AWANS INFORMACJE FORUM Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE


Katalog

Renata Kanwiszer, 2016-01-14
Łódź

Zajęcia zintegrowane, Konspekty

"Bon czy ton" konspekt zajęć edukacji wczesnoszkolnej - Renata Kanwiszer.

- n +

Scenariusz zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Temat dnia: Bon czy ton.

Cele ogólne:
* Wdrażanie do spójnych wypowiedzi na temat wysłuchanego
utworu literackiego
* Kształtowanie umiejętności dostosowania ubioru do
okoliczności i do pogody
* Wdrażanie do dbałości o schludny i estetyczny wygląd
* Kształtowanie umiejętności rozpoznawania i nazywania
poznanych liter
* Kształtowanie umiejętności rozpoznawania i nazywania
głosek w nagłosie
* Pobudzanie do ekspresji ruchowej
* Wdrażanie do zgodnego współdziałania w grupie

Cele operacyjne:
Uczeń:
* potrafi sformułować spójną wypowiedź na temat wysłuchanego
tekstu
* potrafi dostosować ubiór do okoliczności i do pogody
* ma świadomość konieczności dbania o higienę ciała i włosów
* dokonuje analizy wzrokowej liter (drukowanych i pisanych)
* potrafi dopasować zapis graficzny litery do właściwego
obrazka
* potrafi rozróżnić pojęcia: głoska - litera, słowo - wyraz
* zna pojęcia: samogłoska, spółgłoska
* ilustruje ruchem czynności wskazane przez nauczyciela
* potrafi zgodnie współpracować w grupie

Metody (wg W. Okonia):
* asymilacji wiedzy (praca z podręcznikiem, dyskusja)
* samodzielnego dochodzenia do wiedzy (sytuacyjna, burza
mózgów, problemowa)
* waloryzacji (ekspresja)

Formy pracy:
* indywidualna jednolita
* zbiorowa jednolita
* grupowa zróżnicowana

Środki dydaktyczne:
kartoniki z literami tworzącymi hasła "elegancja", słownik wyrazów obcych PWN, treść opowiadania G. Kasdepke "Czyste ubranie", podręcznik - ilustracje, koperty z literami drukowanymi i pisanymi, hasła do pracy plastycznej, ilustracje przedstawiające różne części garderoby itp., płyta CD, magnetofon, duże formaty szarego papieru, kredki ołówkowe i świecowe, koperty z literami drukowanymi
i pisanymi, ilustracje przedstawiające różne części garderoby, magnetofon,

Przebieg zajęć:
Zabawa w dobry nastrój "Iskierkę radości puszczam w krąg,
niechaj radosna powróci do mych rąk".
1. Wprowadzenie w tematykę zajęć
- podział uczniów na cztery zespoły (zastosowanie patyczków
jako elementu oceny kształtującej) i ułożenie z rozsypanki
literowej wyrazu "elegancja",
- jedno dziecko układa hasło na tablicy.
2. Wysłuchanie opowiadania G. Kasdepke "Czyste ubranie"
3. Omówienie treści oraz ustne udzielenie odpowiedzi na
pytania pomocnicze do tekstu
- ustalenie wniosku: elegancja, to czystość i schludność
stroju, całego ciała, jak również właściwe zachowanie
obowiązujące każdego człowieka na co dzień,
- stroje dobieramy zależnie od sytuacji i pogody.
4. "Literkowy sklep" - zabawa na dywanie. (Szczególne
uwzględnienie kulturalnego zachowania (zwrotów
grzecznościowych)
- wspólne ustalenie zasad dobrego wychowania obowiązujących
w sklepie,
- losowanie kopert z dwoma literami: pisaną i drukowaną -
litery pełnią funkcję pieniędzy,
- na podstawie wylosowanej litery, uczeń dokonuje zakupu
ilustracji, w której w nagłosie słychać tę samą głoskę,
- po prawidłowym dokonaniu zakupów następuje zamiana ról
kupującego ze sprzedającym.
5. Przygotowanie do kolejnej części zajęć: zabawy muzyczno-
ruchowej pt. "W salonie fryzjerskim". (Zwrócenie uwagi na
estetyczny wygląd całego ciała)
- ustawienie krzesełek w kole,
- dzieci dobierają się parami,
- jedna osoba siada na krzesełku (klient), natomiast druga
osoba przybiera rolę fryzjera,
- w rytm muzyki "fryzjer" ilustruje ruchem czynności
wskazane przez nauczyciela;
Po ustalonym sygnale następuje zamiana ról.
6. Przygotowanie sali do pracy plastycznej pt. "Dobieram
strój do określonej sytuacji i do pogody" - praca w
zespołach
- podział dzieci na zespoły; każdy zespół otrzymuje duży
arkusz szarego papieru,kredki ołówkowe i świecowe,
- losowanie jednego z haseł: "Strój do teatru", "Strój na
uroczystość szkolną", "Strój na spacer podczas deszczu",
"Strój na plażę", "Strój na bal karnawałowy",
- chętne dziecko kładzie się na plecach na szarym papierze,
pozostałe dzieci obrysowują jego sylwetę. Następnie
"ubierają" postać w strój zgodny z wylosowanym hasłem.
7. Podsumowanie zajęć
- rozmowa na temat roli wyglądu i zachowania człowieka,
- ustalenie rady jaką można dać Kubie i Bubie przed wyjściem
do teatru?,
- wymienienie sytuacji, w których należy się elegancko ubrać
i elegancko zachować,
- próba wyjaśnienia przysłowia "Jak cię widzą, tak cię
piszą".
8. Ustna pochwała uczniów oraz nagrodzenie stempelkami.
9. Zadanie pracy domowej.
10. Wspólne porządkowanie miejsc pracy.

Opracowała Renata Kanwiszer
Zgłoś błąd    Wyświetleń: 81


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.


BAROMETR


1 2 3 4 5 6  
Średnia ocena: 6



Ilość głosów: 66

Serwis internetowy, z którego korzystasz, używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności plików cookies.
Dowiedz się więcej.