,
o potrafi wykonać zadanie w oparciu o obejrzany film;
o potrafi opisać zwyczaje świąteczne panujące w Wielkiej Brytanii;
V. KLUCZOWE SŁOWNICTWO:
o słownictwo związane ze świętami: Christmas tree, Santa Claus/Father Christmas, a present, a bell, a star, a stocking, an angel, a reindeer, a cracker, a glass ball, a sleigh, Christmas dinner, pudding, Christmas Eve
o liczby od 1 do 20.
VI. KLUCZOWE STRUKTURY:
o What colour is it?
o What’s your name?
o How old are you?
o How do you spell your name?
o How are you?
o What’s your favourite colour/animal/food?
o Are you a doctor/teacher/trainer…?
o What is it?
VII. ELEMENTY KULTUROWE
o tradycje świąteczne charakterystyczne dla Wielkiej Brytanii.
VIII. KSZTAŁCONE SPRAWNOŚCI
o Listening - Słuchanie,
o Speaking - Mówienie,
o Writing – Pisanie
o Reading - Czytanie,
IX. METODY I TECHNIKI PRACY
o słowne – pogadanka,
o komunikacyjne – Communicative Approach
o aktywizujące – praca z filmem i piosenką świąteczną;
o praktyczne,
o łańcuszek językowy;
o gra świąteczna – Kto pierwszy?
X. ŚRODKI DYDAKTYCZNE
o nagranie CD;
o odtwarzacz CD;
o projektor,
o laptop;
o karty obrazkowe z symbolami świątecznymi (flashcards),
o karty wyrazowe;
o załącznik z zadaniami,
o karteczki z obrazkami do gry świątecznej;






PRZEBIEG ZAJĘĆ
Część wstępna
1. Czynności organizacyjno-porządkowe:
a) przywitanie,
b) sprawdzenie obecności,
Rozgrzewka językowa
2. Powtórzenie podstawowych pytań. Uczniowie zadają sobie nawzajem pytania i udzielają na nie odpowiedzi.
3. Przedstawienie celu lekcji i zapisanie tematu lekcji.
Prezentacja
5. Powtórzenie słownictwa związanego z tematyką bożonarodzeniową.
N powtarza z uczniami słownictwo związane z tematyką bożonarodzeniową w oparciu o przygotowaną prezentację w programie Prezi.
6. Przeprowadzenie gry/zabawy świątecznej – Kto pierwszy.
Nauczyciel rozrzuca na stoliku karty obrazkowe z różnymi symbolami świątecznymi. Nauczyciel zaprasza 2 lub 3 uczniów na środek klasy.
Na hasło start uczniowie muszą zebrać obrazki z podanym przez nauczyciela symbolem. Po określonym czasie każdy uczeń liczy swoje kartki. Następnie nauczyciel zaprasza kolejnych uczniów, którzy mają
za zadanie zebrać, jak największą ilość kart obrazkowych z innym symbolem.
Produkcja językowa
7. Uzupełnienie brakujących luk w tekście piosenki świątecznej
pt.„Jingle Bells” (https://www.youtube.com/watch?v=Hhv9s7SMnaI)
8. Obejrzenie filmu pt. „Christmas in Britain” (https://www.youtube.com/watch?v=y4wut43x78M ) lub fragmentu filmu pt.„Christmas Eve/Day” i ponumerowanie wyrazów w odpowiedniej kolejności zgodnie z treścią filmem.

Zakończenie lekcji
9. Podsumowanie zajęć i ocena pracy uczniów na lekcji.
10. Zaśpiewanie piosenki świątecznej.
11. Pożegnanie.


Załączniki

Ex. 1. Posłuchaj piosenki świątecznej i uzupełnij brakujące wyrazy w tekście .
SNOW, SING, SLEIGH, SONG, GO, BELLS,

„Jingle bells”
Jingle bells, jingle bells, jingle all the way
Oh, what fun it is to ride in a one horse open sleigh
Dashing through the 1………….
in a one horse open 2…………..
Over fields we 3…………..
Laughing all the way.
4………….on bobtail ring.
Making spirits bright.
What fun is to ride and 5………….
A sleighing 6……………tonight.

Ex. 1. Posłuchaj piosenki świątecznej i uzupełnij brakujące wyrazy w tekście.
SNOW, SING, SLEIGH, SONG, GO, BELLS,

„Jingle bells”
Jingle bells, jingle bells, jingle all the way
Oh, what fun it is to ride in a one horse open sleigh
Dashing through the 1………….
in a one horse open 2…………..
Over fields we 3…………..
Laughing all the way.
4………….on bobtail ring.
Making spirits bright.
What fun is to ride and 5………….
A sleighing 6……………tonight.

Ex. 1. Posłuchaj piosenki świątecznej i zakreśl właściwy wyraz.
„Jingle bells”
Jingle bells, jingle bells, jingle all the way
Oh, what fun it is to ride in a one horse open sleigh
Dashing through the 1 snow/ rain.
in a one horse open 2 sleigh/horse.
Over fields we 3 sing/go.
Laughing all the way.
4 Stars/Bells on bobtail ring.
Making spirits bright.
What fun is to ride and 5 song/sing.
A sleighing 6 song/ long tonight.

Ex. 1. Posłuchaj piosenki świątecznej i zakreśl właściwy wyraz.
„Jingle bells”
Jingle bells, jingle bells, jingle all the way
Oh, what fun it is to ride in a one horse open sleigh
Dashing through the 1 snow/ rain.
in a one horse open 2 sleigh/horse.
Over fields we 3 sing/go.
Laughing all the way.
4 Stars/Bells on bobtail ring.
Making spirits bright.
What fun is to ride and 5 song/sing.
A sleighing 6 song/ long tonight.


Ex. 2. Ułóż wyrazy w odpowiedniej kolejności od 1 do 5 w oparciu o obejrzany film.
cracker
present
Christmas pudding
stocking
Christmas dinner

Ex. 2. Ułóż wyrazy w odpowiedniej kolejności od 1 do 5 w oparciu o obejrzany film.
cracker
present
Christmas pudding
stocking
Christmas dinner



Ex. 2. Ułóż wyrazy w odpowiedniej kolejności od 1 do 5 w oparciu
o obejrzany film.
cracker
present 1
Christmas pudding 5
stocking
Christmas dinner


Wyświetleń: 149


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.